Najnowsze

  • 31 marca 2023
  • wyświetleń: 3477

Zebranie na os. Podstarzyniec: o ul. Zuchów, Pionierów i śmieciach

W czwartek, 23 marca odbyło się zebranie sprawozdawcze na os. Podstarzyniec w Pszczynie. W spotkaniu uczestniczyły 24 osoby.

Zebranie sprawozdawcze na os. Podstarzyniec - 23.03.2023 · fot. os. Podstarzyniec


Sprawozdanie Zarządu Osiedla i plany na 2023 rok



Na początku przewodniczący osiedla Marek Chrapkiewicz przedstawił obecnym mieszkańcom szczegóły realizacji planu budżetowego w roku 2022. Poinformował, że Zarząd Osiedla zrealizował wszystkie swoje zadania określone w statucie. Przedstawiciele mieszkańców byli w stałym kontakcie z władzami miasta, jak i pracownikami Urzędu Miasta w Pszczynie.

W roku 2022 budżet osiedla w kwocie 9060 zł został wydatkowany w następujący sposób:
  • piknik rodzinny - 4360 zł
  • łąka kwietna - 184,50 zł
  • zakup paczek dla dzieci - 2500 zł
  • zakup paczek dla seniorów - 1500 zł
  • inne wydatki PCKul - 515,50 zł


Ponadto zrealizowane zostały następujące zadania na rzecz osiedla:
  • Przygotowanie i obdarowanie dzieci i seniorów paczkami na Mikołaja, względnie Święta Bożego Narodzenia 2022 r.
  • Organizacja Festynu osiedlowego w 2022 r.
  • Wymiana oświetlenia na ulicach gminnych
  • Współpraca z Urzędem Miasta w Pszczynie przy dystrybucji węgla dla mieszkańców osiedla
  • Współpraca z Urzędem Miasta przy utrzymaniu i naprawach dróg osiedlowych
  • Współpraca z Starostwem Powiatowym w Pszczynie, w szczególności z wicestarostą Damianem Cieszewskim
  • Naprawa tablicy osiedlowej znajdującej się przy ul. Roehricha
  • Regularny udział w sesjach Rady Miasta Pszczyna.


W dalszej kolejności Marek Chrapkiewicz przedstawił obecnym mieszkańcom szczegóły i zamierzenia, które zawarł w planie budżetu na 2023 rok. Zadania zaplanowane to między innymi organizacja festynu, akcji Paczka dla seniora oraz osiedlowych Mikołajek. Nadmienił, że przygotowany wniosek do budżetu obywatelskiego, dotyczący budowy parku kieszonkowego, został odrzucony ze względów formalnych, mimo odwołań przewodniczącego, stąd mieszkańcy osiedla Podstarzyniec nie brali udziału w głosowaniu dotyczącym budżetowych inwestycji.

Prezentacja Zarządu Osiedla Podstarzyniec

Prezentacja burmistrza



Zastępca burmistrza Pszczyny przedstawił realizację gminnego budżetu. Mówił między innymi o inwestycjach i związanych z nimi kosztach, wśród nich budowa PCKulu, budowa przedszkoli w Studzienicach i Czarkowie, a także o inwestycjach drogowych. Wymienione zostały prace drogowe przeprowadzone w 2022 roku na os. Podstarzyniec:
  • ul. Pukowca - remont cząstkowy
  • ul. Szarych Szeregów - remonty cząstkowe
  • ul. Kasztelańska - naprawa kruszywem
  • ul. Kosynierów - naprawa kruszywem
  • ul. Hetmańska - naprawa kruszywem
  • ul. Zuchów - naprawa kruszywem
  • ul. Ułańska - naprawa kruszywem
  • ul. Legionów - naprawa kruszywem
  • ul. Huzarska - naprawa kruszywem
.

Wskazana została również budowa kanalizacji sanitarnej o dł. 620,5 m przy ul. Hallera. Jej koszt opiewał na kwotę 203 855,22 zł.

Piotr Sidzina mówił też o problemach związanych z wysokimi kosztami wywozu śmieci i brakiem meldunku mieszkańców na wielu pszczyńskich osiedlach.

W swojej prezentacji zawarł wiadomości dotyczące działań gminnych w zakresie edukacji, pomocy społecznej oraz kulturalnej i rekreacyjnej. Zostały wymienione programy, w których uczestniczy gmina Pszczyna, związane z czystym powietrzem i wymianą pieców węglowych. Burmistrz zachęcił obecnych do zainstalowania aplikacji monitorującej wywozy odpadów gminie. Poinformował o licznych imprezach i działaniach związanych z rokiem Daisy.

Wnioski mieszkańców



Następnie pod głosowanie przekazano wnioski mieszkańców.

Wniosek 1

Ze względu na zakończenie prac projektowych i uzyskanie pozwolenia na realizację inwestycji drogowej mieszkańcy Osiedla Podstarzyniec zwracają się z prośbą do Burmistrza Pszczyny o jak najszybsze rozpoczęcie realizacji inwestycji pn. "Rozbudowa ul. Zuchów w Pszczynie".

Remonty nawierzchni ulicy wykonywane na zlecenie Urzędu Miejskiego w Pszczynie nie zapewniają długotrwałego należytego stanu nawierzchni, co przez większą część roku oznacza utrudnienia w dojeździe do posesji prywatnych oraz do zakładu prowadzącego działalność gospodarczą. Zły stan nawierzchni drogi stwarza zagrożenie dla pieszych i zmotoryzowanych użytkowników drogi. Prace przygotowawcze do przebudowy tej ulicy trwają już 6 lat, w ciągu których zostały dwukrotnie pozyskane środki w ramach Pszczyńskiego Budżetu Obywatelskiego, a także na potrzeby przebudowy zostały nieodpłatnie przekazane grunty prywatnych właścicieli.


Wniosek został przegłosowany większością głosów. "Za" głosowały 23 osoby, 1 osoba wstrzymała się.

Wniosek 2

Ze względu na krótkotrwałe efekty napraw dróg o nawierzchni gruntowej i kruszywowej występujących na terenie osiedla mieszkańcy Osiedla Podstarzyniec zwracają się z prośbą do Burmistrza Pszczyny o wykonywanie przeglądów w/w dróg oraz wykonywanie remontów w ramach bieżącego utrzymania dróg dwa razy w ciągu roku kalendarzowego.

W przeciwieństwie do remontów dróg o nawierzchni bitumicznej remonty pozostałych dróg o nawierzchni gruntowej i kruszywowej są nietrwałe i powodują po kilku tygodniach od remontu ponowne powstawanie dziur i nierówności.

Skutkiem wykonywania remontów tych dróg tylko raz w roku jest to, że przez większą część roku
mieszkańcy poruszają się po drogach dziurawych, pełnych kałuż i nierówności.


Ten wniosek został przyjęty przez zebranych jednogłośnie.

Wolne głosy



Jako pierwszy głos zabrał wicestarosta pszczyński Damian Cieszewski, który przedstawił obecną sytuację pszczyńskiego szpitala. Poinformował o nowo otwartych oddziałach szpitalnych oraz o przeniesieniu opieki nocnej i świątecznej do szpitala. Nawiązał do budowy budynku krwiodawstwa. Poprosił, żeby wszystkie uwagi negatywne i pozytywne przekazywać prezes samorządowej spółki prowadzącej Szpital Joannitas - Katarzynie Michalik.

Jeden z mieszkańców wystosował pisemną prośbę, potwierdzoną 27 podpisami dorosłych i nieletnich mieszkańców ulicy Pionierów od nr 26 do nr 26G o projekt i budowę nawierzchni asfaltowej z odwodnieniem oraz zainstalowanie latarni na słupie elektrycznym przy drodze, co znacznie poprawiłoby bezpieczeństwo i komfort dojazdu do posesji mieszkańcom.

Zebranie sprawozdawcze na os. Podstarzyniec - 23.03.2023
Zebranie sprawozdawcze na os. Podstarzyniec - 23.03.2023 · fot. os. Podstarzyniec


Inny uczestnik zebrania zwrócił uwagę, że na ulicy Pionierów, która jest wyasfaltowana, dobrze by było postawić znaki ograniczające prędkość, ponieważ dochodzi tam do niebezpiecznych sytuacji z udziałem kierowców. W odpowiedzi dzielnicowy radził, żeby te problemy zgłaszać poprzez wirtualną mapę zagrożeń. Zwrócił również uwagę, że kurierom i gościom przybywającym na ulicę Pionierów ułatwiłyby dotarcie do celu znaki informacyjne z nazwą ulicy i poszczególnymi numerami.

W dalszej kolejności jedna z mieszkanek poprosiła, żeby w okolicach przystanku i przejścia podziemnego postawić kosz na śmieci. Burmistrz obiecał, że pochyli się nad tym problemem, ale wskazał trudności związane z tym, że te koszę będą wypełniane śmieciami mieszkańców, którzy nie płacą za wywóz odpadów. Przewodniczący uspokoił zebranych, że od początku kwietnia, jak co roku, rozpoczyna pracę osoba, która jest odpowiedzialna za czystość na osiedlu. Mieszkanka poprosiła również o informację, jak często administracja odpowiedzialna za podziemną kładkę pod DK-1 sprząta tamto miejsce. Zauważyła, że sporo jest tam zalegających śmieci i niebezpiecznych odpadów (szkło). Poprosiła również, żeby zająć się przeczyszczeniem studzienek na ul. Hallera, ponieważ niektóre, w dni deszczowe, tworzą wokół siebie kałuże.

Kolejny głos wiązał się z prośbą, by na osiedlowej tablicy informacyjnej zawisły dane kontaktowe (numer telefonu) do zarządu osiedla oraz dzielnicowego. Przewodniczący zobowiązał się o umieszczenia takich informacji.

Zebranie sprawozdawcze na os. Podstarzyniec - 23.03.2023
Zebranie sprawozdawcze na os. Podstarzyniec - 23.03.2023 · fot. os. Podstarzyniec


Następne uwagi mieszkańców dotyczyły ulicy Zuchów. Uczestnik zebrania poprosił o częstsze przeglądy i remont tej ulicy (co najmniej 2 razy w roku), ponieważ - jego zdaniem - dotychczasowa częstotliwość jest niewystarczająca, a jakość napraw budzi zastrzeżenia i jest krótkotrwała. Nalegał, żeby pracownicy urzędu kontrolowali jakość wykonywanych napraw.

Z kolei mieszkanka uczestnicząca w zebraniu prosiła o wyjaśnienia, dlaczego część mieszkańców ulicy Zuchów musi zrzec się na poczet budowy drogi asfaltowej części swojej działki, a część nie musi. Pytała też, dlaczego droga asfaltowa będzie miała różne szerokości w różnych częściach ulicy. Burmistrz obiecał, że przyjrzy się wykonanemu projektowi drogi i przekaże przewodniczącemu informacje.

Głosy z sali zasygnalizowały też problemy z przedłużającą się budową ścieżki rowerowej oraz ciągnącą się naprawą nawierzchni na pszczyńskim rynku. Burmistrz Dariusz Skrobol wyjaśniał szczegóły pojawiających się problemów związanych z doprowadzeniem tych spraw do końca.

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.