Najnowsze

  • 8 lipca 2024
  • wyświetleń: 834

Niwelator - niezastąpione narzędzie pomiarowe. Sprawdź, jak z niego korzystać

Materiał partnera:

Niwelator jest jednym z najbardziej wszechstronnych narzędzi w inżynierii i geodezji, które znacząco ułatwia precyzyjne pomiary wysokościowe. Jego zastosowanie sięga od budownictwa po badania terenowe, a odpowiednio używany zapewnia wysoką dokładność i precyzję. Jak zatem korzystać z niwelatora poprawnie, aby zyskać najlepsze rezultaty?

Niwelator - niezastąpione narzędzie pomiarowe.


Czym jest niwelator i do czego służy?Niwelator jest powszechnie używanym na placach budowy instrumentem pomiarowym. W połączeniu z łatą laserową pozwala precyzyjnie wyznaczyć różnice wysokości punktów terenowych i obiektów, co jest niezbędne do prawidłowego wykonania wielu prac budowlanych i geodezyjnych.

Wyróżniamy trzy rodzaje niwelatorów - optyczne, laserowe i kodowe. Mimo wspólnego celu, jakim jest mierzenie różnic wysokości, każdy z nich charakteryzuje się odrębnymi funkcjami, dokładnością i budową.

Trzy rodzaje niwelatorów - optyczny, laserowy i kodowy. Czym się różnią?Niwelator optyczny jest najprostszym i zarazem najtańszym dostępnym wyborem. Wykorzystuje układ optyczny do wyświetlania siatki na łacie niwelacyjnej. Osiągana przez niego dokładność zbliża się do wartości referencyjnych, co czyni go najdokładniejszym spośród wszystkich rodzajów niwelatorów. Standardowa dokładność wynosi nawet 1 mm/km. Jest doskonały do obsługi prostych inwestycji budowlanych i geodezyjnych. Obsługa pomiaru wymaga zaangażowania dwóch osób - mierniczego oraz osoby utrzymującej łatę niwelacyjną w pionie.

Niwelator laserowy emituje wiązkę światła laserowego, która następnie jest odczytywana przez łatę z detektorem. Jest idealny do precyzyjnych pomiarów na dużych obszarach, również w trudnych warunkach terenowych. Nowoczesne niwelatory laserowe umożliwiają pomiar jednoosobowy, nawet w najtrudniejszych warunkach atmosferycznych. Standardowa dokładność niwelatora laserowego wynosi 1,5 mm/10 m.

Niwelator kodowy wykorzystuje kodowe łaty niwelacyjne do automatycznego odczytu wysokości. Jest to najlepszy wybór dla wymagających projektów, gdzie kluczowa jest wysoka precyzja i minimalizacja błędów. Osiąga dokładność nawet 1,0 mm/km, przy czym producent zapewnia wysoką jakość pomiaru nawet w trudnych warunkach. Cały pomiar odbywa się w niecałe 3 sekundy.

Jak korzystać z niwelatora?Niwelator optyczny stawia przed użytkownikiem najwięcej wyzwań. Samo wypoziomowanie urządzenia i odczyt z łaty wymagają większej wprawy. I choć nowoczesne niwelatory optyczne zaopatrzone są w magnetyczny kompensator, który tłumi drgania podczas pracy, to samo ustawienie sprzętu nie jest tak intuicyjne, jak w przypadku modelu laserowego i cyfrowego. Niwelator optyczny zaopatrzony jest w pokrętła do regulacji ostrości, krzyż nitek oraz śruby nastawcze.

Z kolei niwelatory laserowe i cyfrowe wystarczy ustawić na statywie, w przybliżonym poziomie, a następnie włączyć. Laser obrotowy automatycznie się wypoziomuje, bez potrzeby ręcznej regulacji za pomocą śrub, jak w przypadku niwelatora optycznego. Większość laserów obrotowych zapewnia samopoziomowanie w zakresie do 5° nachylenia.

Pamiętaj! Aby uzyskać najlepsze rezultaty pomiarowe, skonsultuj się z doświadczonym specjalistą, którzy dobierze sprzęt geodezyjny do Twoich indywidualnych potrzeb. W ten sposób pozbędziesz się stresu związanego z wyborem najodpowiedniejszego instrumentu pomiarowego.