pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 3 listopada 2022
  • 7 listopada 2022
  • wyświetleń: 7159

[FOTO] Spotkanie V Komandorii Rycerstwa Św. Sebastiana

W Pszczynie powiększyło się grono rycerzy V Komandorii Rycerstwa Św. Sebastiana. W ten weekend trwał tu IX Zjazd Komandorii, w którym uczestniczyło ok. 130 przedstawicieli bractw kurkowych w Polski, Chorwacji, Czech, Ukrainy, Austrii, Niemiec, Francji, Belgii i Holandii.

Reklama

Msza święta z inwestyturą nowych rycerzy św. Sebastiana - 5.11.2022 · fot. Powiat


W sobotnie popołudnie w kościele Wszystkich Świętych w Pszczynie pod przewodnictwem ks. Abpa Wiktora Skworca została odprawiona msza święta z inwestyturą nowych rycerzy św. Sebastiana. Dokonał jej prezydent Europejskiej Wspólnoty Strzelców Historycznych (EGS), Charles-Louis książę de Merode w towarzystwie członków prezydium EGS. Wśród kilkudziesięciu osób, które dostąpiły zaszczytu mianowania byli trzej członkowie Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Pszczynie: rycerze Magdalena Piech i Piotr Furczyk oraz oficer Roman Pająk.

Podczas mszy metropolita katowicki poświęcił ufundowaną przez rycerzy kopię obrazu św. Sebastiana. W uroczystości wzięli udział samorządowcy - burmistrz Dariusz Skrobol i wicestarosta Damian Cieszewski.

W 1985 roku Otto von Habsburg utworzył przy Europejskiej Wspólnocie Strzelców Historycznych zakon rycerski św. Sebastiana. Kultywuje on tradycje rycerstwa oraz św. Sebastiana, patrona strzelców, przyjmując do swojego grona osoby szczególnie zasłużone dla propagowanych idei.

Rycerze św. Sebastiana angażują się w działalność charytatywną. Podczas zjazdu w Pszczynie profesor ze szpitala we Lwowie dziękował im za ogromne wsparcie. W Pszczynie przekazali środki finansowe w wysokości 5 tys. zł dla Pszczyńskiego Stowarzyszenia Niesłyszących, a dodatkowy tysiąc złotych ofiarowało Kurkowe Bractwo Strzeleckie w Pszczynie, które jest organizatorem IX Zjazdu Komandorii Rycerstwa Św. Sebastiana.

W niedzielę bracia i siostry wzięli udział w zawodach - na pszczyńskiej strzelnicy odbyło się strzelanie o tytuł "Najlepszego Rycerza", do tarczy "V Regionu EGS" oraz do tarczy charytatywnej.

ar / pless.pl

źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.