Najnowsze

  • 23 września 2022
  • 28 września 2022
  • wyświetleń: 8131

Oznaczono drzewa na ul. Łowieckiej. Czy czeka je wycinka?

W piątek, 23 września do naszej redakcji zgłosiła się zaniepokojona czytelniczka, która zauważyła, że na ulicy Łowieckiej w Pszczynie oznaczono dęby. - Czy miasto planuje wycinkę tych pięknych drzew? - pyta. Wyjaśniamy, dlaczego drzewa zostały oznaczone i dementujemy - żadnej wycinki nie będzie!

Na ul. Łowieckiej zostały znaczone dęby - to przed inwentaryzacją - 23.09.2022 · fot. pless.pl


Oznaczenie drzew ma związek z przeprowadzaną inwentaryzacją drzewostanu, o której pisaliśmy w sierpniu w artykule Zbadają 491 dębów. Urząd wybrał wykonawcę .

- Oznaczono drzewa, które podlegają inwentaryzacji. Jest ona w toku. Badany jest stan zdrowotny drzew, zostaną wydane zalecenia co do dalszego postępowania. Absolutnie nie jest to związane z żadną wycinką - wyjaśnia Oskar Piecuch - rzecznik Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Przypomnijmy: latem Urząd Miejski w Pszczynie rozstrzygnął przetarg na przeprowadzenie inwentaryzacji 491 dębów szypułkowych, będących pomnikami przyrody oraz wykonanie badania tomograficznego 5 drzew pomnikowych.

Drzewa objęte działaniami znajdują się przy ul. Cieszyńskiej 15 w Pszczynie (1 sztuka), ul. Korfantego i ul. Antesa w Pszczynie - na terenie szpitala (4 sztuki), przy ul. Łowieckiej w Pszczynie i Alei Dębowej w Piasku (486 sztuk). Termin zakończenia prac przewiduje się na koniec listopada. Będą kosztowały 44 tys. 740 zł.

Na ul. Łowieckiej zostały znaczone dęby - to przed inwentaryzacją - 23.09.2022
Na ul. Łowieckiej zostały znaczone dęby - to przed inwentaryzacją - 23.09.2022 · fot. pless.pl


Wykonanie inwentaryzacji będzie polegało na zebraniu danych podstawowych takich jak: numer inwentaryzacyjny, numer pomnika, współrzędne geograficzne, (dla alei współrzędne początku i końca alei), adres, obwód mierzony w centymetrach na wysokości 130 cm, wysokość mierzona w metrach, średnica korony (mierzona w metrach), otoczenie (użytkowanie, podłoże, ekspozycja na wiatr).

Zostaną określone cechy morfologiczne:

  • korzeni - podniesienie bryły korzeniowej, redukcje, rozkład, owocniki grzybów, ograniczenie rozwoju,
  • odziomka (uszkodzenia nabiegów, pędy regeneracyjne, pęknięcia, blizny, rozkład, owocniki grzybów,
  • pnia - pochylenie, pęknięcia, blizny, ubytek pnia, rozkład, rozwidlenia, owocniki grzybów, szkodniki
  • korony - asymetria, jednostronne rozwiniecie, ubytek pierwotnej korony, przerzedzenie, ogłowienie, podkrzesanie.
  • konarów - wygonienie, słabe wiązanie, posusz konarowy, wyłamania, blizny, szkodniki, owocniki grzybów,
  • gałęzi i liści - jemioła, wyłamania, blizny, susz, chlorozy/nerkozy, szkodniki.


Drzewa zostaną sprawdzone też pod kątem występowania siedlisk gatunków chronionych. Zostanie przeprowadzona ocena stanu fitosanitarnego metodą alpinistyczną. Będą również wykonane zabiegi pielęgnacyjne. Specjaliści przedstawią też zalecenia zabiegów pielęgnacyjnych.

Każde drzewo rosnące w alei będzie oznaczone tabliczką z numerem, a pojedyncze drzewa oraz drzewa znajdujące się na początku alei, na skrzyżowaniach i na końcu alei - tabliczką "Pomnik przyrody".

Zostanie także wykonany tomograf 5 drzew pomnikowych wraz z opracowaniem zaleceń dotyczących dalszego postepowania.

ar / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.