pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 5 lipca 2022
  • 11 lipca 2022
  • wyświetleń: 19131

"To rower szosowy, więc jadę po szosie", czyli rowerzyści poza ścieżką

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj

Nasza czytelniczka wskazała na problem rowerzystów, którzy pomimo dostępności ścieżki rowerowej na danym odcinku, poruszają się po jezdni.

rower, ścieżka rowerowa, kolarze, rowerzyści
"To rower szosowy, więc jadę po szosie", czyli rowerzyści poza ścieżką · fot. pless.pl


"Piszę z prośbą o poruszenie tematu rowerzystów. Bardzo dużo jeżdżę autem przez Pszczynę i Tychy, często zauważam rowerzystów którzy omijają ścieżki rowerowe "szerokim łukiem". Za przykład podam ulicę Łowiecką w Pszczynie - ścieżka rowerowa jest w obrębie drogi, na której poruszają się samochody. Niestety rowerzyści udają, że jej nie widzą i jeżdżą drogą, tamując i utrudniając ruch... Kilka razy zauważyłam nieodpowiedzialnych rodziców jadących z dziećmi w foteliku za nimi lub wraz z dziećmi. Niestety rodzice uczą dzieci złych nawyków. Ścieżka rowerowa nie jest ozdobnikiem, lecz czymś co ma ułatwić przejazd i zapewnić więcej bezpieczeństwa... Mogę doczepić się również do ulicy Słonecznej. Wszędzie rowerzyści robią to co żywnie im się podoba... nikt nie wyciąga z tego żadnych konsekwencji ani wniosków, kiedy kierowcy zwracają uwagę w jakikolwiek sposób" - czytamy w wiadomości czytelniczki.

"Śmieszna sytuacja, Tychy - droga rowerowa i rowerzysta jedzie ulicą - zapytany dlaczego nie jedzie ścieżka odpowiedział - "to rower szosowy więc jadę po szosie". Brak mi słów. Pozdrawiam" - dodała.

A co na ten temat mówią przepisy?

Rowerzysta jest zobowiązany:

  • korzystać z drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, jeśli są one wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić,
  • zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym, gdy porusza się po drodze dla rowerów i pieszych.
  • Jeśli nie ma drogi przeznaczonej specjalnie dla rowerzystów lub nie można z niej korzystać np. z powodu robót drogowych, wtedy kierujący rowerem powinien poruszać się poboczem, a jeżeli nie nadaje się ono do jazdy - jezdnią (możliwie blisko prawej krawędzi).
  • Przepisy zabraniają ruchu rowerów po drogach ekspresowych i autostradach.


Wyjątek - rowerzysta może korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, gdy:

  • opiekuje się osobą w wieku do 10 lat kierującą rowerem,
  • szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej 2 metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów,
  • warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na jezdni (śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź czy gęsta mgła).


Kierujący rowerem, korzystając z chodnika lub drogi dla pieszych, jest obowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Ścieżki rowerowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Ścieżki rowerowe" podaj