Najnowsze

  • 19 stycznia 2022
  • wyświetleń: 734

Holter EKG - Kiedy zbadać swoje serce?

Materiał partnera:

W celu dokonania oceny pracy mięśnia sercowego wykonuje się badanie EKG, które polega na zapisywaniu potencjałów elektrycznych tego narządu przy użyciu specjalnych elektrod. Tego typu pomiary są niezwykle pomocne w przypadku osób, u których podejrzewa się chorobę kardiologiczną. Holter EKG pozwala na monitorowanie pracy serca przez całą dobę. Wiele osób wykonuje badanie profilaktycznie, aby sprawdzić stan swojego zdrowia, szczególnie po ukończeniu czterdziestego roku życia.

Holter EKG - Kiedy zbadać swoje serce?


Co warto wiedzieć o badaniu Holtera EKG?



Badanie Holtera jest jednym z rodzajów EKG, czyli elektrokardiografii. Do jego wykonania stosuje się specjalne urządzenie o niewielkich wymiarach, wyposażone w elektrody. Umieszcza się je na ciele, przylepia do skóry w kilku miejscach na klatce piersiowej. Istotne jest to, aby przed podłączeniem elektrod oczyścić skórę, należy ją odtłuścić. W przeciwnym razie może dojść do odklejania się elektrod, przez co otrzymywane wyniki będą niewiarygodne. W przypadku mężczyzn mających obfite owłosienie na klatce piersiowej konieczne jest jego zgolenie. Elektrody umieszcza się w takich miejscach, aby nie ograniczały one w żaden sposób ruchów. Urządzenie po uruchomieniu zaczyna rejestrować czynności mięśnia sercowego. Istotne jest to, aby nie odrywać elektrod, muszą one być podłączone przez całą dobę. Należy zadbać o ich stabilne przymocowanie, aby nie odklejały się samoczynnie.

Zaletą badania Holtera jest jego bezinwazyjność, nie wymaga specjalnego przygotowania. Pozwala na długotrwały pomiar rytmu serca. Wykonuje się go w przypadku pacjentów, u których mogą występować zaburzenia pracy mięśnia sercowego oraz u osób po 45. roku życia ze względu na zwiększone ryzyko rozwoju chorób sercowych. Wskazaniami do wykonania badania Holter EKG są przyśpieszony/spowolniony/nierówny puls serca, jego kołatanie. Objawy w postaci omdleń i utraty świadomości również mogą wskazywać na zaburzenia kardiologiczne, dlatego warto wykonać badanie Holtera. Przeprowadza się je u pacjentów ze zdiagnozowaną chorobą niedokrwienną serca. Podstawą do jego wykonania będą także zawroty głowy, napady duszności, problemy z oddychaniem. Holter EKG służy również do badania czynności elektrycznych mięśnia sercowego dziecka znajdującego się jeszcze w łonie matki. Jest to nieinwazyjna metoda, której można użyć, niezależnie od tygodnia ciąży.

Na czym dokładnie polega badanie Holtera EKG i o czym należy pamiętać?



W przypadku badania Holtera EKG aparatura podłączona jest na co najmniej 24 godziny, ale pomiar rytmu mięśnia sercowego może trwać nawet 48 godzin, decyduje o tym lekarz. Po przypięciu elektrod pacjent musi mieć na sobie sprzęt aż do czasu zakończenia badania, czyli przez całą dobę lub dłużej. Służy to ocenie pracy mięśnia sercowego zgodnie z rytmem dobowym w trakcie wykonywania różnych czynności dnia codziennego i podczas snu. Na tym jednak nie koniec, bo pacjent ma też za zadanie zapisać w dzienniku wszystkie niepokojące objawy, których doświadczy podczas trwania badania. Należy opisać dolegliwość, okoliczności jej pojawienia się, godzinę występowania symptomów. W dzienniczku trzeba również zanotować porę przyjmowania leków. Wielogodzinne monitorowanie pracy mięśnia sercowego służy wykryciu przyczyny arytmii, czynników odpowiadających za wystąpienie nieprawidłowości.

Podczas przeprowadzania badania Holtera EKG bardzo ważne jest to, aby pacjent nie korzystał z telefonu, który może zakłócać pracę urządzenia, co przełoży się na mniej wiarygodne wyniki. Z wiadomych powodów nie wolno też brać kąpieli do czasu zdjęcia elektrod z ciała. Zabronione jest także używanie poduszek i koców elektrycznych. Jako że konieczne staje prowadzenie szczegółowego dzienniczka, wymaga to większego skupienia się na sygnałach wysyłanych przez organizm i jego reakcjach na różne sytuacje. Zapis z urządzenia jest wnikliwie analizowany przez lekarza, zapoznaje się on także z notatkami sporządzonymi przez pacjenta. Wyniki badania wyświetlają się na komputerze w postaci wykresów. Na ich podstawie można zdiagnozować chorobę i dobrać właściwą metodę leczenia.

Artykuł powstał we współpracy z Medyk Online