pless.pl

Reklama

Najnowsze

  • 5 sierpnia 2022
  • wyświetleń: 1290

Jest wyrównanie w wycenach świadczeń. Czy starczy na pensje?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj

Pszczyńskiemu szpitalowi wyrównano dysproporcje w wycenie świadczeń medycznych. Szpital realizuje te same świadczenia, co szpitale będące w tzw. "sieci szpitali", a otrzymywał dotąd znacznie mniejsze środki. Prezes lecznicy wskazuje, że to jednak nie poprawia sytuacji finansowej, bo placówkom zabrano pieniądze na dodatki do wynagrodzeń pracowników. Po wejściu w życie nowelizacji ustawy podnoszącej minimalne pensje personelu, odbyło się w tej sprawie spotkanie z władzami NFZ.

Szpital w Pszczynie
Szpital w Pszczynie · fot. pless.pl


W kontekście wejścia w życie nowelizacji ustawy podnoszącej minimalne pensje pracowników ochrony zdrowia, wiele szpitali sygnalizuje, że nie jest w stanie z przyznanych środków finansowych pokryć ustawowych podwyżek dla personelu.

W tej sprawie przedstawiciele Związku Powiatów Polskich oraz Zarządu Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych spotkali się z przedstawicielami Narodowego Funduszu Zdrowia w Warszawie.

- Rozmowa dotyczyła ustalenia priorytetów działania NFZ, które będzie miało wpływ na kondycję szpitali powiatowych - informuje Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

- Wspólnie z prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie, Katarzyną Michalik od wielu miesięcy zabiegałyśmy w NFZ o wyrównanie pszczyńskiemu szpitalowi dysproporcji w wycenie podstawowego punktu rozliczeniowego za wykonywane świadczenia medyczne. Nasz szpital realizuje te same świadczenia, co szpitale będące w tzw. "sieci szpitali", a otrzymywał znacznie mniejsze środki. Teraz, przy okazji wypłaty środków na podwyżki, wycena punktu została wyrównana - dodaje starosta.

Jak wyjaśnia Katarzyna Michalik, szpitale otrzymały wzrost wyceny za wykonywane świadczenia, ale jednocześnie zabrano środki, które były wcześniej przyznane na dodatki do wynagrodzeń pracowników.

- Cieszymy się z podniesienia wyceny punktu, ale niestety, te wszystkie zabiegi, które zostały wykonane, nie wpływają na poprawę kondycji finansowej naszego szpitala. Wystarczy, że z kolejną falą pandemii zostaną wprowadzone ograniczenia w funkcjonowaniu szpitali, wtedy nie wypracujemy 100% kontraktu i zabraknie nam środków na wynagrodzenia pracowników - mówi prezes Szpitala Joannitas w Pszczynie, Katarzyna Michalik.

Rozmowy w sprawie środków na podwyżki dla pracowników ochrony zdrowia będą kontynuowane.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Szpital w Pszczynie, Szpital Joannitas" podaj