pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 2 grudnia 2021
  • 21 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2409

Sygnalizacja wzbudzana na ul. Pszczyńskiej w Woli już działa!

Od wtorku, 21 grudnia działa sygnalizacja wzbudzana Woli na ul. Pszczyńskiej. Zostało w nią wyposażone przejście dla pieszych w pobliżu zespołu szkolno-przedszkolnego.

Sygnalizacja wzbudzana na ul. Pszczyńskiej w Woli - 21.12.2021 · fot. UG Miedźna


Impulsem do podjęcia działań były wnioski składane od wielu lat przez mieszkańców na spotkaniach sołeckich. Współpraca wójta Jana Słoninki oraz starosty pszczyńskiej Barbary Bandoły pozwoliły na zwiększenie bezpieczeństwa przy przejściu dla pieszych przy Zespole Szkolno-Przedszkolnym. Prace zostały odebrane we wtorek rano.

Przejście dla pieszych, przy którym powstała wzbudzana sygnalizacja świetlna zostało doświetlone i dostostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Zamontowano także sygnalizację dźwiękową. Dźwięk wydawany przez sygnalizator pomoże osobom niewidomym i słabowidzącym, dając sygnał, kiedy zapala się i gaśnie zielone światło.

Przy przejściu dla pieszych obniżono chodnik oraz położono integracyjną kostkę brukową. Na jej powierzchni znajdują się charakterystyczne wypustki, które pełnią funkcję ostrzegawczą. W ramach zadania odnowione zostało oznakowanie poziome, pojawiło się także nowe oznakowanie pionowe. Zadanie obejmowało również opracowanie dokumentacji projektowej.

Całkowity koszt wyniósł blisko 150 tys. zł. Powiat Pszczyński pozyskał na ten cel dofinansowanie ze środków Rządowego Funduszu Rozwoju Dróg w wysokości niemal 120 tys. zł. Pozostała kwota pochodzi z budżetu Powiatu Pszczyńskiego oraz Gminy Miedźna.

- Przebudowa przejścia dla pieszych poprawi bezpieczeństwo pieszych i wpłynie na uspokojenie ruchu w rejonie szkoły podstawowej, przedszkola i przystanku autobusowego - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Warto zaznaczyć, że jest to przejście szczególnie trudne dla najmłodszych uczestników ruchu drogowego, ponieważ samochody w jego bliskiej odległości z kilku pobliskich podporządkowanych ulic włączają się do ruchu. Także sam przystanek ma wpływ na zdarzającą się ograniczoną widoczność, a do tego ruch samochodowy na ul. Pszczyńskiej jest spory, z tendencją rosnącą. To wszystko powoduje, że zdolności percepcyjne dzieci właśnie w tym miejscu poddawane są od wielu lat dużej próbie.

ar / pless.pl
źródło: Powiat, UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.