pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najpopularniejsze

  • 5 grudnia 2021
  • 18 grudnia 2021
  • wyświetleń: 27397

[ZDJĘCIA] 12 tysięcy dla Kajtka dzięki pomocy łąckich Mikołajów!

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj

12 grudnia w Łące obchodziliśmy uroczystość odpustową ku czci św. Mikołaja. Tradycyjnie w tym dniu trwało wyczekiwane przez cały rok chodzenie "grup mikołajowych". Rok temu pomogły one Maciusiowi Cieślikowi z SMA, który zbierał na terapię genową. W tym roku także nie zmarnowali swojego potencjału do organizowania charytatywnych zbiórek i pomogli Kajtkowi z Jaworza koło Bielska-Białej, który cierpi na bardzo rzadką chorobę genetyczną i także potrzebuje terapii genowej w USA. Tylko do końca grudnia trwa zbiórka! Dzięki bandom mikołajowym udało się zebrać dla niego 12 tysięcy złotych!

Odpust w Łące i Bandy Mikołajowe - 12.12.2021 · fot. Grzegorz Załucki


Jak sami opisują tradycję osoby "chodzące po mikołajstwie", łącka tradycja odpustowa pochodzi prawdopodobnie z XVII wieku, choć pierwsze zachowane zdjęcie uwieczniające zwyczaj, datuje się na okres międzywojenny. Ta unikatowa forma kolędowania, niewystępująca w innych regionach Górnego Śląska, ani poza nim, jest kultywowana każdego roku w pierwszą niedzielę po 6 grudnia, kiedy to w kościele w Łące jest odprawiany odpust parafialny. W tym roku była to niedziela, 12 grudnia.

Łąckie Mikołaje - 12.12.2021 · fot. Angelina Kraczkowska


Przypomnijmy, że rok temu Łąckie Mikołaje pomogły Maciusiowi Cieślikowi, który cierpi na rdzeniowy zanik mięśni typu niemowlęcego. Zebrano wtedy ponad 27 tysięcy złotych na terapię genową. Piszemy o tym w artykule: Bandy Mikołajowe z pomocą Maciusiowi.

Bandy Mikołajowe w Łące spotkały się z Maciusiem i jego mamą - 6.12.2020
Bandy Mikołajowe w Łące w ubiegłym roku spotkały się z Maciusiem i jego mamą. Prowadziły zbiórkę na rzecz chłopca - 6.12.2020 · fot. Bohaterowie do boju dla Maciusia


kajtek z Jaworza, canavan
Kajtek z Jaworza · fot. archiwum rodzinne


W tym roku wydarzeniu towarzyszyła zbiórka na rzecz Kajtka. Udało się zebrać 12 tysięcy złotych. Pieniądze już zostały wpłacone na konto zbiórki w serwisie siepomaga.pl - poinformowały łąckie Mikołaje.

3-letni Kajetan z Jaworza urodził się z rzadką chorobą Canavan, na którą zapada jedno na milion dzieci. W Polsce żyje tylko 18 takich osób. Terapia genowa dla niego wyceniana jest na blisko 5 milionów złotych,. Każda złotówka przybliża chłopca i jego rodziców do celu.

kajtek z Jaworza, canavan
Kajtek wraz z rodzicami · fot. archiwum rodzinne


10 lutego 2020 roku rodzice Kajetana Maciejowskiego usłyszeli druzgocącą diagnozę: u Kajtusia stwierdzono chorobę genetyczną, na którą zapada jedno na milion dzieci. Canavan to ultrarzadkie, postępujące, metaboliczne zaburzenie genetyczne, które prowadzi do zaniku istoty białej i szarej w mózgu, a w konsekwencji do neurodegeneracji mózgu.

kajtek z Jaworza, canavan
Kajtek jest intensywnie rehabilitowany · fot. archiwum rodzinne


Kajtuś ma już 3 latka, a wciąż większość czynności jest poza jego zasięgiem - nie trzyma samodzielnie główki, nie jest w stanie się obracać, nie chwyta przedmiotów. Raczkowanie pozostaje wyłącznie w sferze marzeń. Cały rozwój stoi pod znakiem zapytania

- Gdy usłyszeliśmy o szansie na innowacyjną terapię, postanowiliśmy, że zrobimy wszystko, by ratować nasze dziecko. Leczenie zostanie przeprowadzone pod jednym warunkiem - jeśli zapłacimy ogromną kwotę, która może wynieść ponad 5 milionów złotych! - mówią zrozpaczeni rodzice chłopca.

Również na portalu siepomaga.pl trwa zbiórką na leczenie Kajtka:O tradycji chodzenia po mikołajstwieW Łące grupy (bandy) mikołajowe można zobaczyć w południe na ulicy przy kościele oraz później, na większości ulic w całej wsi. Jednak, żeby przeżyć pełnię tego, co oferują grupy mikołajowe, trzeba być gościem u łąckich gospodarzy, bo tam właśnie odbywa się sedno tego niesamowitego, spontanicznego wręcz show."Pierwsi do domu wchodzą tak zwani święci, na których składają się: św. Mikołaj, biskup oraz ksiądz. Śpiewają stosowne pieśni wychwalające patrona kościoła - św. Mikołaja. Dodatkowo obdarowują dzieci cukierkami. Zaraz po nich wchodzą, a często nawet wbiegają diabły, kozy oraz śmierć, robiąc niemały zamęt wśród domowników i w samym domu. Jednak, zgodnie z tradycją, głównie tańczą z przedstawicielkami płci pięknej przy akompaniamencie towarzyszącej orkiestry. Stroje i dodatki podkreślają fenomen tradycji oraz wzmacniają siłę odbioru przekazu: gestów, słów, muzyki i całej wymowy widowiska. Zaraz po nich lub razem z nimi do domu wchodzi Żyd oraz Baba. Zadaniem Baby - mężczyzny ubranego w damskie szatki - jest stroić słodkie miny do mężczyzn, napastować ich, ku ogólnej radości obserwujących. Żyd jest najbardziej niepowtarzalną i charakterystyczną postacią w grupie. Rzucając na lewo i prawo wysublimowanymi w odwrotnym tego słowa znaczeniu tekstami, czasem podsyconymi pikanterią, oferuje dodatkowo do sprzedaży przeróżne, a przyniesione z sobą w skrzyni, zmyślne przedmioty, które w nietuzinkowy sposób zachwala i opisuje" - przedstawiają przebieg zwyczaju łąckie Mikołaje.

Bandy Mikołajowe w Łace - lata 80. XX wieku
Bandy Mikołajowe w Łące - lata 80. XX wieku · fot. archiwalne


"Ważnym elementem jest odkupienie przez gospodarzy jednej z ich własności. Czasem nawet córki czy synowej, ale to już zależnie od rozwoju sytuacji i poczucia humoru domowników. Dużo by można pisać, ale trzeba by było nie lada wyobraźni, żeby poczuć ten klimat i to co dzieje się w trakcie i dlatego najlepiej jest przeżyć to na żywo, a ten jedyny w swoim rodzaju etnograficzny fenomen pozwoli na niebywałe wspomnienia jeszcze przez długi czas" - dodają.

Wszystko jest przygotowywane i koordynowane samodzielnie przez członków grup, bez udziału czy wsparcia instytucji czy stowarzyszeń. Samodzielnie finansowane i szyte są stroje. Tradycja jest podtrzymywana bez względu na warunki pogodowe, a grupy zawsze dają z siebie wszystko.

Opis tradycji zaczerpnęliśmy ze strony Grupa Mikołajowa Łąka na Facebooku.

Zajrzyjcie do naszego artykułu "Chodzyni po Mikołajstwie" na historycznych filmach i zdjęciach.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Bandy Mikołajowe

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Bandy Mikołajowe" podaj