Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 14 lutego 2020
  • 12 marca 2020
  • wyświetleń: 25634

Odwołane: Pszczyńskie Spotkania z Przygodą

Odwołano wydarzenie, które miało odbyć się w dniach 28-29 marca w PCKulu zgodnie z zarządzeniami w związku z zagrożeniem zakażenia koronawirusem.

Pszczyńskie Centrum Kultury będzie gościć ludzi gór i podróżników. Gośćmi będą Marcin Kydryński - dziennikarz radiowej Trójki, podróżnik i fotograf, Ela i Grzegorz Kędzior, którzy na motocyklu przejechali ponad 225 tysięcy kilometrów, odwiedzając 41 państw na 3 kontynentach, a także Miłka Raulin - zdobywczyni Korony Ziemi, taterniczka, miłośniczka wspinaczki wysokogórskiej oraz pilot szybowcowy III klasy. Oprócz nich pojawią się Bogdan Zwoliński, Joanna Rozmus-Cader, Krzysztof Wielicki oraz Marcin Meller.

Program IX Pszczyńskich Spotkań z Przygodą:Sobota, 28 marca
15.00 - Bogdan Zwoliński
16.00 - Joanna Rozmus-Cader ze Stowarzyszenia "Wichura"
17.00 - Krzysztof Wielicki
18.30 - Marcin Kydryński

Niedziela, 29 marca
14.00 - Miłka Raulin
15.15 - Elżbieta i Grzegorz Kędzior
17.00 - Marcin Meller

Marcin Kydryński
Marcin Kydryński w podróży


Marcin Kydryński od 1989 roku współtworzy wizerunek radiowej Trójki, a jego audycja "Siesta" została wybrana jedną z najpopularniejszych w historii stacji. Od 1992 roku podróżuje po Afryce. Publikował m.in. w "National Geographic", jako pierwszy autor i fotograf, jakiemu Waszyngton zezwolił na okładkowy materiał w lokalnej edycji. Dziś jego reportaże ukazują się głównie w "Vivie" i w "Kontynentach". Od 2010 roku prowadzi ekspedycje fotograficzne i warsztaty, głównie w krajach afrykańskich, m.in. w Namibii, w RPA, Mozambiku, Swazilandzie, Rwandzie, Ugandzie i Tanzanii.

Kydryński jest autorem książek podróżniczych: "Upadek jest Formą Lotu: Metro Na Broadwayu" (1993), "Chwila Przed Zmierzchem" (1996) i uhonorowanej nagrodą im. Arkadego Fiedlera "Pod Słońce" (1999), "Biel. Notatki z Afryki" (2016). W 2013 roku National Geographic opublikował książkę-album "Lizbona. Muzyka Moich Ulic", a w 2017 r. w Edipresse Książki - nowe i odświeżone wydanie tytułu. 15 kwietnia tego roku ukaże się jego najnowsza książka pt. "Dal".

Marcin Kydryński jest również producentem płytowym, organizatorem koncertów i festiwali. Dla swojej żony, Anny Marii Jopek napisał kilkadziesiąt piosenek i wspólnie z nią wyprodukował kilkanaście płyt, z których większość stała się złota i platynowa. Wśród nich znalazł się także słynny album "Upojenie" nagrany z 20-krotnym laureatem Grammy, Patem Metheny i wydany na całym świecie przez Nonesuch.

Kydryński jest laureatem statuetki Fryderyka za produkcję muzyczną. Od 2011 roku prowadzi w Gdańsku Siesta Festival, a także serie koncertów w całej Polsce, które nawiązują do jego trójkowych audycji. Coroczne płyty z serii "Siesta" regularnie stają się bestsellerami, lądując na pierwszych miejscach Olisu. Został uhonorowany medalem "Ordem de Merito" przez prezydenta Portugalii, za promocję muzyki tego kraju.

Grzegorz i Ela Kędzior
Grzegorz i Ela Kędzior w USA


Grzegorz i Ela Kędzior to małżeństwo, które na motocyklu odwiedziło 41 państw na 3 kontynentach i przejechali ponad 225 tysięcy kilometrów.

Grzegorz jest fanem marki Harley-Davidson odkąd pamięta. Zamiłowanie do podróży, zgodnie z relacją mamy, miał od zawsze. Jako trzylatek z traktorkiem na sznurku uciekł z domu w świat. Ela od zawsze byłam ciekawa świata, ale szybko przekonała się, że wyjazdy zorganizowane nie są dla niej. Gdy w końcu los połączył ich drogi, od razu było wiadomo, że ruszą w świat, według swojego planu i tylko na dwóch kołach swojego Harleya.

Grzegorz i Ela Kędzior
Grzegorz i Ela Kędzior w USA


Gdy po kilku europejskich wyprawach przyszedł czas na zmianę kontynentu, jak mówią - z przyczyn "HD-oczywistych" - podbój Ameryk rozpoczęli od Stanów Zjednoczonych i Kanady. Z zakładanych 15 tysięcy kilometrów w rezultacie przejechali 21 tysięcy, przekraczając granice 27 stanów USA i 2 prowincji Kanady i odwiedzając najważniejsze, ikoniczne dla światowej popkultury miejsca: zachwycające muzyką i klimatem nowoorleańskie Bourbon Street, kultową drogę Route 66, przytłaczające blichtrem Las Vegas, San Francisco, w którym do perfekcji opanowali ruszanie na stromych podjazdach, a także światowe mekki wszystkich harleyowców - 77 edycję zlotu w Sturgis, Muzeum Harleya Davidsona w Milwaukee i destylarnie Jacka Danielsa. Zobaczyli też Graceland w 40. rocznicę śmierci Króla Rock 'n' rolla, podziwiali piękno i monumentalizm amerykańskiej przyrody w 16 Parkach Narodowych USA, m.in. niesamowite formacje skalne Arches National Park, Bryce Canyon National Park, trasę widokowa Zion National Park, ogrom przestrzeni Grand Canyon National Park i Canyonlands National Park, Gigantyzm Sequoia National Park oraz alpejskie widoki w rozmiarze XXL parków narodowych Kanady: Jasper National Park i Banff National Park.

Oprócz tego walczyli o życie w ponad pięćdziesięciostopniowych upałach Doliny Śmierci i przepychali się na drodze z bizonami w Yellowstone. Podczas Pszczyńskich Spotkań z Przygodą opowiedzą jeszcze kilka pikantnych historii związanych z dzikimi noclegami, w tym o odwiedzinach szeryfa z obstawą.

Kolejny z gości - Miłka Raulin, w maju 2018 roku zdobyła Mount Everest i jako najmłodsza i jednocześnie dziesiąta Polka oraz pierwsza gdynianka i Kaszubka zdobyła najwyższe szczyty wszystkich kontynentów. Jest miłośniczką wspinaczki wysokogórskiej, pilotem szybowcowym III klasy, a od 2019 roku również taterniczką.

Miłka Raulin
Miłka Raulin


Za książkę "Siła Marzen, czyli jak zdobyłam Koronę Ziemi" otrzymała w 2019 roku Nagrodę Magellana, przyznawaną w konkursie na najlepsza publikacje turystyczną. Dziewiąta na liście Red Bull Polscy Bohaterowie 2018.

Z wykształcenia i z zawodu jest magistrem inżynierem trakcji elektrycznej. Prywatnie mama 13-letniego Jeremiego.

Wydarzeniu patronuje Burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol.

ar / pless.pl, źródło: MORiS Pszczyna

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.