pless.pl

Reklama

Najnowsze

  • 28 listopada 2022
  • 6 grudnia 2022
  • wyświetleń: 20707

Barbórka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pawłowicach

W niedzielę, 4 grudnia z okazji Barbórki w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Pawłowicach odbyła się msza pod przewodnictwem metropolity katowickiego Wiktora Skworca. W uroczystościach uczestniczył prezydent RP Andrzej Duda, władze województwa oraz politycy.

Reklama

Barbórka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pawłowicach - 04.12.2022 · fot. Marek Borawski / KPRP


Uroczysta msza ku czci św. Barbary została odprawiona w intencji górników oraz ofiar wypadków i katastrof górniczych. Następnie Andrzej Duda złożył wiązankę kwiatów i zapalił znicz pod pomnikiem św. Barbary na terenie kopalni KWK "Pniówek". Później spotkał się z pracownikami kopalń i bliskimi górników i ratowników którzy ucierpieli lub stracili życie w katastrofach w "Pniówku" oraz "Zofiówce" w kwietniu tego roku.

Barbórka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pawłowicach - msza św. - 04.12.2022 · fot. Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski


- W tym szczególnym dniu w roku z Górnego Śląska, z siedziby Kopalni Pniówek, wszystkim polskim górnikom, ze wszystkich branż górniczych i wszystkim osobom związanym z górnictwem, w związku z Barbórką - tradycyjnym górniczym świętem, chciałem złożyć najserdeczniejsze życzenia wszelkiej pomyślności, spokoju i przede wszystkim zdrowia, wszelkiego powodzenia. Żeby zawsze wracali spokojnie po szychcie do domu i żeby zawsze ich najbliżsi mogli z radością ich powitać po zakończeniu obowiązków zawodowych - mówił prezydent RP Andrzej Duda podczas konferencji prasowej.

Barbórka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pawłowicach - msza św. - 04.12.2022
Barbórka z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy w Pawłowicach - msza św. - 04.12.2022 · fot. Natalia Modrzewska


- Nie jest to łatwy moment, nie jest to łatwa Barbórka, zwłaszcza tutaj, gdzie jestem dzisiaj, na kopalni Pniówek. Uczestniczyłem w mszy św. barbórkowej w parafii w Pawłowicach, w parafii, z której pochodziło wielu spośród górników i ratowników, którzy zginęli w kwietniu właśnie tutaj, w katastrofie górniczej. Wszyscy pamiętamy znakomicie ten wypadek, w którym tu, w tej kopalni, 9 górników zginęło, a 7 do dzisiaj jest zaginionych. To był bardzo trudny moment, najtragiczniejszy w polskim górnictwie od wielu wielu lat, kiedy dosłownie, dwa dni po tej katastrofie, nastąpiła kolejna - na kopalni Ruch Zofiówka. Tam także zginęli górnicy. Inna była przyczyna tamtego tragicznego zdarzenia. Tutaj były wybuchy metanu, tam było po prostu tąpnięcie i później dopiero wydzielił się metan, ale skutki obydwu tych wydarzeń były po prostu dramatyczne, zwłaszcza dla rodzin, dla górników, dla środowisk obu tych kopalni, dla miejscowości, w których te kopalnie leżą i całego Górnego Śląska - mówił prezydent.

Prezydent RP odwiedził Pniówek - 04.12.2022
Prezydent RP odwiedził Pniówek - 04.12.2022 · fot. Marek Borawski / KPRP


- Jestem tutaj dzisiaj, spotykam się z górnikami, z rodzinami, z żonami, z wdowami po tych, którzy zginęli. Jesteśmy razem i nie chciałbym, żeby ktoś z tych, który cierpią po tamtych wydarzeniach, miał poczucie, że jest dziś sam czy jest dziś opuszczony. Rozmawiamy także o postępowaniach związanych z wyjaśnieniem przyczyn tamtych wydarzeń, o tym, jakie będą następne działania, wszyscy czekamy na to, kiedy będzie możliwe przystąpienie do poszukiwań górników zaginionych w Pniówku. W to właśnie święto jest to najtrudniejsze i najtragiczniejsze miejsce na mapie górniczej Rzeczypospolitej - dodał.

- Szczęść Boże i niech święta Barbara zawsze wami się opiekuje - życzył Andrzej Duda podczas spotkania w Pniówku.

Loading...


W przemówieniu prezydent poruszył także temat kryzysu na rynku energetycznym.

- Kryzys, który wybuchł na świecie w związku z agresją Rosji na Ukrainę, wzrost kosztów energii spowodowały wzmożony popyt na węgiel. Kopalnie są dziś mobilizowane, górnicy pracują ciężej i intensywniej, ale koniecznie jest także importowanie węgla. To jest odpowiedzialność polskiego rządu i wszystkich tych, którzy zarządzają polskim górnictwem, aby w jak największym stopniu zabezpieczyć potrzeby przemysłu, gospodarstw domowych, obywateli. Konieczne jest prowadzenie polityki zrównoważonego rozwoju, dbałość o środowisko i jakość powietrza, ale też konieczne jest, aby zwracać uwagę na to, jakie koszty ponoszą obywatele i gospodarka - mówił.

Wizyta Prezydenta RP Andrzeja Dudy w Pawłowicach z okazji Barbórki - 04.12.2022 · fot. Natalia Modrzewska


W uroczystościach uczestniczyli m.in.: Izabela Kloc - Poseł do Parlamentu Europejskiego, Teresa Glenc - poseł na Sejm RP, Grzegorz Gaża - poseł na Sejm RP, zastępca Szefa Kancelarii Prezydenta RP Piotr Ćwik, prezes Zarządu Jastrzębskiej Spółki Węglowej S.A. Janusz Cudny, Przewodniczący NSZZ Solidarność Piotr Duda oraz Jarosław Wieczorek - Wojewoda Śląski.

ar / pless.pl

źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.