Praca Pszczyna Praca Pszczyna

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

REKLAMA - BILLBOARD WIADOMOSCI

Najpopularniejsze

  • 30 października 2019
  • 5 listopada 2019
  • wyświetleń: 53560

[WIDEO, ZDJĘCIA] Centrum przesiadkowe w Pszczynie już działa!

Nowoczesne centrum przesiadkowe, które integruje wszystkie środki transportu, zostało uruchomione w poniedziałek, 4 listopada. Codziennie będzie stąd odjeżdżać 178 autobusów w kierunku wszystkich gmin powiatu pszczyńskiego.

Oficjalne otwarcie centrum przesiadkowego w Pszczynie!Loading...


Zaledwie 16 miesięcy od wbicia pierwszej łopaty przy największej w historii powiatu pszczyńskiego inwestycji, oddane do użytku pasażerów zostało nowoczesne centrum przesiadkowego przy ul. Sokoła w Pszczynie. To ogromne ułatwienie dla osób, które chcą zmienić środek transportu. Pszczyńskie centrum znajduje się zaledwie kilkanaście metrów od dworca kolejowego.

W ramach inwestycji wybudowano obiekt do obsługi pasażerów z poczekalnią, pomieszczeniami do kierowania ruchem, ogólnodostępnymi toaletami i pokojem dla rodziców z dzieckiem. Z dworca kolejowego został tutaj przeniesiony powiatowy punkt informacji turystycznej. Przy budynku znajduje się wiata przystankowa z sześcioma stanowiskami, z których odjeżdżać będą autobusy 14 linii - powiatowych, gminnych, komercyjnych, a także dalekobieżnej do Zakopanego. Łącznie każdego roboczego dnia z obiektu przy ul. Sokoła odjeżdżać będzie 178 autobusów oraz po kilkadziesiąt w weekendy i dni wolne od nauki. Dla linii powiatowych działa system dynamicznej informacji pasażerskiej - na tablicach wyświetlany jest faktyczny, a nie planowany czas przyjazdu autobusu.

Otwarcie centrum przesiadkowego w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Przy centrum przesiadkowym wybudowano także parking dla rowerów na 180 miejsc, niemal 200 miejsc parkingowych dla samochodów, w tym osiem dla osób z niepełnosprawnościami oraz nowy, siedmiostanowiskowy postój taksówek. Gruntownie przebudowany został układ drogowy w rejonie ulic Sokoła, Plac Dworcowy i Kościuszki. Przebudowano instalacje, ulice oraz chodniki, powstały nowe ciągi pieszo-rowerowe i pieszo-jezdne.

- Powiat pszczyński jest jedynym powiatem ziemskim na Śląsku, który podjął się realizacji takiej inwestycji i który wziął na swoje barki organizację komunikacji w tej wersji. Od lat w Pszczynie nie ma dworca autobusowego. Ulokowanie inwestycji w XIX-wiecznej dzielnicy Pszczyny, która nie była przez lata zagospodarowana, w lokalizacji bliskiej dworca kolejowego, tworzy z niej centrum przesiadkowe, które będzie służyć mieszkańcom powiatu i wszystkim, którzy Pszczynę odwiedzać będą. To nowoczesny obiekt, a jednocześnie nawiązujący architekturą, stylem i materiałami do historii - mówił podczas otwarcia centrum przesiadkowego Paweł Sadza, pomysłodawca inwestycji, przewodniczący Rady Powiatu Pszczyńskiego. Przypomniał także, że kiedy powiat planował centrum przesiadkowe, PKP kreśliło plany przejazdu pod torami kolejowymi w ciągu ul. Dworcowej. - Mamy nadzieję, że uda się do tej inwestycji wrócić - dodał.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


- Systemy mobilności miejskiej wymagają modyfikacji, aby były bardziej sprawne, nowoczesne, przyjazne dla podróżnych i środowiska oraz zintegrowane. Budowa nowoczesnej infrastruktury, zwiększenie atrakcyjności oraz upowszechnienie transportu publicznego, zmniejszenie emisji zanieczyszczeń na terenie powiatu, ułatwienie dostępu do środków transportu publicznego osobom z niepełnosprawnościami to główne cele tej inwestycji. To miejsce integruje wszystkie środki transportu: kolej, autobus, samochód i rower. Teraz pasażerowie w komfortowych warunkach mogą oczekiwać na transport oraz znacznie szybciej przesiadać się pomiędzy różnymi środkami lokomocji - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. Powiat


Obiekt jest energooszczędny - na budynku oraz dachu peronów autobusowych zainstalowanych zostało ponad 200 paneli fotowoltaicznych i samoodśnieżających. Obiekt został wyposażony w elektroniczne rozkłady jazdy oraz tablice informacyjne, a także dwa infokioski, z których pasażerowie dowiedzą się najważniejszych informacji o powiecie i komunikacji. Na placu przed budynkiem został wyeksponowany fragment schronu przeciwlotniczego z czasów II wojny światowej.

Pomysł budowy centrum przesiadkowego pojawił się w starostwie w 2013 roku. W 2014 roku przelała go na papier pracownia Modulus z Goczałkowic-Zdroju w formie koncepcji. W Latach 2014-2015 wykupiono działki od PKP, niezbędne do realizacji inwestycji. W 2016 r. firma Szafron Szendzielorz Projekt ze Studzienic wykonała projekt centrum przesiadkowego. W listopadzie 2017 r. podpisana została umowa na dofinansowanie projektu ze środków unijnych. W czerwcu 2018 r. plac budowy został przekazany wykonawcy - konsorcjum firm, którego liderem było Przedsiębiorstwo Budowlane Mazur Sp. z o.o. Sp. k., a partnerami - Firma Budowlana "Mazur" Sławomir Mazur oraz PB Mazur Sp. z o.o. Inżynierem kontraktu była firma Sweco Consulting Sp. z o.o. z Poznania.

Budowa centrum przesiadkowego oraz prowadzący do niego układ drogowy, kosztowały ponad 17,8 mln zł. Jednak niemal 15,2 mln zł to środki pozyskane z funduszy europejskich. To część realizowana przez lidera projektu - powiat pszczyński

Partner projektu - gmina Pszczyna wykonuje system tras rowerowych o łącznej długości ponad 20 km oraz dwa mniejsze centra przesiadkowe w Wiśle Wielkiej oraz w Piasku. Koszt części realizowanej przez gminę Pszczyna to ok. 26 mln zł, z czego ok. 21,7 mln zł wynosi dofinansowanie unijne.

Wartość całego projektu - budowy centrum przesiadkowego, przebudowy prowadzącego do niego układu drogowego, parkingów oraz systemu tras rowerowych i dwóch mniejszych centrów przesiadkowych w sołectwach gminy Pszczyna wynosi ponad 44,6 mln zł, z czego unijna dotacja to ponad 36,7 mln zł.

Otwarcie centrum przesiadkowego w Pszczynie - 04.11.2019 · fot. PowiatJest szansa na współpracę w zakresie komunikacji publicznej na terenie powiatu pszczyńskiego pomiędzy powiatem i gminą Pszczyna. - Wspólne organizowanie komunikacji to rozwiązanie zdecydowanie tańsze i efektywniejsze - mówiła starosta Barbara Bandoła. Burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol zadeklarował, że gmina podejmie współpracę z powiatem pszczyńskim przy organizacji komunikacji autobusowej.
Powiatowe Centrum Przesiadkowe w Pszczynie
- ul. Sokoła 10, tel. 32 449 23 20
Budynek obsługi pasażerów czynny jest od poniedziałku do piątku w godz. 6.00 - 21.00 oraz w soboty i niedziele w godz. 8.00 - 16.00. Obiekt jest monitorowany i wyposażony w rejestratory obrazu, a także chroniony. Cała infrastruktura - parkingi, toalety itp. udostępniane są bezpłatnie. W budynku centrum przesiadkowego pasażerowie linii powiatowych (U1 oraz U2) oraz Pszczyńskiej Komunikacji Gminnej (linie A, B, C, D oraz F) mogą kupować bilety miesięczne. Sprzedaż biletów na grudzień ruszy końcem listopada.

Ze stanowiska nr 1 będą odjeżdżały autobusy linii:

Pszczyna - Kobiór - Tychy,
Pszczyna - Goczałkowice - Czechowice Dz.
Pszczyna - Zakopane

Ze stanowiska nr 2 będą odjeżdżały autobusy linii:

Pszczyna - Wola
Pszczyna - Jawiszowice

Ze stanowiska nr 3 będą odjeżdżały autobusy linii:

U2 Pszczyna - Żory
U1 Pszczyna - Pawłowice
Pszczyna - Strumień
Pszczyna - Rybnik

Ze stanowiska nr 4 będą odjeżdżały autobusy linii:
"B" Pszczyna - Jankowice - Studzienice
181 Pszczyna - Bieruń

Ze stanowiska nr 5 będą odjeżdżały autobusy linii:
"F-1" Pszczyna - Złoty Kłos
"F-2" Pszczyna - Złoty Kłos
"A" Pszczyna - Wisła Mała
"A" Pszczyna Centrum Przesiadkowe - ul. Szymanowskiego

Ze stanowiska nr 6 będą odjeżdżały autobusy linii:
"C" Pszczyna - Rudołtowice - Ćwiklice
"C" Pszczyna - Polne Domy
"D-2" Czarków - Pszczyna CP - Pszczyna Szpital
"D-1" Pszczyna - Czarków Kościół - p. Starą Wieś
"D-2 " Pszczyna - Czarków Skrzyżowanie - p. Piasek

Szczegółowy rozkład jazdy dostępny na stronie: komunikacja.powiat.pszczyna.pl/ oraz pkg.pszczyna.pl/index.php/rozklady-jazdy/

System dynamicznej informacji pasażerskiej dla powiatowych linii (U1 oraz U2), który wskazuje faktyczny czas przyjazdu autobusu, dostępny jest na stronie: pszczyna.kiedyprzyjedzie.pl/#/

Autobusy podjeżdżały na stanowiska przy ul. Sokoła od samego rana. Władze powiatu częstowały pierwszych podróżnych gorącą kawą i herbatą oraz jabłkami - w sam raz na zdrowe drugie śniadanie.

Kawa, herbata i jabłka dla pasażerów - 04.11.2019 · fot. Powiat

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA - BANER POD ARTYKUŁEM

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.