Firmy w czasie epidemii Firmy w czasie epidemii

pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Najpopularniejsze

  • 31 sierpnia 2007
  • wyświetleń: 385994

Tragedia w Austrii - zginęło dwóch alpinistów z Pszczyny

W piątek w kościele pw. Wszystkich Świętych pożegnaliśmy tragicznie zmarłych w Alpach mieszkańców Pszczyny. Wciąż pomocy potrzebują także rodziny innych osób poszkodowanych w wypadku. Trwa zbiórka! Sprawa jest pilna, dlatego apelujemy do wszystkich o pomoc rodzinom poszkodowanych w tragicznym wypadku w Austrii!

Tragedia w Austrii
Krzytszof Rozmus.fot. UG Goczałkowice-Zdrój


- Rodzice Ali, która leży w szpitalu, bardzo potrzebują pieniędzy na wyjazdy do Austrii, noclegi, wyżywienie. - powiedziała nam Grażyna Łebecka, pomysłodawczyni zbiórki.

Po publikacji informacji na portalu pless.pl, jak poinformowało Stowarzyszenie Omnibus, pojawiło się wiele wpłat na koncie. Reakcja społeczności lokalnej, poczucie solidarności jest godne podziwu.

Stowarzyszenie, które podjęło się tego zadania będzie na bieżąco informowało o zgromadzonych środkach, a osoby, które wpłaciły pieniądze na konto otrzymają szczegółowe rozliczenie wydatkowanych pieniędzy.

Michał Czernecki z Alą_Austria
Marcin Czernecki z Alą


Wszystkie osoby, które chcą pomóc - proszone są o wpłatę na konto Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży "Omnibus" z dopiskiem: "Dla poszkodowanch w tragedii w Alpach".


Bank: Bank Spółdzielczy w Pszczynie
Nr konta: 42 8448 0004 0027 7196 2001 0001


Stowarzyszenie na Rzecz Wspierania Edukacji Dzieci i Młodzieży "Omnibus
ul. Gen. Karola Świerczewskiego 10
43-200 Pszczyna-Poręba
tel./fax (032) 212 02 24
www.omnibus.pless.pl

Stowarzyszenie Omnibus poszukuje także wolontariusza, najlepiej studenta germanistyki, który mógłby pojechać z rodzicami Ali do Austrii. Omnibus pokryje koszty noclegów i wyżywienia oraz zapewni transport. Zainteresowani są proszeni o kontakt ze Stowarzyszeniem.

12 października w koncercie charytatywnym na rzecz poszkodowanych w tragedii w Alpach wystąpi znana i lubiana aktorka śpiewająca Olga Bończyk. Aktorka wystąpi całkowicie za darmo! Szczegóły wkrótce.

Krzysztof Rozmus - miał 37 lat. Był nauczycielem informatyki. Rok temu został dyrektorem SP nr 2, współtworzył serwis edukuj.pless.pl, był pomysłodawcą Basztarów. Góry i wspinaczki były jego pasją.

Marcin Czernecki - absolwent ZSE w Pszczynie, studiował informatykę w Katowicach.

Informacja z 2007-08-25

Austriacka policja zidentyfikowała ofiary wypadku na lodowcu Grossglockner w Wysokich Taurach, do jakiego doszło w piątek rano. Grupa polskich alpinistów pochodziła z Pszczyny.

Jednym z nich był dyrektor Szkoły Podstawowej nr 2 w Goczałkowicach, pomysłodawca Basztarów, miłośnik gór - Krzysztof Rozmus (na zdjęciu razem z małżonką).

Ofiary wypadku to dwaj mężczyźni w wieku 21 i 37 lat. W wypadku zostały ranne również trzy kobiety w wieku 26, 28 i 34 lat. Stan dwóch kobiet jest poważny. Trzecia kobieta odniosła lżejsze obrażenia. Wszystkie trzy kobiety leżą na oddziałach intensywnej terapii w szpitalach w Schwarzach, Lienz i Salzburgu.

W akcji ratunkowej brały udział cztery śmigłowce. 5 - osobowa grupa polskich alpinistów wpadła w piątek rano podczas wspinaczki do szczeliny lodowca Glossglocner. Wypadek wydarzył się na tzw. lodowcu Hoffmana 400 metrów poniżej schroniska położonego na wysokości 3454 metrów.

Austriaccy ratownicy nie wykluczają, ze przyczyn ą tragedii było poślizgnięcie się jednego z uczestników wyprawy. Wszyscy alpiniści byli spięci jedną liną.

Grossglockner (3797 m n.p.m.) jest najwyższym szczytem Austrii, w Wysokich Taurach. Od 2000 roku austriackie góry pochłonęły 1407 ofiar. Według ekspertów przyczyną ich śmierci był najczęściej brak doświadczenia w wspinaczce oraz złe oprzyrządowanie.

Erzherzog-Johann-Huette, czynne od końca czerwca do końca września, jest ulubionym punktem wypadowym przy zdobywaniu Grossglocknera. Drogę ze schroniska na szczyt pokonuje się w czasie ok. 1,5 godziny.


mot / pless.pl, źródło: www.polskieradio.pl, tvn24.pl

REKLAMA

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.