pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 9 sierpnia 2018
  • 3 września 2018
  • wyświetleń: 45094

[WIDEO i ZDJĘCIA] Dożynki Gminno-Powiatowe w Goczałkowicach

Każdego roku wspólnie z inną gminą powiat pszczyński organizuje dożynki gmino-powiatowe. W tym roku wydarzenie tej rangi odbyło się w Goczałkowicach-Zdroju. W dożynkowym korowodzie miejscowi producenci rolni pokazali tradycję i nowoczesność.

Dożynki Gminno-Powiatowe w Goczałkowicach - 01.09.2018 · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Gminno-powiatowe dożynki rozpoczęła msza św. w kościele św. Jerzego. Po niej korowód dożynkowy przez godzinę objeżdżał miejscowość, oglądany przez mieszkańców i przybyłych gości, by dotrzeć na tereny przy ul. Rzemieślniczej. Rolnicy zaprezentowali dawne tradycje oraz nowoczesne maszyny rolnicze. Trasę przejazdu korowodu mieszkańcy Goczałkowic ustroili dożynkowymi ozdobami.

Korowód - zapis relacji na żywo:
Loading...


Wójt gminy Goczałkowice-Zdrój, Gabriela Placha, a w imieniu starosty pszczyńskiego, Pawła Sadzy - wicestarosta pszczyński Krystian Szostak, odebrali z rąk starostów dożynkowych Iwony i Wojciecha Kapiasów chleby wypieczone z mąki z tegorocznych zbóż.

- Dożynki to czas, kiedy kłaniamy się nisko wszystkim rolnikom, ogrodnikom, szkółkarzom, kwiaciarzom, producentom rolnym. Dziękuję za waszą codzienną pracę - mówiła wójt gminy Goczałkowice, Gabriela Placha.

Wicestarosta Krystian Szostak dziękował mieszkańcom Goczałkowic za organizację dożynek gminno-powiatowych. - Korowód pokazał, że gmina Goczałkowice może cieszyć się bardzo nowoczesną formą rolnictwa. Macie tutaj wspaniałych producentów rolnych, ten tabor maszyn świadczy o najwyższej klasie. Za codzienną pracę oraz za wasz biznesowy sposób traktowania rolnictwa, który daje wspaniałe efekty, w imieniu władz powiatowych serdecznie dziękuję - mówił.

dożynki
fot. Powiat


Podczas dożynek wręczono wyróżnienia starosty pszczyńskiego - "Żubry Pszczyńskie" osobom szczególnie zasłużonym dla rolnictwa powiatu pszczyńskiego. W tym roku nagrodę otrzymali:
Leokadia i Gustaw Biali (rolnicy z Goczałkowic, którzy na kilkudziesięciu hektarach uprawiają kwiaty rabatowe, chryzantemy oraz borówkę amerykańską; powszechnie znane jest ich zaangażowanie na rzecz społeczności lokalnej),
Mariola i Brunon Maśni (rolnicy z Poręby, którzy gospodarują na ponad 60 ha; głównym profilem produkcji jest uprawa zbóż; ich nowoczesne gospodarstwo uzyskało tytuł najbezpieczniejszego w województwie śląskim w 2018 r. i bierze udział w konkursie ogólnokrajowym),
Wanda Wyroba (przewodnicząca KGW Ćwiklice i założycielka Zespołu Ludowego "Ćwikliczanie", która swoją niespożytą energią i optymizmem zaraża osoby ze swojego otoczenia, a serce jakie wkłada w każdą imprezę, skutkuje szeregiem nagród zdobywanych w konkursach kulinarnych na poziomie powiatowym, wojewódzkim jak i ogólnopolskim) oraz
Maria Zawierucha (wspólnie z mężem Janem w latach 70. XX wieku założyła gospodarstwo ogrodnicze w Kobiórze; od jego śmierci gospodaruje wspólnie z synem i synową; obecnie pod szkłem jest już 9 000 m2, z przeznaczeniem pod uprawę róż; pani Maria wraz z rodziną angażuje się także w życie społeczne i gospodarcze gminy Kobiór).

Dożynki Powiatowe w Goczałkowicach · fot. Powiat


Pamiątkową powiatową statuetką został uhonorowany Zespół Folklorystyczny "Goczałkowice", który w tym roku obchodzi 65-lecie działalności. Zespół został założony w 1953 r. przez członkinie Koła Gospodyń Wiejskich z Łucją Głąb na czele. Od samego początku był formacją wielopokoleniową, w której skład bardzo często wchodziły małżeństwa. Miejscem prób od lat jest Gminny Ośrodek Kultury w Goczałkowicach, który sprawuje patronat nad jego działalnością. Obecnie zespół liczy 16 członków. Kierownikiem zespołu jest Grzegorz Kotas, a funkcję kierownika muzycznego sprawuje Grzegorz Paszek.

Kolejnym punktem dożynek była biesiada z chórem Semper Communio i muzykami zespołu Art Music Trio. Goście wyśmienicie się bawili, śpiewali razem z wykonawcami znane biesiadne piosenki, zachęcani do gorącej zabawy przez prowadzącego Wojciecha Lalę. Wieczorem tłumy mieszkańców przyciągnął występ zespołu Baciary. Do późnych godzin goście bawili się podczas zabawy z DJ-em.

Na uczestników dożynek czekały także dodatkowe atrakcje, m.in. przejażdżki melexem i Ciuchcią Beskidzką ulicami Goczałkowic, wystawa sprzętu rolniczego, stoiska producenckie, zagroda zwierząt hodowlanych, czy dmuchańce dla dzieci.

new, BM / pless.pl, źródło: Powiat

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.