pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 5 grudnia 2021
  • wyświetleń: 4484

Papież Franciszek wyznaczył następcę arcybiskupa Skworca

Dotychczasowy biskup pomocniczy diecezji ełckiej Adrian Galbas został mianowany arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej. Oznacza to, że po zakończeniu posługi przez obecnego metropolitę katowickiego arcybiskupa Wiktora Skworca, zostanie jego następcą.

Adrian Galbas
abp Adrian Galbas · fot. biskupgalbas.pl


- Ojciec Święty Franciszek mianował arcybiskupem koadiutorem archidiecezji katowickiej dotychczasowego biskupa pomocniczego diecezji ełckiej Adriana Józefa Galbasa, zwalniając go jednocześnie ze stolicy tytularnej Naisso i posługi biskupa pomocniczego - poinformował w sobotę Salvatore Pennacchio, nuncjusz apostolski w Polsce.

Biskup koadiutor to biskup pomocniczy z prawem następstwa na biskupa diecezjalnego. - Z chwilą wakansu stolicy biskupiej, biskup koadiutor staje się od razu biskupem diecezji, dla której został ustanowiony, jeśli zgodnie z przepisami prawa objął swój urząd - podaje Kodeks Prawa Kanonicznego (kan. 409 - § 1).

Arcybiskup Wiktor Skworc o wyznaczenie arcybiskupa koadiutora zwrócił się do Stolicy Apostolskiej w lipcu. Miało to związek z komunikatem, który tego samego miesiąca opublikowała Archidiecezja Krakowska. Komunikat dotyczył posługi Wiktora Skworca w czasie, gdy był biskupem tarnowskim (1998-2011). Opublikowano w nim informacje o decyzjach Wiktora Skworca podjętych w związku z przeprowadzonym postępowaniem w celu zbadania zaniedbań wykorzystania seksualnego wobec osób małoletnich, jakiego dopuściło się dwóch kapłanów diecezji tarnowskiej.

Arcybiskup koadiutor Adrian Galbas ma 53 lata. Jest doktorem teologii duchowości. Studiował też dziennikarstwo. W czasie dotychczasowej posługi pełnił m.in. funkcję prefekta alumnów w Wyższym Seminarium Duchownym Księży Pallotynów w Ołtarzewie. W latach 2011-2019 był prowincjałem Prowincji Zwiastowania Pańskiego w Poznaniu.

12 grudnia 2019 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji ełckiej. Święcenia biskupie przyjął 20 stycznia 2020 roku. W Konferencji Episkopatu Polski pełni m.in. funkcję przewodniczącego Komisji ds. Apostolstwa Świeckich. Jest także koordynatorem w Kościele w Polsce trwającego synodu o synodalności. Jego zawołaniem biskupim są słowa "Pax Christi" (Pokój Chrystusa).

ab / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.