pless.pl

Reklama

Najnowsze

 • 8 lutego 2023
 • wyświetleń: 343

Zapalenie dziąseł - jak poprawić kondycję dziąseł?

Materiał partnera:

Właściwa higiena jamy ustnej to bardzo istotna rzecz, która pomaga zapobiegać rozwojowi wielu chorób w obrębie jamy ustnej. Nie tylko dbanie o czysty i biały uśmiech jest ważne, ale również odpowiednia pielęgnacja dziąseł, która może uchronić nas przed ich zapaleniem. Warto wiedzieć, że nieleczone stany zapalne dziąseł mogą poskutkować rozwojem poważniejszych schorzeń, takich jak choroby przyzębia, która w konsekwencji może doprowadzić nawet do przedwczesnej utraty zębów. Jak zatem dbać o dziąsła, aby utrzymać je w dobrej kondycji?

artykul shopdent bol dziasla


Jak objawia się zapalenie dziąseł?Z pewnością każdy z nas przynajmniej raz w życiu doświadczył zapalenia dziąseł. Na początkowym etapie stanu zapalnego bardzo rzadko odczuwamy ból lub nie pojawia się on wcale. Dlatego bardzo często pierwsze symptomy zapalenia dziąseł są bagatelizowane. Jakie objawy powinny nas zatem zaniepokoić?

 • krwawienie dziąseł - najczęściej występuje podczas szczotkowania zębów, nitkowania czy nawet spożywania pokarmów;
 • zaczerwienienie dziąseł;
 • zwiększona wrażliwość dziąseł na dotyk, która może występować podczas mycia zębów;
 • widoczny obrzęk dziąseł i nieprzyjemny zapach z ust;
 • w bardzo zaawansowanym stadium zapalenia przyzębia może pojawić się ruchomość zębów, która może doprowadzić nawet do ich utraty.


Stan zapalny dziąseł w największej liczbie przypadków spowodowany jest obecnością kamienia nazębnego. Powstaje on z niedokładnie usuniętej płytki nazębnej, która pod wpływem składników mineralnych w ślinie ulega mineralizacji. Kamień nazębny to miejsce bytowania licznych bakterii, które odpowiadają za zapalenie przyzębia oraz powodują recesję dziąseł (jest to też efekt mechanicznego ucisku kamienia na dziąsła). Najczęściej odkłada się on po wewnętrznej stronie uzębienia wzdłuż linii dziąseł (okolice dolnych, siecznych zębów) oraz po stronie policzkowej. Nagromadzony kamień nazębny bardzo często też odpowiada za nieświeży oddech.

Jak przeciwdziałać stanom zapalnym dziąseł?Najlepszym i sprawdzonym sposobem na to, by zapobiegać stanom zapalnym dziąseł, jest dokładne i systematyczne mycie zębów. Ważne jest, aby szczotkować zęby co najmniej dwa razy dziennie. Nie tylko regularność ma znaczenie, ale i czas, jaki poświęcamy na tę czynność. By dokładnie usunąć z wszystkich zębów nagromadzoną płytkę nazębną, potrzebujemy co najmniej 2-3 minut. Niestety bardzo często myjemy zęby za krótko, przeznaczając na ich szczotkowanie niecałą minutę.

Dla osób, które mają kłopot z przestrzeganiem zalecanego czasu mycia zębów i dla tych, którzy mają trudności w opanowaniu poprawnej techniki szczotkowania, polecane są szczoteczki soniczne. Ich ogromną zaletą jest dokładne i bardzo precyzyjne działanie. Usuwają nawet kilka razy więcej płytki nazębnej niż szczoteczka manualna w tym samym czasie. Szczoteczka soniczna jest łatwa w obsłudze, a dzięki wyjątkowo szybkim i dynamicznym ruchom włókien, większość pracy wykonuje za nas. Efektywnie usuwa płytkę nazębną nie tylko z powierzchni zębów, ale też z obszarów przy linii dziąseł i w okolicach przestrzeni międzyzębowych, czyli z miejsc gdzie płytka bakteryjna odkłada się w największej ilości. Szczoteczka soniczna jest przy tym delikatna i bezpieczna dla dziąseł. Dodatkowo masuje dziąsła, co poprawia ich ukrwienie i ogólną kondycję.

Irygator do zębów - w jaki sposób poprawia kondycję dziąseł?Samo szczotkowanie zębów nie jest wystarczające, by zapobiec stanom zapalnym dziąseł. Bardzo ważnym elementem codziennej pielęgnacji jamy ustnej jest czyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Do tego celu możemy użyć nici dentystycznej, a dodatkowo wspomóc się irygatorem do zębów. Dlaczego warto sięgnąć po to urządzenie?

Irygator do zębów za pomocą wąskiego strumienia wody pod ciśnieniem wypłukuje płytkę nazębną, resztki pokarmu z przestrzeni między zębami, z obszarów wzdłuż linii dziąseł, czyli z miejsc, do których nie mają dostępu włókna szczoteczki. Co więcej, strumień wody dokładnie oczyszcza również miejsca położone głębiej - poniżej linii dziąseł.

Irygator dentystyczny polecany jest dla każdego. Szczególnie skorzystają z niego osoby, które mają problemy z dziąsłami, zmagają się z chorobami przyzębia oraz osoby noszące stałe aparaty ortodontyczne. To dobry wybór również dla osób, posiadających stłoczone uzębienie. Jakie korzyści dla zdrowia jamy ustnej daje używanie irygatora?

 • lepsza ochrona przed próchnicą, zwłaszcza w trudno dostępnych miejscach;
 • poprawa stanu zdrowia dziąseł;
 • zapobieganie zapaleniu i krwawieniu dziąseł;
 • poprawa efektów leczenia w przypadku chorób przyzębia;
 • lepsza ochrona przed odkładaniem się kamienia nazębnego;
 • świeży oddech.


Przy stanach zapalnych dziąseł, warto też stosować odpowiedni płyn do płukania jamy ustnej, który nie tylko zapewni świeży oddech, ale też dzięki odpowiednio dobranym składnikom, będzie sprzyjał regeneracji dziąseł. W składzie takiego płynu warto szukać substancji przeciwzapalnych, antybakteryjnych i łagodzących. Mogą to być różnego rodzaju wyciągi ziołowe, ale też chlorheksydyna, CPC (chlorek cetylopirydyny) czy związki cynku.