Najnowsze

  • 22 maja 2024
  • wyświetleń: 201

Podbitka dachowa i orynnowanie - dlaczego tych elementów nie może zabraknąć na dachu?

Materiał partnera:

Do przygotowania wytrzymałej i odpornej na warunki atmosferyczne konstrukcji dachowej potrzebnych jest co najmniej kilka elementów składowych. Dach będzie trwały tylko wtedy, kiedy podbitka dachowa, poszycie, a także bazowa konstrukcja zostanie wykonana z jak najlepszych materiałów. Zobacz, z jakich elementów buduje się dachy.

dach domu


W branży dekarskiej liczy się przede wszystkim precyzja działania, doświadczenie oraz dostęp do specjalistycznych narzędzi. Jesteś na etapie wykończenia swojego domu? Musisz wiedzieć, że prawidłowo wykonana podbitka dachowa to jeden z elementów wpływających na trwałość całej konstrukcji dachowej, a także bezpieczeństwo budynku.

Czym jest podbitka dachowa i dlaczego warto zadbać o jej jakość?



Podbitka dachowa to jeden z elementów wykończeniowych dla każdej konstrukcji dachowej. Powinna być wykonana tak, aby zabezpieczała krokwie przed oddziaływaniem wiatru, wilgoci i innych niekorzystnych czynników atmosferycznych.

Kluczowym celem wykonania podbitki na konstrukcji dachu jest:

  • zabezpieczenie konstrukcji przed zniszczeniem,
  • izolacja dachu,
  • ochrona konstrukcji przed działalnością zwierząt,
  • wykonanie estetycznego oświetlenia zewnętrznego wokół domu.


Pamiętaj, że podbitka to niejedyny element ochronny dla całego budynku i konstrukcji dachowej. Niezbędny jest też montaż takich elementów, jak rynna metalowa lub z tworzywa sztucznego. Wydajny system odprowadzania wody opadowej zabezpiecza dach oraz ściany np. przed zniszczeniami w wyniku spływającej wody podczas deszczu.

Rodzaje podbitek dachowych - jaką wybrać na swój dach?



Najpopularniejsze konstrukcje podbitek są wykonywane z tworzywa sztucznego np. PCV.
To lekki materiał i stosunkowo tani w zakupie. Taki rodzaj podbitki możesz idealnie dopasować do koloru i ogólnego stylu wykończenia nieruchomości z zewnątrz.

Alternatywne opcje to:

  1. Podbitka drewniana - wymaga okresowej impregnacji, jest cięższa, ale jednocześnie gwarantuje perfekcyjną estetykę.
  2. Podbitka blaszana - stosowana wyjątkowo rzadko, głównie ze względu na spore koszty zakupu materiału oraz skomplikowany montaż. Dodatkowo blacha jest narażona na zniszczenia w wyniku pojawiającej się korozji.


Jeśli szukasz jak najtrwalszych rozwiązań - wtedy podbitka PCV będzie najlepszym wyborem zarówno w kwestii ceny, jak i estetyki.

Kto powinien zająć się montażem podbitki i orynnowania dachu? Podsumowanie



Możesz samodzielnie zrealizować montaż podbitki dachowej oraz systemy orynnowania. Takie prace wymagają jednak sporego doświadczenia, poświęcenia mnóstwa czasu oraz posiadania specjalistycznych narzędzi dekarskich.

Jeśli nie chcesz ryzykować, możesz postawić na kompleksowe wsparcie profesjonalistów. Zyskasz w ten sposób pewność, że materiał zakupiony na podbitkę dachową zostanie prawidłowo osadzony, a rynny będą zamontowane tak, aby skutecznie odprowadzały wodę opadową.

Choć pomoc profesjonalistów generuje dodatkowe koszty, to jednak przekłada się na wieloletnią trwałość wykonanej konstrukcji.