Reklama

Najnowsze

  • 22 września 2023
  • wyświetleń: 8108

Ponad 300 tys zł. na walkę z rakiem jelita grubego. Bezpłatne badania dla mieszkańców gminy Pszczyna

Ponad 337 tys. zł przekaże gmina Pszczyna do Szpitala Joannitas na sfinansowanie programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna. Projekt będzie realizowany do końca 2027 roku. Pierwsi pacjenci przejdą badania jeszcze w tym roku.

Gmina Pszczyna sfinansuje program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego
Gmina Pszczyna sfinansuje program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego · fot. UM Pszczyna


O szczegółach projektu rozmawiali burmistrz Pszczyny Dariusz Skrobol oraz Katarzyna Michalik, prezes zarządu Szpitala Joannitas. W spotkaniu uczestniczyli również zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, naczelnik Wydziału Polityki Społecznej Zofia Masny-Klimczak, a także kierownik poradni Bogusława Gamrot.

Naszym celem jest zwiększenie skuteczności wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna poprzez działania informacyjno-edukacyjne oraz wykonywanie badań przesiewowych w grupach docelowych.

Dariusz SkrobolBurmistrz Pszczyny


Kto może skorzystać z programu?Do badań profilaktycznej kolonoskopii realizowanych do końca roku 2023 w ramach "Programu wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna na lata 2023-2027″ w 2023 kwalifikują się osoby:
- bez objawów potencjalnie mogących wskazywać nowotwór jelita grubego;
- które nie miały wykonanej kolonoskopii w przeciągu ostatnich 10 lat,
- które w ciągu ostatnich 6 miesięcy nie otrzymały imiennego zaproszenia do udziału w Ogólnopolskim Programie Badań Przesiewowych Raka Jelita Grubego
- oraz spełniają kryterium wiekowe:
  • 25-49 lat - w przypadku osób pochodzących z rodziny HNPCC lub FAP, zgodnie z potwierdzeniem z poradni genetycznej,
  • 40-49 lat - w przypadku osób, które miały w rodzinie przynajmniej jednego krewnego pierwszego stopnia (rodzice, rodzeństwo, dzieci) z rakiem jelita grubego,
  • 50-75 lat - niezależnie od wywiadu rodzinnego.


Program obejmuje dwa etapy:I etap: Konsultacja pielęgniarska, na którą należy zarejestrować się telefonicznie pod nr telefonu 32 611-53-03. Podczas konsultacji zostanie ustalony termin badania przesiewowego.

Podczas konsultacji pacjent wypełni zgody na udział w programie oraz kwestionariusz ankiety kwalifikujący do programu. Na miejscu pielęgniarka udzieli pacjentowi wszelkich informacji dotyczących sposobu przygotowania się do badania kolonoskopowego oraz przekaże mu preparat do oczyszczenia jelit wraz z instrukcja przygotowania.

II etap: Wykonanie badania przesiewowego.

Podczas badania kolonoskopii (w sedacji lub w znieczuleniu ogólnym) lekarz może zdecydować o pobraniu wycinków do oceny histologicznej, a także w razie potrzeby o wykonaniu polipektomii.

O programie"Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego wśród mieszkańców Gminy Pszczyna na lata 2023-2027 na rok 2023" jest adresowany do mieszkańców Gminy Pszczyna - kobiet i mężczyzn bez objawów potencjalnie mogących wskazywać nowotwór jelita grubego. W ramach programu wykonywana jest bezpłatna profilaktyczna kolonoskopia.

Celem programu jest zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów z powodu raka jelita grubego, który jest drugim najczęstszym nowotworem złośliwym w Polsce. Rak ten rozwija się początkowo bezobjawowo - z łagodnych zmian, tzw. polipów. Taka zmiana trwa najczęściej kilkanaście lat - poddając się badaniu odpowiednio wcześnie i usuwając polipy można zapobiec rozwojowi raka.

Dlatego tak istotną kwestią jest profilaktyka badań kolonoskopii i odnalezienie w jelitach bezobjawowych jeszcze zmian i ich usunięcie, co pozwala na zmniejszenie ryzyka zachorowania na raka jelita grubego nawet o 60-90%. Wcześnie wykryty rak jelita jest bardzo często wyleczalny.

Kontakt:


tel. 32 611 53 03
Rejestracja odbywa się w dni robocze od poniedziałku do piątku w godz. 7:00-14:35.
Adres: Szpital Joannitas w Pszczynie
ul. dr. Witolda Antesa 11
43-200 Pszczyna
Badania odbywają się na I piętrze.

Organizatorzy Programu: Gmina Pszczyna oraz Szpital Joannitas w Pszczynie.

Program wczesnego wykrywania nowotworów jelita grubego - bezpłatne badania dla mieszkańców gm. Pszczyna

BM / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj