Najnowsze

  • 3 września 2024
  • wyświetleń: 207

Goczałkowice: stypendium szkolne na rok 2024/2025

Wnioski o świadczenie pomocy materialnej o charakterze socjalnym - stypendium szkolne można składać w Urzędzie Gminy Goczałkowice-Zdrój. Pomoc materialna jest udzielana uczniom w celu zmniejszenia różnic w dostępie do edukacji, umożliwienia pokonywania barier dostępu do edukacji wynikających z trudnej sytuacji materialnej ucznia.

szkoła, tablica, kreda, klasa
Ilustracja · fot. pixabay.com


Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego przysługuje:

  • uczniom szkół publicznych, niepublicznych i niepublicznych szkół artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych oraz słuchaczom kolegiów pracowników służb społecznych - do czasu ukończenia kształcenia, nie dłużej jednak niż do ukończenia 24. roku życia,
  • wychowankom publicznych i niepublicznych ośrodków rewalidacyjno-wychowawczych - do czasu ukończenia realizacji obowiązku nauki.


Stypendium szkolne może otrzymać uczeń znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej, wynikającej z niskich dochodów na osobę w rodzinie, w szczególności, gdy w rodzinie występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło zdarzenie losowe.

Pomoc materialna nie przysługuje uczniom:

  • uczęszczającym do oddziałów przedszkolnych;
  • którzy nie zamieszkują na terenie gminy Goczałkowice-Zdrój;
  • którzy otrzymują inne stypendium ze środków publicznych z wyjątkiem sytuacji, kiedy łączna kwota otrzymanych stypendiów nie przekracza w danym roku szkolnym dwudziestokrotności kwoty, o której mowa w art.6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, a w przypadku słuchaczy kolegiów języków obcych i kolegiów pracowników służb społecznych - osiemnastokrotności kwoty, o której mowa w art.6 ust.2 pkt 2 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych. (Dz.U.2024 poz. 323)


Kryterium dochodowe

Prawo do ubiegania się o stypendium szkolne przysługuje, jeżeli miesięczna wysokość dochodu nie przekracza kwoty 600 zł netto na osobę w rodzinie, art. 8 ust. 1 pkt. 2 ustawy o pomocy społecznej z dnia 12.04.2004 r. (Dz.U.2024 r. poz.1283). Na dochód uprawniający do ubiegania się o stypendium szkolne składają się poszczególne przychody wszystkich członków rodziny, bez względu na tytuł i źródło ich uzyskania, pochodzące z miesiąca poprzedzającego miesiąc złożenia wniosku, pomniejszone o:

  • miesięczne obciążenie podatkiem dochodowym od osób fizycznych i koszty uzyskania przychodu;
  • składki na ubezpieczenie zdrowotne określone w przepisach o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz ubezpieczenia społeczne określone w odrębnych przepisach;
  • kwotę alimentów świadczonych na rzecz inny osób.


Do ustalenia dochodu nie wlicza się:

  • jednorazowego pieniężnego świadczenia socjalnego;
  • zasiłku celowego;
  • pomocy materialnej mającej charakter socjalny albo motywacyjny, przyznawanej na podstawie przepisów o systemie oświaty;
  • wartości świadczenia w naturze;
  • świadczenia przysługującego osobie bezrobotnej na podstawie przepisów o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z tytułu wykonywania prac społecznie użytecznych;
  • dochodu z powierzchni użytków rolnych poniżej 1 ha przeliczeniowego;
  • świadczenia wychowawczego (tzw. "800+"), o którym mowa w ustawie z dnia 11 lutego 2016 r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U z 2024 r. poz. 421 t.j.) oraz dodatku wychowawczego, o którym mowa w ustawie z dnia 9 czerwca 2011r. o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej (Dz.U z 2024 r. poz.177 z późn zm.).
  • świadczenia pieniężnego, o którym mowa w art. 8a ust. 1 ustawy z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Dz. U. z 2023 r. poz. 192 )
  • nagrody specjalnej Prezesa Rady Ministrów przyznawanej na podstawie art. 31a ustawy z dnia 8 sierpnia 1996 r. o Radzie Ministrów (Dz.U z 2024 r. poz.1050)
  • zwrotu kosztów, o których mowa w art. 39a ust. 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2024 r. poz.737 r. z późn. zm.).


Stypendium szkolne może być przydzielane w formie:

1) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych, w tym wyrównawczych, wykraczających poza zajęcia realizowane w ramach planu nauczania, a także udziału w zajęciach edukacyjnych realizowanych poza szkołą lub ośrodkiem, w zakresie:
a) nauki języków obcych,
b) kursów językowych,
c) wyjazdów do teatru, muzeum itp., organizowanych przez szkołę,
d) wycieczek szkolnych,
e) zajęć logopedycznych,
f) zajęć informatyczno-komputerowych,
g) zajęć plastycznych, muzycznych,
h) kursów przygotowawczych do egzaminów lub sprawdzianów,
i) innych opłat pobieranych za kształcenie, egzaminy lub certyfikaty.

2) pomocy rzeczowej o charakterze edukacyjnym, w zakresie zakupu:
a) podręczników,
b) słowników, lektur, encyklopedii oraz innych książek niezbędnych do nauki,
c) tornistrów, plecaków, zeszytów, przyborów szkolnych i innego wyposażenia szkolnego,
d) materiałów niezbędnych do wykonania prac dyplomowych,
e) strojów sportowych i obuwia sportowego,
f) sprzętu komputerowego, oprogramowania, drukarki, tuszy, tonerów, papieru,
g) artykułów niezbędnych do pobierania nauki lub zajęć dodatkowych np. instrumenty muzyczne, sprzęt fotograficzny itp.,

3) całkowitego lub częściowego pokrycia kosztów związanych z pobieraniem nauki przez uczniów szkół ponadpodstawowych poza miejscem zamieszkania, w szczególności:
a) kosztów zakwaterowania poza miejscem zamieszkania,
b) kosztów dojazdu do szkoły lub ośrodka,
c) kosztów posiłków w stołówkach szkolnych lub prowadzonych przez inny podmiot,
d) czesnego za naukę w szkole niepublicznej,
e) innych opłat wymaganych obowiązkowo przez szkołę lub ośrodek.

W przypadku uczniów szkół ponadpodstawowych uczęszczających do szkół znajdujących się poza miejscem zamieszkania również:

  • kosztów zakwaterowania poza miejscem zamieszkania,
  • kosztów dojazdu do szkoły, kolegium lub ośrodka,
  • kosztów posiłków w stołówkach szkolnych lub prowadzonych przez inny podmiot,
  • czesnego za naukę w szkole niepublicznej,
  • innych opłat wymaganych obowiązkowo przez szkołę lub kolegium


Wysokość stypendium została określona w Uchwale Nr XLII/278/2022 Rady Gminy Goczałkowice-Zdrój z dnia 30 sierpnia 2022 r. w sprawie regulaminu udzielania pomocy materialnej o charakterze socjalnym dla uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Goczałkowice-Zdrój.

Miejsce i termin składania wniosku

Stypendium szkolne przyznawane jest na wniosek rodziców lub opiekunów prawnych ucznia, pełnoletniego ucznia albo na wniosek dyrektora szkoły.

Wniosek o stypendium wraz z wymaganymi dokumentami należy złożyć w Urzędzie Gminy Goczałkowice-Zdrój w przypadku:
1) uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych - do dnia 15 września 2024 r.;
2) słuchaczy kolegiów pracowników służb społecznych - do dnia 15 października 2024 r.

Wnioski można pobrać w siedzibie Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój, ul. Szkolna 13 (pokój nr 6).

Wnioski z załącznikami należy złożyć od dnia 01.09.2024 r. do dnia 15 września 2024 r. w sekretariacie Urzędu Gminy Goczałkowice-Zdrój ul. Szkolna 13 oraz przez skrzynkę podawczą EPUAP.

Informacje o stypendiach można uzyskać w Urzędzie Gminy pod numerem telefonu 32 736 24 13.

Do wniosku należy dołączyć:

  • zaświadczenie o realizacji obowiązku nauki przez uczniów szkół ponadpodstawowych, wydane przez dyrektora szkoły;
  • zaświadczenie od pracodawcy o dochodach (netto);
  • w przypadku osób bezrobotnych zarejestrowanych w Urzędzie Pracy zaświadczenie ww. Urzędu lub oświadczenie o pozostawaniu bez pracy i nieosiąganiu dochodu osób niezarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy;
  • zaświadczenie o łącznej kwocie świadczeń otrzymanych z Ośrodka Pomocy Społecznej;
  • w przypadku prowadzenia gospodarstwa rolnego - zaświadczenie z gminy o ilości hektarów przeliczeniowych (przyjmuje się, że z 1 ha przeliczeniowego uzyskuje się dochód miesięczny w wysokości 345 zł);
  • w przypadku emerytów i osób pobierających rentę -odcinek pobierania renty, renty rodzinnej, emerytury;
  • postanowienie sądu w przypadku pobierania zasądzonych świadczeń alimentacyjnych oraz gdy opieka rodzicielska została ustanowiona sądownie;
  • pisemne oświadczenie o dochodach uzyskanych z innych źródeł, w tym z prac dorywczych;
  • w przypadku prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych, wysokość dochodu z tej działalności ustalana jest na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego. Za dochód przyjmuje się przychód z tej działalności pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, podatek należny, składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Dochód ustala się dzieląc kwotę dochodu z działalności gospodarczej, wykazanego w zeznaniu podatkowym za poprzedni rok kalendarzowy, przez liczbę miesięcy prowadzonej działalności.


Należy przedłożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego o uzyskanych dochodach w 2023 r. lub oświadczenie (w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej opodatkowanej podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych - tzw. zasady ogólne).

Wysokość dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej w przypadku prowadzenia działalności na zasadach określonych w przepisach o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne ustala się na podstawie zaświadczenia wydanego przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierającego informację o formie opodatkowania oraz na podstawie dowodu opłacenia składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych

Dokumentowanie wydatków

Stypendia będą wypłacane jako zwrot poniesionych wydatków na podstawie dokumentów potwierdzających ich poniesienie w roku szkolnym 2024/2025 (rachunki, faktury i inne imienne dowody wpłaty, związane z wydatkami (np. zakup podręczników, przyborów szkolnych, stroju gimnastycznego, pokrycia kosztów dojazdu, innych pomocy naukowych np. komputer, biurko itp.) wystawione w okresie, na który została przyznana pomoc materialna i potwierdzających celowość wydatków). Rachunki będą refundowane do wysokości kwoty przyznanego stypendium.

Stypendia szkolne będą wypłacane przelewem na rachunek bankowy wnioskodawcy lub w kasie znajdującej się w Urzędzie Gminy Goczałkowice-Zdrój, po uprawomocnieniu się decyzji o przyznaniu stypendium i na podstawie przedłożonych organowi oryginałów faktur imiennych.

Rodzice/opiekunowie prawni ucznia otrzymującego stypendium szkolne lub pełnoletni uczeń są obowiązani niezwłocznie powiadomić o ustaniu przyczyn, które stanowią podstawę przyznania stypendium szkolnego. Należności z tytułu nienależnie pobranego stypendium podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.

ar / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.