pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 28 listopada 2021
  • 30 listopada 2021
  • wyświetleń: 4638

[Historyczne ciekawostki] Dlaczego ta kamienica to "Lerchówka"?

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj

Kamienica przy ul. Batorego 27 w Pszczynie, zwana jest przez mieszkańców "Lerchówką". Czy jednak wszyscy wiedzą, skąd wzięła się ta nazwa?

Lerchówka - dawniej
Tak wyglądała kiedyś Lerchówka


W jednej z najbardziej rozpoznawalnych pszczyńskich willi z charakterystyczną magnolią w ogrodzie dziś mieści się apteka i kancelarie prawne. Projektantem, a zarazem pierwszym właścicielem willi był wspomniany już Richard Asser - Lerchówka była trzecią z jego kamienic.

Willę charakteryzują nieregularne ukształtowania bryły oraz wieżyczka. Kiedy Asser przystąpił do budowy, na terenie sąsiadującym z działką, którą kupił od pszczyńskiego księcia aż do ulicy Dworcowej rozciągały się łąki i ogrody.

Nieruchomość ta, jak większość omawianych willi, migrowała pomiędzy kolejnymi właścicielami. Już w 1919 roku znalazła się w rękach okręgowego kominiarza z Mysłowic, a w 1928 roku została zakupiona przez adwokata i notariusza, dr Franciszka Lercha - to właśnie od jego nazwiska wzięła się dzisiejsza nazwa obiektu. Było on pierwszym polskim starostą pszczyńskim, który rozpoczął urzędowanie w czerwcu 1922 roku.

magnolia, lerchówka
Charakterystyczna magnolia przy Lerchówce · fot. pless.pl


Lerch pochodził z powiatu prudnickiego. Studia prawnicze ukończył na Uniwersytecie Wrocławskim. Do Pszczyny przyjechał w 1922 roku w przełomowym okresie zmiany państwowości. Objął stanowisko komisarza powiatowego - posiadał pełnomocnictwo do przejmowania niemieckich urzędów i tworzenia polskiej administracji. To jemu, jako staroście, przypadł zaszczyt powitania na pszczyńskim rynku Naczelnika Państwa, Józefa Piłsudskiego 22 sierpnia 1922 roku.

Lerch początkowo mieszkał w gmachu starostwa przy ul. 3 maja. Po zakupie willi od Assera otworzył w "Lerchówce" swoją kancelarię. Z jego usług korzystała m.in. administracja księcia pszczyńskiego. Lerch był też członkiem komisji egzaminacyjnej Śląskiej Izby Adwokackiej w Katowicach.

W latach 30. w willi wprowadzono kilka zmian - dobudowano oszklone balkony i przebudowano piwnicę na garaż samochodowy.

Lerch zmarł w 1975 roku, a jego żona, która przejęła po nim willę w latach 30., odeszła w 1985 roku. Grobowiec małżeństwa Lerchów znajduje się na cmentarzu Wszystkich Świętych.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Historyczne ciekawostki

Odkurzamy ciekawe fakty o Ziemi Pszczyńskiej sprzed lat, szukamy starych fotografii. Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Historyczne ciekawostki" podaj