Reklama

Najnowsze

  • 19 grudnia 2021
  • 20 grudnia 2021
  • wyświetleń: 5054

Nasze biblioteki drugie na Śląsku pod względem aktywności!

Biblioteki powiatu pszczyńskiego zajęły wspólnie II miejsce za rok 2020 w indeksie aktywności bibliotek województwa śląskiego, który jest corocznie opracowywany przez Bibliotekę Śląską w Katowicach. Co wpłynęło na ten sukces? Jak ma się czytelnictwo w Pszczynie i okolicznych gminach? Jakie książki są najchętniej wypożyczane? O tym wszystkim powiedziała nam dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie.

Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach
Gminna Biblioteka Publiczna w Pawłowicach · fot. UG Pawłowice


W rankingu biblioteki powiatu awansowały z siódmego miejsca (za rok 2019) na miejsce drugie (w roku 2020) wśród powiatów ziemskich.

To wspólny sukces Gminnej Biblioteki Publicznej w Pawłowicach, GBP w Suszcu, GBP w Miedźnej z/s w Grzawie, GBP w Kobiórze, GBP w Goczałkowicach Zdroju oraz oczywiście Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie. Najlepszą Biblioteką spośród bibliotek powiatu w roku 2020 była GBP w Pawłowicach - podkreśla Teresa Musik, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej w Pszczynie.

- Niestety, w roku 2020 czytelnictwo spadło, a dobry wynik w rankingu może raczej świadczyć o tym, że nasze biblioteki (powiatu pszczyńskiego) poradziły sobie z tym problemem nieco lepiej niż pozostałe. W roku 2020 MPBP w Pszczynie wypożyczyła 120874 książki i 1478 płyt CD/MP3 - wylicza.

- Każda z naszych bibliotek stara się dotrzeć do możliwie największej liczby czytelników. Robimy to oczywiście poprzez nasze placówki, dobór odpowiedniej literatury, wychodzenie z nowymi propozycjami do naszych czytelników, np. książka na płytach CD i MP3, książki z dużą czcionką dla osób niedowidzących, kody dostępu do serwisu LEGIMI, największej bazy udostępniającej książki cyfrowe, dostęp do Cyfrowej Wypożyczalni Publikacji Naukowych ACADEMICA - wymienia dyrektor.

Jak wskazuje pani dyrektor, innymi formami aktywności jest też tzw. książka na telefon, liczne formy promocji czytelnictwa (spotkania autorskie, imprezy środowiskowe, lekcje biblioteczne). Warto wymienić akcje ogólnopolskie, w których biblioteki od lat biorą aktywny udział: ABC Cała Polska Czyta Dzieciom; Tydzień Bibliotek; Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom; Noc z Andersenem; Narodowe Czytanie; Dzień Bezpiecznego Internetu; Mała Książka - Wielki Człowiek.

MPBP w Pszczynie jest beneficjentem wielu programów grantowych. Najważniejsze z nich to: Program MK i DN Zakup nowości wydawniczych dla bibliotek; Program MK i DN Partnerstwo dla książki; Program Narodowego Centrum Kultury.

Najciekawsze zadania realizowane w ostatnich dwóch latach to: Wokół Faktu - spotkania z reportażem; Książka wehikułem czasu; Dobra strona Biblioteki; Zrozumieć przeszłość - spotkania z historią.

Biblioteka gościła wielu wybitnych twórców literatury dla dorosłych i dzieci, ludzi nauki i kultury. Warto wspomnieć, że tylko w ciągu dwóch lat odwiedzili nasze placówki:

  • pisarze dla dzieci: Renata Piątkowska, Marcin Kozioł, Paweł Wakuła, Anna Jaklewicz, Grażyna Bąkiewicz, Maciej Kur, Ewa Stadtmüller, Ewa Chotomska, Marek Szołtysek, Marcin Brykczyński, Eliza Piotrowska, Laura Łącz.
  • Twórcy dla dorosłych: Dorota Brauntsch, Ewa Kassala, Jacek Federowicz, Filip Springer, Anna Dziewit - Meller, Mariusz Szczygieł, Sławomir Pastuszka; Alojzy Lysko, Anna Goc, Magdalena Grzebałkowska, Marcin Kydryński, Laura Łącz, Robert Gondek, Szczepan Twardoch, Dariusz Zalega, Zbigniew Rokita;


MPBP aktywnie włącza się w organizowane przez Pszczynę różnego rodzaju uroczystości, akcje. Przykładem mogą służyć Śląskie Miraże Art. Fest", "Pszczyńskie Forum Nauki", obchody 100. rocznicy powstań śląskich, pszczyńskie półkolonie, Festiwal Moja Pszczyna: Talenty i Pasje.

Biblioteka podejmuje działania, które od lat wpisują się w życie kulturalne Pszczyny, przykładowo: jest organizatorem cyklu wykładów otwartych pod tytułem "Ludzie, którzy tworzyli wspaniałą przeszłość Polski", prowadzi cykl zajęć dla dzieci z opiekunami "Książkowe igraszki", jest współorganizatorem Dyskusyjnego Klubu Książki.

W ostatnim czasie w związku z pandemią koronawirusa biblioteka bardzo zaktywizowała swoje działania w sieci: liczne quizy, zagadki, konkursy, spotkania, na stałe wpisały się do listy oferowanych usług. Warto wymienić cykliczne, autorskie projekty: "Bajanie na ekranie", "Rysowanki - Zgadywanki", "Baju, baju z kredki i papieru", "Bibliotekarz poleca"; konkursy "Historia na 5 minut", "Zaczytaj się w Pszczynie", słuchowisko "Czy poezja musi być nudna?".

- Ważną częścią działalności biblioteki jest wsparcie osób z niepełnosprawnością. Poza książką z dużą czcionką, książkami na płytach CD i MP 3 prowadzone są zajęcia z biblioterapii w Domu Pomocy Społecznej, starsze osoby wspierane są w wybranych placówkach poprzez usługą "książka na telefon", w Bibliotece Centralnej wprowadzono oznakowania w języku Braille'a oraz zainstalowano pętlę indukcyjną dla słabosłyszących - podkreśla T. Musik.

Jakie książki są najchętniej wypożyczane?

- W 2020 roku najchętniej wypożyczano beletrystykę - wśród czytelników dorosłych popularnością cieszy się beletrystyka polskich autorów m. in. Krystyny Mirek, Edyty Świętek, Gabrieli Gargaś, Karoliny Wilczyńskiej, Joanny Jax, Izabeli Frączek, Magdaleny Witkiewicz. Również literatura sensacyjna Remigiusza Mroza, Małgorzaty Rogali, Hanny Greń, Ryszarda Ćwirleja jest chętnie wypożyczana. Powodzeniem cieszą się książki o tematyce arabskiej Tany Valko - wymienia dyrektor biblioteki.

- Wśród zagranicznych autorów chętnie są wypożyczane książki Richarda Paula Evansa, Tess Gerritsen, Rachel Abott, Charlotte Link. Popularne są też reportaże, książki podróżnicze oraz biografie. Dzieci zaś najchętniej wypożyczały książki Grzegorza Kasdepke, Agnieszki Stelmaszczyk, Martina Widmarka, czy też serie Mądra Mysz Liane Schneider - dodaje Teresa Musik.

ar / pless.pl

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Miejska biblioteka

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Miejska biblioteka" podaj