Najnowsze

  • 25 czerwca 2024
  • wczoraj, 15:10
  • wyświetleń: 18917

Przejazd kolejowy na Szkolnej zamknięty. Tymczasowa organizacja ruchu

Od wtorku 16 lipca obowiązuje tymczasowa organizacja ruchu na ul. Szkolnej w Goczałkowicach-Zdroju. Przejazd kolejowy na ul. Szkolnej jest zamknięty.

Zamknięty przejazd kolejowy na ul. Szkolnej w Goczałkowicach - 16.07.2024
Zamknięty przejazd kolejowy na ul. Szkolnej w Goczałkowicach - 16.07.2024 · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Organizacja ruchu została zatwierdzona do końca stycznia 2025 r. Jednak podczas spotkań wykonawca deklarował krótszy termin realizacji prac na tym przejeździe kolejowym (ok. 5 miesięcy, chyba, że wystąpią nieprzewidziane okoliczności). Po zakończeniu prac przejazd zostanie ponownie otwarty.

Jak już wcześniej informował urząd, w czasie zamknięcia przejazdu w ciągu ul. Szkolnej ruch kołowy możliwy jest tunelem pod torami w ciągu ul. Głównej, gdzie wprowadzona została sygnalizacja świetlna (ruch wahadłowy). Ponadto w tunelu wytyczony jest ciąg pieszy o szerokości 1 m, oddzielony od ruchu kołowego barierami drogowymi.

W związku z ograniczoną skrajnią pionową wiaduktu kolejowego na ul. Głównej, zostały wyznaczone dwie trasy objazdu:

  • dla pojazdów o wysokości do 1,9 m, objazd został wyznaczony ulicami: Szkolną, św. Jerzego, Główną i drogą łączącą ulice Szkolną i Główną (między posesjami Szkolna 30 i Główna 13),
  • dla pojazdów o wysokości ponad 1,9 m objazd został wyznaczony ulicą Szkolną, Jeziorną, Zdrojową w Pszczynie, Cieszyńską, Bielską, DK1, ul. Główną oraz drogą łączącą ul. Szkolną i Główną (pomiędzy posesjami Szkolna 30 i Główna 13).


Przejazd pod torami w ciągu ul. Głównej
Przejazd pod torami w ciągu ul. Głównej · fot. UG Goczałkowice-Zdrój


Zamknięte zostały wloty dwóch dróg na ul. Główną w bezpośrednim sąsiedztwie tunelu: do i z ul. Zimowej oraz ul. Kolejowej (od strony ul. Lipowej). Na ul. Kolejowej (wzdłuż torów, pomiędzy ul. Główną a ul. Szkolną) wytyczony został ciąg pieszy. Przejście pieszego z tego miejsca na drugą stronę drogi - zgodnie z wytycznymi policji i wbrew stanowisku Gminy Goczałkowice-Zdrój (Gmina wnioskowała o wyznaczenie przejścia dla pieszych) - jest możliwe na zasadach ogólnych. Jednocześnie ustalono, że przez pierwsze dni obowiązywania nowej organizacji ruch pieszych będzie szczególnie obserwowany. Jeśli wystąpią jakieś problemy lub zagrożenia, przeanalizowana zostanie modyfikacja organizacji ruchu.

Na trasie Rudołtowice - Dworzec PKP w Goczałkowicach-Zdroju zostanie zorganizowana komunikacja zastępcza.

Wykonawca prac w porozumieniu z zarządcą sygnalizacji świetlnej na DK1 (Główna-Brzozowa, Bielska-Słowackiego) wprowadzi zmiany w programie sygnalizacji świetlnej, mające na celu jego dostosowanie do nowych potoków ruchu.

Co istotne, Wójt Gminy Goczałkowice-Zdrój negatywnie zaopiniowała przedstawioną tymczasową organizację ruchu w rejonie przejazdów w Goczałkowicach-Zdroju. Gabriela Placha postulowała, by wprowadzić ułatwienia dla rolników na czas prowadzonych żniw. Proponowała umożliwienie przejazdu ciągników rolniczych drogą technologiczną w pobliżu granicy z Pszczyną lub ul. Główną. Wykonawca rozważał różne warianty, ale okazało się, że są one technicznie niemożliwe.

W trosce o bezpieczeństwo zarówno pieszych, rowerzystów, jak i kierowców samochodów, wójt poprosiła też o rozważenie możliwości wprowadzenia w tunelu na ul. Głównej podwójnej sygnalizacji świetlnej - dla pojazdów oraz dla pieszych. Ten pomysł również został odrzucony. Ostatecznie wójt wydała negatywną opinię do tymczasowej organizacji ruchu. Niestety, opinia nie jest wiążąca.

Zamknięcie jednego z przejazdów kolejowych powoduje także, że Gmina Goczałkowice-Zdrój w inny sposób musi zorganizować transport uczniów do Szkoły Podstawowej nr 1, do innych szkół oraz ośrodków dla uczniów niepełnosprawnych. Co istotne, transport zostanie zapewniony. O wszelkich zmianach rodzice będą informowani na bieżąco.

Przypomnijmy, w wyniku interwencji władz Gminy Goczałkowice-Zdrój, licznych rozmów oraz negocjacji inwestor zmienił harmonogram prac, dzięki czemu udało się uniknąć jednoczesnego zamknięcia obu przejazdów kolejowych na terenie gminy. Taki był wcześniej plan inwestora, czyli PKP PLK, który spotkał się ze stanowczym sprzeciwem władz samorządowych, radnych oraz mieszkańców. Tunel w ciągu ul. Głównej ma zostać zamknięty dopiero po zakończeniu prac na przejeździe w ciągu ul. Szkolnej i jego otwarciu dla ruchu.

Apel o zachowanie ostrożnościW związku z planowanym zamknięciem przejazdu w ciągu ul. Szkolnej i przekierowaniem ruchu pod wiadukt w ciągu ul. Głównej, trzeba liczyć się z utrudnieniami i zwiększeniem ruchu w tym miejscu. Wszystkich uczestników ruchu drogowego prosimy o stosowanie się do znaków i zachowanie szczególnej ostrożności.

ar / pless.pl

źródło: UG Goczałkowice-Zdrój

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Modernizacja na szlaku PKP Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Modernizacja na szlaku PKP Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice

Dzięki inwestycji wartej 960 milionów złotych, zmodernizowane zostaną perony na stacjach i przystankach kolejowych: Tychy Żwaków, Kobiór, Piasek i Goczałkowice. Powstanie wiadukt kolejowy w ciągu ul. Męczenników Oświęcimskich / Dworcowej w Pszczynie. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Modernizacja na szlaku PKP Kobiór - Pszczyna - Goczałkowice" podaj