pless.pl

Reklama

Najnowsze

  • 7 lutego 2023
  • 12 lutego 2023
  • wyświetleń: 5391

Milionowe dotacje na przebudowę dróg gminnych i powiatowych

Prezes Rady Ministrów zatwierdził listy zadań powiatowych i gminnych do dofinansowania ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w ramach naboru wniosków na 2023 rok. Wśród zadań, które otrzymały rządowe wsparcie, znalazły się drogi na terenie gminy Pszczyna i powiatu pszczyńskiego.

Reklama

Ulica Dygasińskiego w Łące - 3.01.2018
Ulica Dygasińskiego w Łące doczeka się remontu! · fot. BM / pless.pl


Ulice Dygasińskiego i Wczasowa w ŁąceNa początek bardzo dobra wiadomość dla mieszkańców Łąki! Gmina Pszczyna pozyskała z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg 1 858 130,50 złotych na rozbudowę ul. Dygasińskiego i ul. Wczasowej. Pozyskana przez gminę kwota ma pokryć 50% wartości zadania. Prace zostaną przeprowadzone na odcinkach o łącznej długości 1135 metrów. Zadanie jest zaplanowane na lata 2023-2024.

- Rozbudowa ulic Dygasińskiego i Wczasowej w Łące to wyczekiwana przez mieszkańców sołectwa inwestycja. To zadanie dwuletnie, którego wartość została oszacowana na około 4 miliony złotych. Odpowiednie środki zabezpieczyliśmy w tegorocznym budżecie, natomiast dofinansowanie pozyskane z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg pozwoli zmniejszyć wkład własny gminy - mówi burmistrz Dariusz Skrobol.

Jak zaznacza, jest to kolejna tak duża inwestycja drogowa, w ramach której gmina korzysta ze środków RFRD. - W 2022 roku zakończyliśmy rozbudowę ulicy Zagajniki w Jankowicach i Studzienicach. Było to również olbrzymie przedsięwzięcie. Dziś mieszkańcy bardzo chwalą sobie efekt przeprowadzonych prac. Inwestycja zwiększyła nie tylko komfort, ale przede wszystkim bezpieczeństwo użytkowników, w tym również pieszych i rowerzystów - dodaje burmistrz.

Przypomnijmy, że ulica Zagajniki w Jankowicach i Studzienicach została przebudowana na odcinku 900 metrów. Wartość tej inwestycji wyniosła ok 2,3 mln zł.

Na liście rezerwowej Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg znalazła się przebudowa ul. Musioła i ul. Brandysa na osiedlu Powstańców Śląskich w Pszczynie.

Ulica Zebrzydowicka w Pielgrzymowicach
Ulica Zebrzydowicka w Pielgrzymowicach · fot. Grzegorz Gaża


Drogi powiatowePowiat Pszczyński otrzyma z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg dofinansowanie w wysokości 4 180 000 zł na przebudowę ul. Zebrzydowickiej w Pielgrzymowicach na odcinku od mostu nad rzeką Pielgrzymówką do granicy powiatu pszczyńskiego. W zakresie zadania ujęto budowę brakującego odcinka chodnika od strony Zebrzydowic o długości ok. 650 m wraz z budową kanalizacji deszczowej, przebudowę konstrukcji jezdni na odcinku 2,3 km, przebudowę zjazdów do posesji oraz zatok i peronów przystankowych.

Szacunkowy koszt inwestycji to 7,6 mln zł. Pozyskane dofinansowanie stanowi 55% tej kwoty.

- Jest to oczekiwana przez mieszkańców inwestycja. Staraliśmy się pozyskać dofinansowanie do przebudowy w ramach różnych państwowych programów. Zadanie będzie zakończeniem wieloletniej przebudowy ul. Zebrzydowickiej realizowanej przez Powiat Pszczyński. Wcześniejsze etapy polegały na budowie kolejnych odcinków chodnika dla pieszych wraz z odwodnieniem - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyński.

Wcześniej powiatowi przyznano środki na przebudowę ul. Zjednoczenia i Pszczyńskiej w Pawłowicach. Kwota dofinansowania to 2 250 000 zł i wg zamysłu ma ona pokryć połowę kosztów inwestycji. Realizacja zadania miała rozpocząć się w grudniu ubiegłego roku, jednak do tej pory nie udało się wyłonić wykonawcy. Co istotne, najtańsza oferta zaproponowana w przetargu wyniosła 11,8 mln zł. Przewidywany termin zakończenia robót przypada na listopad 2024 roku.

Pieniądze z Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg wsparły również przebudowę ul. Jedności w Studzionce. Koszt inwestycji wynosi blisko 6 mln zł. Powiat Pszczyński pozyskał na ten cel ok. 2,5 mln zł dofinansowania. Pozostałą kwotę po połowie zabezpieczają Powiat Pszczyński i Gmina Pszczyna. Realizacja inwestycji zostanie zakończona w tym roku.

Układają warstwy asfaltowe na ul. Jedności w Studzionce - 29.09.2022
Układanie warstw asfaltowych na ul. Jedności w Studzionce - 29.09.2022 · fot. powiat


- Bardzo się cieszę, że kolejne rządowe środki płyną do naszego regionu, aby wesprzeć tak ważne dla społeczności lokalnej inwestycje drogowe. Realizacja tych zadań przyczyni się do poprawy jakości życia mieszkańców, poprawy stanu bezpieczeństwa ruchu drogowego, a także zwiększenia dostępności transportowej oraz spójności sieci dróg publicznych - mówi poseł Grzegorz Gaża. - Rządowy Fundusz Rozwoju Dróg wspiera inwestycje lokalne, ponieważ drogi gminne i powiatowe mają bardzo ważne znaczenie. Widzimy jak w ciągu ostatnich lat bardzo poprawiła się infrastruktura drogowa w naszym regionie właśnie dzięki ogromnym środkom z rządowych programów. Dziękuję samorządowcom za bardzo dobrą współpracę i zaangażowanie w to, aby na naszych drogach było bezpieczniej - dodaje.

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.