pless.pl

Reklama

Najpopularniejsze

  • 29 kwietnia 2022
  • wyświetleń: 2737

Drugi oddział przygotowawczy dla ukraińskiej młodzieży

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj

Do oddziałów przygotowawczych w Powiatowym Zespole Szkół nr 2 w Pszczynie uczęszcza 31 uczniów z Ukrainy.

oddziały przygotowawcze
Drugi oddział przygotowawczy dla ukraińskiej młodzieży · fot. Starostwo Powiatowe w Pszczynie


W drugiej połowie marca przy IV LO w PZS nr 2 powstał oddział przygotowawczy z myślą o uczniach, którzy ukończyli 9. klasę w ukraińskim systemie i nie znają języka polskiego. Do szkoły w dalszym ciągu zgłaszają się rodzice zainteresowani nauką swoich dzieci, dlatego został uruchomiony kolejny oddział dla ukraińskiej młodzieży. Aktualnie w szkole uczy się 31 nastolatków w wieku 14-17 lat, którzy znaleźli na terenie naszego powiatu schronienie przed wojną. Są z różnych rejonów Ukrainy, w tym z Czernihowa, Mariupola, Zaporoża, Dniepru czy Kijowa.

Klasy odwiedziła starosta Barbara Bandoła, która rozmawiała z uczniami o ich potrzebach. - To fantastyczna młodzież. Uczniowie dobrze czują się w oddziałach przygotowawczych i naszej szkole. Szybko zintegrowali się ze sobą i pozostałymi uczniami. Placówka stara się uatrakcyjnić im czas, organizując wycieczki i wyjścia. Młodzież z Ukrainy stała się częścią społeczności szkolnej, aktywnie uczestniczy w jej życiu - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska. Uczniowie zagrali i zaśpiewali piosenkę i wyrecytowali wiersz. Przekazali staroście kwiaty jako podziękowanie dla wszystkich mieszkańców za wsparcie, które otrzymują.

Proces nauczania w oddziale przygotowawczym dostosowany jest do potrzeb i możliwości edukacyjnych młodzieży. Nauka obejmuje przede wszystkim lekcje języka polskiego, których jest 12 tygodniowo oraz lekcje przedmiotowe. Nauczyciele prowadzący zajęcia są wspomagani przez asystenta międzykulturowego, który włada językiem ukraińskim.

Informacji w sprawie przyjęć do oddziału przygotowawczego na poziomie szkoły ponadpodstawowej udziela sekretariat PZS nr 2 (Pszczyna, ul. Szymanowskiego 12, tel. +48 32 210 37 79).

ab / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Solidarni z Ukrainą

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Solidarni z Ukrainą" podaj