Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 18 lipca 2017
  • 25 lipca 2017
  • wyświetleń: 121225

[WIDEO i ZDJĘCIA] Pod sądem podziękowania zamiast protestu

W poniedziałek odbyło się siódme spotkanie przy ulicy Bogedaina, choć po zawetowaniu dwóch ustaw przez prezydenta Andrzeja Dudę, miało ono zupełnie inny charakter.

Protest pod pszczyńskim sądem, po ogłoszeniu przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę deklaracji o zawetowaniu ustaw o Sądzie Najwyższym i KRS - poniedziałek 24.07.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W poniedziałek o 10.00 prezydent Andrzej Duda poinformował, że zawetuje dwie z trzech ustaw przeciwko którym protestowali ludzie w całym kraju, między innymi pod sądem w Pszczynie. Mimo to, w poniedziałek o 21.00 odbyło się kolejne spotkanie, lecz przebiegało w zupełnie innej formie.

- Chcielibyśmy podziękować protestującym w ostatnich dniach. Prosimy, aby przyjść już bez zniczy, ale z flagami i uśmiechami na twarzach - zachęcali do udziału Paweł Przybyła oraz Maciej Sekta, którzy byli liderami protestów w Pszczynie w ostatnich dniach.Tak też się stało, zupełnie inne były okoliczności, choć nadal można było odczuć atmosferę niepewności "co dalej?" wśród wielu obecnych osób, które odpowiedziały na powyższe zaproszenie. Radości towarzyszyły kołocz, a nawet bezalkoholowy szampan. Obok biało-czerwonych flag sporo również było unijnych.

Choć decyzja prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie projektów dwóch uchwał wydaje się być ostateczna, to spore grono zgromadzonych zapowiadała, że nadal będzie wieczorami spacerować w okolicy sądu.

----

Protest w dniu 23 lipca 2017 r.:Protest pod pszczyńskim sądem, niedziela 23.07.2017 · fot. Andrzej Grynpeter


Szósty wieczór z rzędu pod pszczyńskim sądem odbył się protest przeciwko nowelizacji przepisów związanych z sądownictwem w Polsce. Zebrani demonstrowali przeciwko ustawie przyjętej przez Sejm i Senat RP, nawołując prezydenta Andrzeja Dudę do jej niepodpisywania.W niedzielę po raz kolejny inicjatorzy akcji zadeklarowali, że nie są związani z żadną opcją polityczną, a protest ma charakter oddolny. Do mikrofonu dopuszczono też osoby z tłumu, które mogły wyrazić swoją opinię o wprowadzanych w kraju zmianach. Wydarzenie przebiegało w pokojowej atmosferze.

Protest w dniu 22 lipca 2017 r.:W sobotni wieczór mieszkańcy Pszczyny po raz kolejny zgromadzili się przed Sądem Rejonowym. Tak jak w czwartkowy i piątkowy wieczór, protest zgromadził około 200 osób. Był to już piąty dzień z rzędu manifestacji przeciwko zmianom w sądownictwie, po raz pierwszy jednak z nagłośnieniem.

Loading...


Podobnie jak w poprzednich dniach pszczynianie licznie przyszli pod sąd przy ulicy Bogedaina. Była to najbardziej biało-czerwona manifestacja, bo wiele z przybyłych osób przyniosło ze sobą polskie flagi. Odczytywana była Konstytucja RP. Tradycyjnie już na proteście pojawili się lokalni politycy i osoby z przeszłością w polskim parlamencie.

Podczas piątkowego protestu głos zabrał między innymi Dariusz Kortko, redaktor naczelny katowickiego wydania Gazety Wyborczej, a prywatnie mieszkaniec naszego powiatu. Opowiadał o wartościach, konieczności dialogu i niezależności sądów w Polsce.

Protest pod pszczyńskim sądem w sobotę 22.07.2017 · fot. Andrzej Grynpeter


Organizatorzy zapewniali, że codzienne spotkania przed Sądem Rejonowym w Pszczynie nie mają charakteru czysto politycznego i nie są wymierzone przeciwko politykom ani nie nie jest agitacją.

- Nie jesteśmy z Platformy Obywatelskiej czy KOD-u. Jesteśmy tutaj, bo bronimy niezawisłości sądów w Polsce - odpowiadał podczas manifestacji na takie zarzuty Paweł Przybyła, jeden z liderów prowadzonych w Pszczynie demonstracji.

Sobotnia demonstracja zakończyła się nieco wcześniej niż zwykle. Protestujących przegoniła nadchodząca nad Pszczynę burza. Na niedzielę o 21.00 zaplanowano kolejne spotkanie.

Protest w dniu 21 lipca 2017 r.:Podobnie jak w czwartek, tak w piątek przed Sądem Rejonowym w Pszczynie pszczynianie tłumnie zgromadzili się, protestując przeciwko zmianom w sądownictwie. W akcji wzięło około 200 osób, a wśród mieszkańców pojawili się lokalni politycy, w tym część z nich po raz pierwszy. Z drugiej strony liczniejsza niż wcześniej była grupa popierająca reformy, stanowiła kilkanaście osób.

Protest pod pszczyńskim sądem w piątek - 21.07.2017 · fot. Andrzej Grynpeter


Około 200 osób w piątkowy wieczór wzięło udział w manifestacji przy ulicy Bogedaina. Protest tradycyjnie rozpoczął się od zapalenia świec, a następnie odśpiewania hymnu państwowego. Było również sporo biało-czerwonych flag.

Loading...


W demonstracji ponownie udział wzięli starosta Paweł Sadza oraz Sławomir Kowalski, radni Kamil Widłok i Arkadiusz Gardiasz, a dołączyli do niej między innymi Artur Górczyński (były parlamentarzysta), radny wojewódzki Maciej Kolon, radni powiatowi Barbara Bandoła i Marian Szwarc czy radna miejska Renata Dyrda. Skandowano hasła "wolne sądy", "nie podpisuj", "chcemy veta". Przy świecach pojawiła się kartka z artykułem 173 konstytucji: "Sądy i Trybunały są władzą odrębną i niezależną od innych władz".

Loading...


W trakcie protestu Wojciech Śmieja wręczył zebranym białe róże i odczytał list Prezydium Rektorów Akademickich Szkół Polskich do Prezydenta RP. To apel podpisany przez środowisko akademickie, zwracające się do Andrzeja Dudy o stanowienie prawa z poszanowaniem Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej, gwarantującej utrzymanie zasady trójpodziału władzy.

Loading...


Na miejscu pojawiła się również kilkunastoosobowa grupa popierająca ostatnie zmiany w krajowym sądownictwie. Ta strona również momentami starała się być głośna i słyszalna w swoich postulatach.

Podczas protestu zebrani zapowiedzieli, że ponownie spotkają się pod sądem w sobotę o 21.00. Odczytane zostaną fragmenty Konstytucji RP.

Protest w dniu 20 lipca 2017 r.:Protest pod pszczyńskim sądem - 20.07.2017 · fot. Andrzej Grynpeter


W czwartek o godzinie 21.00 część pszczynian po raz kolejny zadeklarowała swój sprzeciw przeciwko legislacyjnej reformie związanej z Sądem Najwyższym w Polsce. Tym razem grono było zdecydowanie liczniejsze. Na miejscu pojawiło się około dwustu osób, wśród nich politycy, między innymi starosta Paweł Sadza i wieloletni parlamentarzysta Sławomir Kowalski, było również kilku radnych.

Inaczej niż poprzednio, zgromadzeni wykrzykiwali hasła, a także wspólnie odśpiewali hymn Polski. Utworzyli również tzw. łańcuch światła i ustawili znicze przy wejściu do gmachu sądu.

Loading...


Pod sądem pojawili się również zwolennicy wprowadzanych przez parlament zmian. Kilka obecnych osób próbowało przekonać protestujących co do zasadności wprowadzanych reform w sądownictwie. Całość przebiegała w pokojowej atmosferze. Do jedynego incydentu doszło około godziny 22.30, gdy jedna z osób, nie zgadzająca się z protestującymi próbowała ugasić znicze, wylewając na nie piwo.

Protest w dniu 19 lipca 2017 r.:"Łańcuch światła" pod Sądem Rejonowym w Pszczynie - 19.07.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


W środę akcja została powtórzona. Pod sąd przyszło ponad trzydzieści osób. W spokoju i ciszy zapalili świece solidaryzując się z osobami protestującymi w całym kraju. Podobne akcje odbywają się bowiem w wielu innych miejscowościach, również w Katowicach i w Bielsku-Białej. We wtorek w stolicy Podbeskidzia udział w łańcuchu światła wzięło kilkaset osób.

Protest w dniu 18 lipca 2017 r.:"Łańcuch światła" pod Sądem Rejonowym w Pszczynie - 18.07.2017 r. · fot. Andrzej Grynpeter


Kilkanaście osób zademonstrowało we wtorkowy wieczór pod sądem przeciwko zmianom w przepisach dotyczących sądownictwa w Polsce. 18 lipca o 21.00 na ulicy Bogedaina protestujący utworzyli tzw. łańcuch światła, rozpalając świeczki i znicze. To charakterystyczna forma sprzeciwu wobec działań parlamentarzystów, którzy w tym czasie obradowali nam formą polskiego sądownictwa.

- Światłem chcemy odpędzić widmo złej reformy sądownictwa, która pozbawi nas prawa do apolitycznych, wolnych od nacisków sądów - informował jeszcze przed wtorkowym protestem na swojej stronie KOD Region Śląski, sygnalizując weto wobec projektów ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa, a także o ustroju sądów powszechnych.

new / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.