pless.pl

Reklama

Najnowsze

  • 26 stycznia 2022
  • wyświetleń: 921

Prowadzisz własną działalność w branży IT? Dowiedz się jakie są najlepsze formy opodatkowania w 2022.

Materiał partnera:

Rok 2022 przyniósł ogromne zmiany dla przedsiębiorstw, zarówno małych, jak i dużych. Dotyczy to również specjalistów IT, którzy prowadzą działalność gospodarczą. Najważniejsze zmiany dotyczą wejścia w życie przepisów podatkowych związanych z Polskim Ładem.

Prowadzisz własną działalność w branży IT? Dowiedz się jakie są najlepsze formy opodatkowania w 2022.


Wielu specjalistów IT to osoby, które z różnych względów nie zdecydowały się na zatrudnienie na wygodnym etacie, ale wybrało pracę na własny rachunek. Wiąże się z tym m.in. z prowadzenie księgowości oraz wybór najbardziej opłacalnej formy opodatkowania. Tymczasem po wejściu w życie przepisów Polskiego Ładu wszyscy właściciele firm muszą na nowo rozważyć, na jakich zasadach chcą płacić swoje podatki w 2022 roku.

Księgowość IT - warto rozważyć ryczałtDotychczas wielu przedstawicieli branży IT rozliczało się podatkiem liniowym lub na zasadach ogólnych. Jednak po zmianach związanych z Polskim Ładem, optymalną formą opodatkowania może być dla nich ryczałt. Podatek płaci się tu od przychodu, który jednak musi być mniejszy niż 2 mln euro.

Najważniejszy jest tu fakt, że Nowy Ład wprowadza niższą stawkę podatku ryczałtowego dla przedstawicieli branży IT, czyli 12 %. Może to być obecnie znacznie lepsza opcja, zwłaszcza że dotychczasowa stawka ryczałtu wynosi dla nich 15 %.

Niewątpliwą wadą tej opcji jest jednak to, że nie można od niego odliczyć kosztów przedsiębiorstwa, jednak informatycy rzadko mają duże koszty stałe. Jak twierdzą księgowi, gdy koszty nie są wyższe niż 45 % przychodów ryczałt może być dobrą opcją.

Minusy ryczałtuRyczałt ma jednak również znaczące minusy dla informatyków. Najważniejszym z nich jest to, że rozliczając się w ten sposób, nie mogą skorzystać z ulgi IP Box, która jest dedykowana tej branży. Dzięki niej możliwe jest płacenie mniejszego podatku od dochodów uzyskanych z praw własności intelektualnej, a te stanowią często dużą część ich zarobku. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, które zdecydują się na ryczałt, nie będą też mogły rozliczać się razem z małżonkiem, co często bywa bardzo korzystne. Stracą też możliwość skorzystania z ulgi podatkowej na dzieci.

Poza tym od tego roku możliwe jest jednoczesne korzystanie z ulgi IP Box i ulgi B+R. Dodatkowym plusem jest tu fakt, że ulga B+R teraz pozwala na dwa razy większe odliczenia niż jeszcze w ubiegłym roku. Tymczasem osoby, które jako formę rozliczenia podatku wybiorą ryczałt, nie będą mogły skorzystać z tej dogodności.

Czas na zmianę opodatkowania do 20 lutegoZmiany podatkowe, które właśnie weszły w życie, zmuszają specjalistów IT do dokładnego sprawdzenia, jakie są koszty ich działalności oraz ile mogą zarobić z tytułu prawa własności intelektualnej. Koniecznie powinni też zastanowić się, czy w ciągu bieżącego roku będą korzystać z ulgi IP Box.

Zastanawiając się nad zmianą opodatkowania, warto pamiętać, że osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą mogą to zrobić jedynie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym osiągną pierwszy przychód w nowym roku. W tym roku będzie to 20 lutego 2022 r.

Bez księgowego ani ruszPolski Ład sprawił, że życie księgowych rozliczających przedsiębiorców w każdej branży bynajmniej nie stało się prostsze. Zmiany wprowadzone przez tę ogromną reformę podatkową dostarczają im znacznie więcej pracy. Teraz co miesiąc będą musieli wskazywać podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne, co z pewnością będzie dość kłopotliwe. Od tego roku zmienił się również termin zapłaty składek ZUS. Należy je regulować do 20 dnia każdego miesiąca.

Księgowość IT będzie musiała się też uporać ze zmianami dotyczącymi składki zdrowotnej, która będzie zależna od przychodów oraz średniej pensji wyliczanej przez Główny Urząd Statystyczny. Natomiast największą bolączką dla przedstawicieli każdej branży, nie tylko informatycznej, będzie brak możliwości odliczenia tej składki od podatku dochodowego.

Plusem tegorocznych zmian jest wyższa kwota wolna od podatku (30 tys. zł) i podwyższenie progu podatkowego z 85 tys. do 120 tys. zł., zwłaszcza że do tej pory były to jedne z najmniej korzystnych stawek w Unii Europejskiej.

Biorąc pod uwagę wprowadzone zmiany i znacznie większą złożoność obliczeń choćby składki zdrowotnej, zarówno specjaliści IT, jak i inne osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, powinny skorzystać z usług profesjonalistów. Będzie to nie tylko rozwiązanie bardzo wygodne, ale również bezpieczne. Zapobiegnie popełnieniu wielu błędów rachunkowych, których prostowanie w urzędzie skarbowym zwykle nie bywa przyjemne.