pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 12 listopada 2022
  • wyświetleń: 3978

Quady i motocykle w lesie - kolejne działania policji i straży leśnej

Quady i crossy to dość popularne środki transportu wśród osób, które lubią poruszać się po terenach rolnych i leśnych. Często taka jazda odbywa się na granicy ryzyka i jest pozbawiona rozsądku. Mieszkańcy zgłaszają takie przypadki za pośrednictwem Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Następnie działają łączone patrole pszczyńskich policjantów ze Strażą Leśną Nadleśnictwa Kobiór.

Reklama

Quady i motocykle w lesie - działania policji i straży leśnej
Quady i motocykle w lesie - działania policji i straży leśnej · fot. KPP Pszczyna


O problemie występującym na hałdzie w Suszcu i w otaczających ją lasach pisaliśmy niedawno w artykule Quady, crossy i terenówki rozjeżdżają hałdę i las. Wówczas głos w sprawie zabrała Spółka Restrukturyzacji Kopalń. Po emisji artykułu inny czytelnik zauważył, że tego typu pojazdy poruszają się po terenach leśnych nie tylko na terenie Suszca, ale również w Ćwiklicach.

Policjanci wskazują, że zatrzymanie jednak kierowców quadów i crossów w lesie to duże wyzwanie, ponieważ nierzadko takie osoby znają leśną topografię od podszewki. Mundurowi podczas takiej służby są jednak na to przygotowani i wykorzystują nowe technologie, dzięki którym dotarcie do właściciela quada lub crossa jest bardzo szybkie i skuteczne. W dalszym postępowaniu wobec użytkowników takich pojazdów, którzy nie stosują się do obowiązujących przepisów stosowane są wnioski o ukaranie do sądu lub mandaty karne.

- W ostatnim czasie mundurowi zebrali kolejne materiały dowodowe. Ustalają dane użytkowników pojazdów. Dobra wiadomość jest taka, że te osoby nie mogą się już czuć nieuchwytne - mówi sierż. sztab. Jadwiga Śmietana - oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa (KMZB) została wprowadzona w 2016 roku z inicjatywy Komendy Głównej Policji oraz przy współpracy z Geoportalem zarządzanym przez Główny Urząd Geodezji i Kartografii. To narzędzie, dzięki któremu każdy obywatel, gdy dostrzeże jakieś niepokojące zjawisko, wymagające interwencji Policji może zamieścić je na mapie z dokładną lokalizacją i opisem. Wszystko to ma na celu jeszcze łatwiejszą wymianę informacji pomiędzy społeczeństwem a mundurowymi. Właśnie w taki sposób zaniepokojeni mieszkańcy powiatu pszczyńskiego informowali o nielegalnym procederze wjazdu do lasu quadami i crossami.

Quady i motocykle w lesie - działania policji i straży leśnej
Quady i motocykle w lesie - działania policji i straży leśnej · fot. KPP Pszczyna


Zgłoszenia dokonane przez KMZB są między innymi sprawdzane przez dzielnicowych. To policjanci pierwszego kontaktu, którzy najlepiej znają swoje rejony i reagują na nieakceptowane społecznie zachowania. W związku z tym policjanci, wiedząc o tym oraz wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych mieszkańców podejmują działania mające na celu eliminowanie z dalszej jazdy osób, które nie mają uprawnień do kierowania tego typu sprzętem lub jeżdżą po terenie, na którym jest to zabronione. Stąd jedną ze skuteczniejszych metod są wspólne akcje służb mundurowych.

- Apelujemy o rozwagę, informując, że miłośnicy jazdy po lasach nie mogą czuć się bezkarni. Pszczyńscy policjanci, wspierani przez strażników leśnych w dalszym ciągu będą cyklicznie powtarzać wspólne działania, aby wyeliminować zachowania, które mogłyby zagrażać bezpieczeństwu - mówią pszczyńscy policjanci.

ar / pless.pl

źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.