pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 14 stycznia 2020
  • wyświetleń: 8321

Policjanci skontrolowali BMW. Samochód miał cofnięty licznik

Zmiana wskazania drogomierza, czyli popularne cofnięcie licznika, znalazło się pod lupą stróżów prawa. Teraz, poza kontrolą stanu trzeźwości kierowcy i stanu technicznego jego samochodu, sprawdzany jest również stan licznika. Właśnie taką ingerencję w prawidłowość pomiaru przejechanych kilometrów stwierdzili w niedzielę pszczyńscy policjanci w kontrolowanym BMW. Stan licznika był niższy, niż podczas ostatniego badania technicznego.

Od 1 stycznia 2020 roku obowiązują nowe przepisy ruchu drogowego. W związku z nimi kierowca będzie musiał umożliwić policjantom i innym służbom mundurowym sprawdzenie stanu licznika swojego pojazdu. Po odczytaniu danych zostaną one przeniesie do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców, zwanej popularnie CEPiK-iem.

Dokładnie tego typu weryfikację odczytów przeprowadzili w niedzielę pszczyńscy policjanci. Po godzinie 22.00 na ul. Cieszyńskiej w Pszczynie zatrzymali samochód marki BMW. Okazało się, że stan licznika był znacznie niższy niż ten, który figurował w bazach po przeglądzie technicznym. Podczas policyjnej kontroli drogomierz wskazywał ok. 457 tys. km, zaś w bazie CEPiK-u przebieg wynosił ponad 503 tys. km.

Mieszkaniec pow. cieszyńskiego w najbliższym czasie będzie musiał wyjaśnić tę kilometrową manipulację. Na ten moment wiadomo, że mężczyzna był posiadaczem tego samochodu raptem od kilku miesięcy.

Zgodnie z art. 306a kodeksu karnego zmiana wskazań drogomierza stanowi przestępstwo, za które grozi od trzech miesięcy do pięciu lat pozbawienia wolności. Warto dodać, że odpowiedzialności karnej z tego paragrafu podlega zarówno osoba, która cofnęła licznik, jak i ta, która zleciła taką usługę.

BM / pless.pl, źródło: KPP Pszczyna

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.