Najnowsze

  • 3 grudnia 2024
  • wyświetleń: 651

Jak działa nitownica i kto powinien wyposażyć się w to narzędzie?

Materiał partnera:

Wykonywanie różnego rodzaju napraw, remontów i podstawowych prac budowlanych nie jest zwykle możliwe bez wykorzystania odpowiedniego sprzętu. Narzędzia takie jak młotki, wkrętaki czy kombinerki obecne są więc w niemal każdym domu. Do przyrządów zdecydowanie rzadziej spotykanych na wyposażeniu majsterkowiczów i profesjonalistów możemy natomiast z pewnością zaliczyć nitownice. Funkcjonalność tych narzędzi jest jednak ogromna, przez co mogą one nam ułatwić realizację wielu zadań. Jak w takim razie działa nitownica i kto powinien rozważyć jej zakup? Na to pytanie odpowiadamy w poniższym artykule.

nity, nitownica
fot. pixabay.com


Nitownica - czym jest i jak działa to narzędzie?



Nitowanie to jedna z popularnych metod trwałego łączenia materiałów. Od lat stosowana jest ona w wielu branżach i w przypadku niektórych zadań do dziś pozostaje ona niezastąpiona. Na czym jednak konkretnie polega nitowanie? Proces ten odbywa się poprzez zaciskanie wprowadzonego do otworu nitu, czyli metalowego elementu, który zapewnia trwałość połączenia. Aby możliwe było jednak łatwe i szybkie nitowanie, zastosować musimy specjalistyczne narzędzia, jakimi są nitownice.

Najpopularniejsze rodzaje nitownic



Gdy przejrzymy ofertę poszczególnych sklepów narzędziowych, z łatwością zauważymy, że na rynku dostępnych jest obecnie kilka rodzajów nitownic. Różnią się one od siebie przede wszystkim mechanizmem działania, który dopasowany może być do różnych zastosowań.

Podstawowym rodzajem omawianego przez nas narzędzia jest nitownica ręczna. Sposób jej działania jest bardzo prosty - nitowanie odbywa się poprzez ręczne zaciskanie mechanizmu przez użytkownika. Nie wymaga więc ona podłączenia do żadnych urządzeń zewnętrznych, co pozytywnie wpływa na jej uniwersalność. Nitowanie przy jej pomocy jest jednak stosunkowo czasochłonne i wymaga użycia pewnej siły, przez co nie będzie ona najlepszym wyborem w przypadku konieczności zaciskania setek nitów.

Rodzajem tego sprzętu, który doskonale sprawdzi się w bardziej wymagających zastosowaniach jest natomiast nitownica pneumatyczna. Tego typu narzędzia wykorzystują sprężone powietrze, przez co nie wymagają one użycia siły. Równie łatwe jest wprowadzanie nitów za pomocą nitownicy elektrycznej, która musi jednak być podłączona do sieci lub akumulatora.

Kto powinien wyposażyć się w nitownice?



Tak jak zaznaczyliśmy wcześniej, nitowanie doskonale sprawdza się w wielu różnych zastosowaniach. Ten sposób łączenia elementów wykorzystywany jest między innymi w branży budowlanej, mechanicznej i przemysłowej. Nitownice (przede wszystkim pneumatyczne i elektryczne) będą więc niezbędne w wielu zakładach produkcyjnych i w warsztatach, a także na wyposażeniu serwisantów i innych specjalistów.

Czy nitownica sprawdzi się jednak wyłącznie w zastosowaniach profesjonalnych? Zdecydowanie nie! Prosta nitownica ręczna (np. nitownica nożycowa lub boczna) będzie również doskonałym wyborem dla każdego majsterkowicza. Może ona bowiem ułatwić realizację wielu zadań, albo nawet umożliwić przeprowadzenie napraw, których nie udało by się wykonać bez dostępu do tego przyrządu.

Wskazówka: Jeśli szukasz przyrządu do sporadycznego zastosowania w domowych warunkach, najlepszym wyborem będzie dla Ciebie nitownica ręczna. Tego typu narzędzia są tanie, proste w użyciu i nie wymagają podłączenia do kompresora.

Nitownice to narzędzia, które bez wątpienia powinny znaleźć się na wyposażeniu każdej osoby chcącej móc wykonać jak najwięcej różnych prac - od prostych napraw, aż po bardziej skomplikowane projekty. Warto więc zakupić odpowiednio dobrane do swoich potrzeb urządzenie i samodzielnie przekonać się, jak ogromne możliwości ono zapewnia.