pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 lipca 2022
  • 12 września 2022
  • wyświetleń: 16598

Jesień z "Magnatem": koncert, seans i spotkanie z Grażyną Szapołowską

Za nami wydarzenie poświęcone dziejom rodziny książąt pszczyńskich Hochberg von Pless oraz filmowy "Magnat", którego fabuła luźno oparta jest na dziejach rodu.

Reklama

Spotkanie przy makowcu - spotkanie z Grażyną Szapałowską, jedną z aktorek filmu "Magnat" - 10.09.2022 · fot. Andrzej Grynpeter


35 lat temu, w roku 1987, odbyła się premiera filmu "Magnat", którego fabuła luźno oparta jest na dziejach rodziny książąt pszczyńskich Hochberg von Pless. W filmie zagrała cała plejada polskich aktorów i aktorek, m.in. Grażyna Szapołowska, Maria Gładkowska, Jan Nowicki, Jan Englert, Jerzy Bińczycki, Jerzy Trela, Olgierd Łukasiewicz, Bogusław Linda. Film kręcono w Pszczynie, w tym we wnętrzach zamku pszczyńskiego, a także w Książu i Bielsku-Białej. Wielu pszczynian brało udział w jego kręceniu, pełniąc rolę statystów. Dzieło "Magnat" do dzisiaj stawiane jest pomiędzy największymi dokonaniami polskiej kinematografii.

Plenerowy pokaz filmu "Magnat" w 35. rocznicę premiery filmu - 10.09.2022 · fot. Andrzej Grynpeter


Z okazji jubileuszu premiery filmu PCKul zaprosił do Pszczyny na weekend pełen filmowych atrakcji. Nie zabrakło także gości specjalnych - aktorów i twórców filmu. Dodatkowo, w sobotę odbyła się pszczyńska premiera książki Bolka von Hochberg i Mateusza Mykytyszyna "Wspomnienia śląskiego księcia".

Wspomnienia Śląskiego Księcia - spotkanie autorskie z Mateuszem Mykytyszynem - 10.09.2022 · fot. Andrzej Grynpeter

ar, mp / pless.pl
źródło: PCKul

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.