Najnowsze

  • 2 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2285

Miesiąc na wymianę kopciuchów - urząd zaprasza po pomoc

Niespełna miesiąc pozostał do wymiany najstarszych kotłów. Zainteresowanie wymianą tzw. kopciuchów jest w ostatnich miesiącach bardzo duże i stale rośnie - informuje Urząd Miejski w Pszczynie. I zaprasza do Referatu ds. Jakości Powietrza po pomoc.

komin, smog, dym
Ostatni miesiąc na wymianę kopciuchów - skorzystaj z pomocy · fot. Urząd Marszałkowski


Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego udzielił już ponad 7000 konsultacji w tym zakresie, a gmina znajduje się czołówce najaktywniejszych samorządów. Zwiększona została także liczba ekopatroli. Strażnicy do każdej kontroli podchodzą indywidualnie i wspólnie z urzędnikami informują o możliwych dofinansowaniach.

- Czyste powietrze to coś, co nas wszystkich dotyka i coś, na co wszyscy mamy realny wpływ - mówi burmistrz Dariusz Skrobol. - Dziękuję wszystkim mieszkańcom, którzy zdecydowali się na wymianę źródeł ciepła. To bardzo ważna decyzja. Zachęcam też wszystkie te osoby, które jeszcze tego nie zrobiły - wymieńmy kopciuchy, aby normalnie żyć! - dodaje.

Burmistrz zaznacza, że od 2016 roku, czyli od pierwszego raportu WHO, który uwzględniał Pszczynę, w gminie prowadzonych jest szereg programów, które pozwalają pozyskać dofinansowanie wymiany kotłów i termomodernizacji.

- Czyste Powietrze, PONE, STOP SMOG i Program Pilotażowy dla budynków wielorodzinnych. Przygotowaliśmy także projekt "Słoneczna Gmina Pszczyna", który jest wsparciem dla osób inwestujących w fotowoltaikę - wymienia. - Chciałbym, aby w najbliższym czasie realizacja tych programów dała nam jak najwięcej czystych dni w zimie i okresie grzewczym - zaznacza Dariusz Skrobol.

Loading...


Duże zainteresowanie wymianą kotłów ma swoje potwierdzenie w liczbie kontaktów z Referatem ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

- Dziennie Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie odwiedza kilkudziesięciu mieszkańców. Ponadto codziennie przeprowadzamy kilkadziesiąt rozmów telefonicznych. Od początku roku udzieliliśmy ponad 7000 konsultacji - informuje Magdalena Polok, kierownik referatu.

Znajduje to swoje odzwierciedlenie w liczbie złożonych wniosków. - W trzecim kwartale tego roku gmina Pszczyna znalazła się wśród najaktywniejszych samorządów w programie Czyste Powietrze. W ciągu trzech miesięcy mieszkańcy złożyli blisko 300 wniosków tylko w tym programie. Od początku roku wniosków jest już ponad 800 - wylicza Magdalena Polok. - Dziękuje mieszkańcom za zaangażowanie w to, aby powietrze w naszej gminie było coraz lepsze. Zapraszam wszystkich do współpracy - zaprasza do punktu zlokalizowanego przy ul. 3 Maja 11 w Pszczynie.

O tym, że z końcem roku upływa termin najstarszych kotłów przypomina także straż miejska. Jesienią do ekopatroli dołączyli urzędnicy z innych komórek Urzędu Miejskiego w Pszczynie: Wydziały Ochrony Środowiska, Referatu Zarządzania Kryzysowego i wspomnianego Referatu ds. Jakości Powietrza.

Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie - 12.2021
Dziennie Referat ds. Jakości Powietrza Urzędu Miejskiego w Pszczynie odwiedza kilkudziesięciu mieszkańców · fot. UM Pszczyna


- Urzędnicy pomogą wypełnić wnioski, udzielą informacji dotyczących dotacji i realizowanych programów i Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - zapowiada komendant straży miejskiej Artur Krzyżaniak.

Kontrole straży miejskiej



Jak dodaje komendant SM, w całej gminie dotychczas straż przeprowadziła już ponad 1300 kontroli. Dodaje, że równocześnie strażnicy realizują inne swoje zadania związane między innymi z pomocą osobom bezdomnym, wyłapywaniem bezdomnym zwierząt czy likwidacją dzikich wysypisk śmieci.

Komendant podkreśla, że strażnicy podczas interwencji spotykają się z różnymi sytuacjami.

- Niejednokrotnie spotykamy się z trudnymi sytuacjami finansowymi mieszkańców, spowodowanymi chorobą czy inną sytuacją w rodzinie, dlatego do każdej kontroli podchodzimy indywidualnie - mówi Artur Krzyżaniak.

Jak wskazuje, zgodnie z rekomendacją Śląskiego Związku i Gmin Powiatów, z wytycznych której korzystają też między innymi Katowice i Rybnik, ekopatrole weryfikują sytuację materialną mieszkańców, podpisane umowy przyłączeniowe czy wpłacony zadatek na zakup i montaż kotła.

- Są to okoliczności łagodzące, które mają wpływ na nasze decyzje - opisuje Artur Krzyżaniak.

Straż miejska zachęca do przekazywania informacji telefonicznie pod całodobowym numerem dyżurnego - 32 2104373 oraz na stronie http://www.smog.pszczyna.pl.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.