Najnowsze
- 5 listopada 2024
- wyświetleń: 291
Jak oszczędzać energię przy pracy wózkiem widłowym elektrycznym?
Materiał partnera:
Planujesz zakup wózka widłowego elektrycznego i zastanawiasz się, jaki model wybrać, aby maksymalnie zredukować koszty eksploatacyjne? A może już masz model zasilany prądem i chcesz wiedzieć, jak planować pracę pod kątem wolniejszego wyczerpywania baterii? Sprawdź, jak oszczędzać energię podczas używania elektrycznego wózka widłowego!
Wybór odpowiedniego modelu wózka
Pierwszy krok do oszczędzania energii przy pracy wózkiem widłowym można zrobić jeszcze na etapie poszukiwania modelu pojazdu do swojej firmy. W zależności od potrzeb przedsiębiorstwa, planowanego zastosowania, częstotliwości wykorzystania oraz dostępnej infrastruktury energetycznej należy dobrać właściwy sprzęt. Wśród uniwersalnych rozwiązań dopasowanych zarówno do środowiska pracy jedno-, jak i wielozmianowego wymienia się najczęściej wózki z bateriami litowo-jonowymi. Są one łatwe w użyciu i bardzo wydajne.
Producenci wózków widłowych oferują pojazdy w różnych wariantach zasilania. W kontekście oszczędzania energii niewątpliwym liderem są właśnie modele wyposażone w akumulatory litowo-jonowe. W odróżnieniu od wózków bazujących na technologii kwasowo-ołowiowej zapewniają stałą wydajność przez cały czas pracy, niezależnie od poziomu naładowania. Ponadto gwarantują wysoką żywotność i możliwość szybkiego naładowania w każdym momencie.
Warto wiedzieć! Wózek widłowy elektryczny zasilany mniej nowoczesnym akumulatorem kwasowo-ołowiowym charakteryzuje się tym, że jego maksymalna prędkość i udźwig zmieniają się wraz z poziomem baterii. Im więcej energii zostało zużyte, tym mniejsza moc takiego pojazdu.
Oszczędzanie energii w praktyce
Producenci wózków widłowych wychodzą naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców i dbają o maksymalnie obniżenie kosztów eksploatacji swoich pojazdów. Trzeba jednak pamiętać, że nawet najbardziej energooszczędne pojazdy okażą się drogie w utrzymaniu, jeśli nie wdroży się odpowiednich zasad postępowania.
- Styl pracy operatora — duży wpływ na ilość zużywanej energii ma sposób korzystania z wózka widłowego. Oszczędnościom z pewnością nie sprzyjają gwałtowne przyspieszanie i hamowanie, przemieszczanie się z dużą prędkością czy podnoszenie zbyt ciężkich ładunków.
- Planowanie tras przejazdów — pracownicy odpowiadający za jazdę wózkiem powinni dążyć do minimalizowania odległości pokonywanych w czasie zmiany. W uzyskaniu tego pomoże rozsądne rozmieszczenie towarów w magazynie.
- Korzystanie z inteligentnych ładowarek — w kontekście obniżania kosztów eksploatacyjnych warto wziąć pod uwagę zakup urządzenia ładującego wyposażonego w innowacyjną technologię zarządzania zużyciem energii. Ma ono zastosowanie zwłaszcza w firmach korzystających z kilku egzemplarzy wózków, ponieważ pozwala znacznie skrócić czas ładowania i zoptymalizować ilość pobieranego prądu pod kątem aktualnego poziomu baterii w poszczególnych pojazdach.
Wybór nowoczesnych baterii litowo-jonowych oraz jednoczesne przeszkolenie pracowników w zakresie sposobów na zmniejszenie zużycia energii mogą przynieść firmie realne oszczędności.