pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 2 grudnia 2021
  • wyświetleń: 2315

Oszust podawał się za policjanta pszczyńskiej komendy

Coraz częściej dochodzi do prób wyłudzeń pieniędzy od mieszkańców powiatu pszczyńskiego metodą na policjanta, funkcjonariusza CBŚ lub CBA - informuje pszczyńska policja.

telefon, oszust, złodziej
Uwaga na oszustów, którzy podają się za funkcjonariuszy CBŚ lub CBA · fot. KPP Pszczyna


Na ten rodzaj oszustwa szczególnie narażone są osoby starsze, które niestety ulegają socjotechnikom używanym przez oszustów. Sposób działania sprawców, choć przybiera różne formy zawsze zmierza do jednego, by okraść swoją ofiarę. Mundurowi apelują o ostrożność!

We wtorek, 30 listopada tuż przed godziną 11.00 na telefon stacjonarny mieszkańca Pszczyny zadzwonił mężczyzna, który podawał się za policjanta pszczyńskiej komendy. Na samym początku rozmowy przedstawił się, podając stopień, imię i nazwisko oraz dokładny wydział. Następnie oszust tłumaczył mężczyźnie, że mundurowi prowadzą postępowanie, w którym odkryli, że dane do konta rozmówcy zostały wykradzione i najprawdopodobniej może dojść do ich wyłudzenia. Na sam koniec rozmowy telefonujący mężczyzna poprosił o wykonanie telefonu pod specjalnie "zaszyfrowany" numer policyjny, który mu podał. Na szczęście mieszkaniec Pszczyny zorientował się, że jest okłamywany i zakończył rozmowę, po czym zawiadomił dyżurnego o tym zdarzeniu.

W tym przypadku, na szczęście, nie doszło do oszustwa. Coraz częściej jednak policjanci spotykają się z coraz to nowszymi sposobami. Co do zasady schemat postępowania sprawcy jest szablonowy. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się, czy sprawdzenie informacji o dzwoniącym. Przekonują rozmówców, że znajdują się w sytuacji zagrażającej ich bezpieczeństwu (pośrednio lub bezpośrednio). Nie jednokrotnie przestępcy, podając się za funkcjonariuszy, a nawet grożą konsekwencjami prawnymi, jeżeli ich rozmówca nie będzie współpracował.

Pszczyńscy policjanci po raz kolejny apelują do mieszkańców o ostrożność!

ar / pless.pl
źródło: KPP Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.