pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 10 lipca 2022
  • 15 lipca 2022
  • wyświetleń: 7222

Radni chcą zagospodarować tereny ronda na ścieżkę edukacyjną

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej i Zdrojowej" podaj

Pszczyńscy radni proponują zagospodarowanie terenów Ronda Powstań Śląskich u zbiegu ulic Zdrojowej, Sznelowiec i Cieszyńskiej w Pszczynie poprzez stworzenie ogólnodostępnej ścieżki edukacyjno-historycznej. Proponują upamiętnić w ten sposób 100-lecie powstań śląskich. Projekt złożyli do tegorocznej edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego.

Reklama

Radni chcą zagospodarować tereny ronda na ścieżkę edukacyjną - 06.2022 · fot. Arkadiusz Gardiasz


W maju radni Michał Ziebura, Marek Szklorz oraz Arkadiusz Gardiasz złożyli wniosek w ramach trwającej IV edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Chcąc upamiętnić rocznicę Powstań Śląskich przygotowali projekt pn. "Historia naszego regionu - zagospodarowanie terenów Ronda Powstań Śląskich u zbiegu ulic Zdrojowej, Sznelowiec i Cieszyńskiej w Pszczynie poprzez stworzenie ogólnodostępnej ścieżki edukacyjno-historycznej (wniosek nr 111.MBO-0128/P2/22). Zadanie przeszło pierwszy etap i uzyskało pozytywny wynik weryfikacji formalnej.

- Warto wspomnieć, że będzie to kontynuacja działań rozpoczętych w 2020 roku, kiedy to Rada Miejska w Pszczynie jednogłośnie podjęła uchwałę w sprawie nazwy ronda - wskazuje Arkadiusz Gardiasz.

Zadanie będzie polegało na zagospodarowaniu terenów Ronda Powstań Śląskich (rondo wraz z terenami przyległymi, mieszczącymi się w pasie drogi wojewódzkiej nr 939) poprzez utworzenie ścieżki edukacyjno-historycznej upamiętniającej Powstania Śląskie wraz z elementami małej architektury. Ponadto zakłada zagospodarowanie terenów zielonych wokół ronda poprzez nasadzenia roślinności, tak aby całość tworzyła spójną, przemyślaną przestrzeń, dodatkowo zwiększając bioróżnorodność i przystosowując obszar do zmian klimatu (mała retencja).

- Głównym celem przedsięwzięcia jest wzmocnienie świadomości historycznej mieszkańców Śląska i budowanie tożsamości narodowej oraz regionalnej. Kierując się odpowiedzialnością wobec dbania o pamięć historyczną i przyszłych pokoleń oraz upamiętnienia tych wydarzeń, zaproponowaliśmy realizację niniejszego projektu - dodaje A. Gardiasz.

- W pobliskim parku pszczyńskim rozpoczęło się I powstanie śląskie, mające na celu przyłączenie Górnego Śląska do Polski, a powstało z niezadowolenia, terroru i represji niemieckich wobec ludności polskiej, której przejawem była masakra w Mysłowicach. W niedalekiej odległości od ronda znajduje się cmentarz wojenny "Trzy Dęby", gdzie znajdują się mogiły powstańców śląskich i harcerzy rozstrzelanych w parku 4 września 1939 roku oraz żołnierzy Wojska Polskiego poległych 1 i 2 września 1939 roku. Warto podkreślić, iż przez rondo biegną szlaki turystyczne: Międzynarodowa Trasa Rowerowa "Greenways" (Kraków-Morawy-Wiedeń) oraz szlak pieszy Pszczyna-Goczałkowice-Zdrój-Grzawa-Góra. Ponadto niedaleko ronda mieści się bardzo popularna atrakcja turystyczna, Pokazowa Zagroda Żubrów - wylicza pszczyński radny.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej i Zdrojowej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Budowa ronda na ulicy Cieszyńskiej i Zdrojowej" podaj