Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 25 stycznia 2013
  • 4 lutego 2013
  • wyświetleń: 88670

TV: Konferencja ws. referendum

Referendum w sprawie odwołania Straży Miejskiej w Pszczynie okazało się nieważne! Za likwidacją Straży opowiedziało się co prawda 93,94% głosujących, jednak nie ma to większego znaczenia. W referendum wzięło udział zaledwie 14,46% osób uprawnionych do głosowania, a nie wymagane 30%, o których mówi ustawa o referendum lokalnym.

Straż miejska
80 tys. zł - tyle wyniósł koszt przeprowadzenia referendum w sprawie likwidacji Straży MiejskiejWyniki referendum: głosy na TAK - 5438 (93,94%) głosy na NIE - 351 (6,06%) głosy nieważne - 48Frekwencja referendum: godz. 10.00 - 1,08% godz. 15.00 - 6,92% godz. 19.00 - 12,95% godz. 21.00 - 14,46% (5837 osób)Uprawnionych do głosowania: 40 348 osób · fot. Oskar Piecuch / pless.pl


Szymon Kempny, Leszek Janosz, Wiesław Lewicki
Szymon Kempny, Leszek Janosz, Wiesław Lewicki (Kongres Nowej Prawicy) na konfrontacji ze Strażą Miejską w Urzędzie Miejskim - wrzesień 2012 · fot. pless.pl


Marek Czajkowski i Zdzisław Grygier
Strażnicy miejscy na tej samej konfrontacji: zawieszony komendant Marek Czajkowski i Zdzisław Grygier · fot. pless.pl


Mieszkańcy Pszczyny nie biorąc udziału w referendum, nie opowiedzieli się więc za likwidacją Straży Miejskiej w gminie. Brak czynnego udziału spowodował, że o likwidacji straży nie zdecydował rzeczywisty wynik referendum, a sam fakt braku wymaganej frekwencji.

Burmistrz zapowiada jednak, że Straż Miejską czeka reforma, a całą sprawę związaną z referendum nazywa wprost - akcją marketingową Kongresu Nowej Prawicy na koszt pszczyńskich podatników. Koszt przeprowadzenia referendum wyniósł bowiem 80 tys. zł.

Temat referendum w sprawie likwidacji Straży Miejskiej rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku, kiedy na pszczyńskim Rynku zaczęto zbieranie podpisów pod tą inicjatywą.

Organizatorzy akcji - Kongres Nowej Prawicy Okręg Bielsko-Biała, Koło Pszczyna - mieli 60 dni na zebranie ponad 4 tys. podpisów, żeby referendum mogło się odbyć. Po tym jak okazało się, że liczba poprawnych podpisów pod referendalnym wnioskiem jest wystarczająca, radni na sesji w dniu 14 listopada podjęli uchwałę w sprawie przeprowadzenia referendum. Została ona przegłosowana 13 głosami "za" przy 9 wstrzymujących się i 1 głosie "przeciw".

Jest też jeszcze inna ciekawostka związania z referendum. Wiesław Lewicki z KNP ostrzegał, że jeśli - niezależnie od frekwencji - mieszkańcy opowiedzą się za rozwiązaniem straży miejskiej, a burmistrz tego nie uczyni, wówczas Kongres Nowej Prawicy będzie starał się zorganizować referendum w sprawie odwołania Dariusza Skrobola z pełnionej funkcji. Czy do tego dojdzie? Zobaczymy.

Tymczasem zachęcamy do obejrzenia reportażu wideo, w którym burmistrz Dariusz Skrobol podsumowuje referendum i zapowiada reorganizację pracy Straży Miejskiej w Pszczynie.

ups / pless.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.