pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 29 listopada 2021
  • wyświetleń: 245

Czy etui do iPhone 12 wpływa na ładowanie bezprzewodowe urządzenia?

Materiał partnera:

Ładowanie bezprzewodowe jest już standardem stosowanym w wysokiej klasy smartfonach. Wątpliwości budzi jednak stosowanie pokrowców i etui w telefonach przystosowanych do ładowania indukcyjnego. Czy etui do iPhone 12 wpływa na jego bezprzewodowe ładowanie?

Whitpress


Jak działa ładowanie indukcyjne w iPhone 12?Możliwość przepływu prądu w obwodzie niepodłączonym do źródła napięcia elektrycznego jest zjawiskiem znanym już od XIX wieku. Jednak dopiero kilka lat temu technologia zagościła na stałe w branży telekomunikacyjnej. Wykorzystuje ona zjawisko indukcji elektromagnetycznej, czyli powstawanie siły elektromotorycznej na wskutek zmian pola elektromagnetycznego źródła lub przewodnika.

Aby telefon można było ładować bezprzewodowo, zarówno ładowarka, jak i odbiornik musi być do tego odpowiednio przystosowany. Ładowarka powinna posiadać cewkę, która, będąc przewodnikiem, wytwarzać będzie pole elektromagnetyczne.

Smartfon musi być wyposażony w drugą cewkę, która przy zbliżeniu do tej, która znajduje się w ładowarce, zakłóca jej pole elektromagnetyczne. W efekcie "tworzy się" prąd niezbędny do naładowania urządzenia bez konieczności podpinania go do tradycyjnego kabla zasilającego.


Wady i zalety ładowania bezprzewodowego w iPhone 12Jednym z pierwszych producentów, który wdrożył ładowanie bezprzewodowe, była firma Apple. Standard ładowania indukcyjnego Qi na stałe zagościł w iPhone’ach, ale także i w smartfonach innych producentów. Nie inaczej jest w dwunastym iTelefonie, który wykorzystuje zarówno standard Qi, jak i moduł MagSafe.

Podstawową zaletą ładowania bezprzewodowego jest wygoda — wystarczy położyć smartfon na padzie ładowarki. Nie nadwyrężamy przy tym fizycznego złącza Lighting, które mogłoby się uszkodzić przy dłuższym i nieostrożnym użytkowaniu.

Wady ładowania bezprzewodowego są w zasadzie dwie. Pierwsza to ograniczona możliwość korzystania z iPhone’a 12 podczas ładowania. Przy ładowaniu "po kablu" wciąż możemy korzystać z telefonu, choć jest to średnio wygodne.

Ładując iPhone’a 12 bezprzewodowo, telefon musi leżeć na cewce ładowarki. Druga wada to mniejsza szybkość ładowania baterii. O ile nowoczesne standardy szybkiego ładowania przewodowego zastosowane w iPhone 12 pozwalają na pełne naładowanie baterii w godzinę i 40 minut, o tyle czas ładowania przez ładowarkę bezprzewodową telefonu trwa dłużej. Mimo zastosowania nowych ładowarek MagSafe proces zajmuje niemal trzy godziny.

Czy etui do iPhone 12 przeszkadza w ładowaniu bezprzewodowym?Czy obudowa iPhone’a 12 wpływa w jakimkolwiek stopniu na ładowanie indukcyjne? Jaki case na iPhone 12 wybrać, aby ładowanie bezprzewodowe odbywało się w sposób niezakłócony? Praktyka wskazuje, że ładowanie przez ładowarki indukcyjne działa na odległość 1 cm.

Aby osiągnąć tak dużą odległość, konieczne byłoby etui na iPhone 12 o grubości zbliżonej 10 mm. Taki produkt mógłby zakłócić ładowanie. Na szczęście nawet budżetowe obudowy dedykowane dla iPhone'a 12 nie osiągają takich wartości.

Renomowani producenci case’ów na iPhone 12 zmierzają raczej ku temu, aby obudowy były jak najcieńsze, bez kompromisu w zakresie zapewnienia wystarczającej ochrony na wstrząsy i uderzenia. Przykładowo, dość podstawowy model etui do iPhone 12 Matt Case od polskiego producenta 3mk.pl ma grubość zaledwie 1,2 mm grubości. Ciężko sobie wyobrazić, aby takie etui wpływało w jakikolwiek sposób na szybkość ładowania.

Również nieco grubsze i uchodzące za bardzo trwałe etui na iPhone 12: 3mk Armor Case zostało zaprojektowane w taki sposób, aby jego konstrukcja nie wpływała w żadnym stopniu na ładowanie bezprzewodowe urządzenia.