Reklama

Najpopularniejsze

  • 18 czerwca 2022
  • 21 czerwca 2022
  • wyświetleń: 3921

[ZDJĘCIA] Mural pochłaniający smog na szkole w Studzionce

Na ścianie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Studzionce powstał mural. Został on wykonany specjalistycznymi farbami pochłaniającymi smog. Na realizację projektu placówka otrzymała grant w wysokości 10 tys. zł. Zadanie sfinansowała Fundacja Orlen.

Mural pochłaniający smog na szkole w Studzionce - 06.2022
Mural pochłaniający smog na szkole w Studzionce - 06.2022 · fot. UM Pszczyna


Pomysłodawczynią muralu jest Hanna Orlik, nauczyciel biologii i geografii w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Studzionce. Celem projektu jest podniesienie świadomości ekologicznej mieszkańców oraz zwrócenie uwagi, na to, że w walce o czyste powietrze warto sięgać po innowacyjne rozwiązania.

- Farba aktywuje się pod wpływem słońca i pary wodnej i jest w stanie zmniejszyć zanieczyszczenia nawet o 20% oraz redukuje 0,44g tlenków azotu na każdym metrze kwadratowym , co jest odpowiednikiem działania jednego średniej wielkości drzewa - informują wnioskodawcy.

Mural pochłaniający smog na szkole w Studzionce - 06.2022
Mural pochłaniający smog na szkole w Studzionce - 06.2022 · fot. UM Pszczyna


Pierwsze prace nad realizacją projektu rozpoczęły się jesienią ubiegłego roku. Wówczas szkoła odpowiedzialna za realizację zadania szukała firmy, która przygotuje projekt i wykona mural na ścianie budynku szkoły. Równocześnie w placówce prowadzono szereg zająć poświęconych problemom związanych ze smogiem.

- Gratuluję pomysłu. Szkoła w Studzionce jest przykładem, jak ogromne znaczenie ma edukacja ekologiczna. Nowatorski pomysł, nie dość, że realnie wpływa na ograniczanie smogu, to także zwraca uwagę na problemy związane z zanieczyszczeniem powietrza - mówi burmistrz Dariusz Skrobol, który zwraca uwagę, na to, że uczniowie gminnych szkół coraz chętniej podejmują ekologiczne inicjatywy. Jedną z nich była akcja sadzenia drzew wokół placówek edukacyjnych.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.