Najnowsze

  • 23 maja 2024
  • 25 maja 2024
  • wyświetleń: 1937

Rady miasta i powiatu apelują do Prezydenta RP o podpisanie ustawy o języku śląskim

W środę 22 maja podczas sesji Rada Powiatu Pszczyńskiego przyjęła apel do Prezydenta RP o podpisanie ustawy o języku śląskim. Dzień później podobną uchwałę przyjęła Rada Miejska w Pszczynie.

Śląska flaga
Śląska flaga


Ustawa o uznaniu języka śląskiego za język regionalny została uchwalona przez Sejm RP 26 kwietnia 2024 roku. Początkiem maja uchwalił ją Senat RP. Ustawa cały czas czeka na podpis prezydenta.

W porządku obrad środowej sesji Rady Powiatu Pszczyńskiego znalazł się projekt uchwały w sprawie wystąpienia z apelem do Andrzeja Dudy, Prezydenta RP, dotyczącym podpisania ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym.

Uchwałę radni powiatowi przyjęli przy 21 głosach za i jednym głosie wstrzymującym się. Za przyjęciem uchwały byli radni: Barbara Bandoła, Roman Bańczyk, Damian Cieszewski, Zdzisław Grygier, Marcela Kanafek-Lewandowska, Wiesław Konieczny, Wojciech Lala, Waldemar Lipus, Aleksander Malcher, Grzegorz Nogły, Michał Pudełko, Beata Rozmus, Paweł Sadza, Przemysław Sawicki, Teresa Sochacka-Kabut, Krystian Szostak, Bronisław Śmieja, Maciej Tomczykiewicz, Edyta Waleczek, Grzegorz Wanot, Rafał Wróbel. Od głosu wstrzymał się radny Jacek Sodzawiczny. Nieobecny był: Marek Lucjan.


Apel Rady Powiatu Pszczyńskiego do Pana Andrzeja Dudy, Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej



Rada Powiatu Pszczyńskiego zwraca się z apelem o podpisanie ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej językowi śląskiemu status języka regionalnego. Śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, nie tylko podnoszących prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało ponad 467 tysięcy osób, ale przede wszystkim umożliwiających powstrzymanie jego zaniku.

Ślązacy wyrazili swoje przywiązanie do tego bardzo istotnego elementu swego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach wiele działań twórczych i promocyjnych. Ich efektem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne. Język śląski pojawia się w nowych kontekstach, co świadczy o tym, że jest językiem żywym i przedmiotem troski regionalnej wspólnoty. Stanowi także jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów. Należy podkreślić, że wieloletnie dążenia do uznania języka śląskiego za język regionalny podejmowano w przewidzianych prawem granicach.

Rada Powiatu Pszczyńskiego wyraża przekonanie, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy śląskich obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, zmierzający do zachowania spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca.


Również Rada Miejska w Pszczynie wystosowała apel. Uchwala w tej sprawie została przegłosowana podczas sesji w czwartek 23 maja.


Apel Rady Miejskiej w Pszczynie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Pana Andrzeja Dudy



Szanowny Panie Prezydencie,

jako radni Rady Miejskiej w Pszczynie zwracamy się do Pana z apelem o podpisanie ustawy o zmianie ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, nadającej śląskiemu status języka regionalnego.

Śląskie środowiska od wielu lat zabiegały o wprowadzenie regulacji prawnych, które nie tylko podniosą prestiż języka, którego używanie w kontaktach domowych w Narodowym Spisie Ludności i Mieszkań 2021 zadeklarowało 467 145 osób, ale przede wszystkim umożliwią powstrzymanie jego zaniku. Ślązacy dali wyraz swego przywiązania do tego kluczowego elementu swego kulturowego dziedzictwa, prowadząc w ostatnich latach na bezprecedensową skalę działania twórcze i promocyjne. Ich plonem są liczne teksty literackie i spektakle teatralne.

Śląski pojawia się w nowych kontekstach, co dowodzi, że jest językiem żywym i przedmiotem troski wspólnoty swych użytkowników. Ten zapał nie zastąpi jednak systematycznych działań na polu edukacji, które, w obliczu uniformizacyjnej presji kultury globalnej, stanowią jedyną szansę na przetrwanie wyróżniających śląską społeczność kulturowych atrybutów.

Zaznaczyć wypada, że wieloletnie dążenia do uznania śląskiego za język regionalny, przebiegały zawsze w przewidzianych prawem granicach, stanowiąc wyraz odpowiedzialnej, obywatelskiej postawy.

Wierzymy, że Pan Prezydent doceni wysiłek tysięcy śląskich obywateli Rzeczpospolitej Polskiej, włożony w zachowanie bezcennej spuścizny, jaką dla wspólnot i jednostek jest język serca.


Uchwałę radni miejscy przyjęli dzięki 20 głosom za. Apel poparli: Joanna Brożek, Marek Dutkowski, Renata Dyrda, Arkadiusz Gardiasz, Jacek Granda, Ireneusz Gruszka, Marcelina Leki, Marcin Leśniewski, Andrzej Mańka, Kordian Piszczek, Barbara Psik, Jolanta Spek, Maciej Stieber, Leszek Szczotka, Maria Szostak, Kamil Widłok, Adrian Winkler, Marta Wojciechowska-Smolarz, Andrzej Wojtanowicz, Michał Ziebura.

Przeciw było 2 radnych - Tadeusz Bałuch oraz Piotr Rabaszowski. Od głosu wstrzymała się Katarzyna Raszka.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.