pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 26 listopada 2021
  • 27 listopada 2021
  • wyświetleń: 1444

"Pszczyna Miasto Zielone" chce współpracować z samorządem

Stowarzyszenie Pszczyna Miasto Zielone w ramach akcji "Masz Głos" zaprosiło do współpracy Starostwo Powiatowe. Ma ona przynieść trwałe efekty dla lokalnej społeczności i pszczyńskiej przyrody. Organizacja chce też podjąć współpracę z Urzędem Miejskim w Pszczynie.

starostwo, Pszczyna miasto zielone
Spotkanie przedstawicieli Stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone w Starostwie Powiatowym w Pszczynie - 25.11.2021 · fot. powiat


Stowarzyszenie Pszczyna Miasto Zielone zajmuje się ochroną przyrody. Jak podkreślają społecznicy, chcą proponować i wspierać inicjatywy dla całego powiatu.

- Długie miesiące przygotowań i pracy, by w końcu nasz "master projekt" mógł ujrzeć światło dzienne. Będziemy powoływać "zespół doradczo-inicjatywny do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju przyrodniczego ziemi pszczyńskiej" - piszą przedstawiciele stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone.

Akcja "Masz Głos" gromadzi lokalnie aktywnych ludzi, który lubią zmieniać swoje otoczenie. Pomaga im to zrealizować we współpracy z samorządami i mieszkańcami. Jej organizatorem jest Fundacja Batorego, a partnerem stowarzyszenie Bona Fides.

O założeniach projektu zgłoszonego do akcji "Masz Głos" rozmawiali podczas spotkania w starostwie przedstawiciele stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone, stowarzyszenia Bona Fides oraz Powiatu Pszczyńskiego.

Głównym założeniem projektu pszczyńskiego stowarzyszenia w akcji "Masz Głos" jest powołanie zespołu doradczo-inicjatywnego do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju przyrodniczego ziemi pszczyńskiej. W jego skład weszliby przedstawiciele stowarzyszenia, eksperci w dziedzinie drzew oraz przedstawiciele Powiatu Pszczyńskiego. Hasło projektu to "Drzewa dla pokoleń".

- Mamy nadzieję, że będziemy mogli w sposób trwały, będąc głosem mieszkańców, mieć wpływ na to, jak będą przebiegać inwestycje jeżeli chodzi o ochronę dziedzictwa przyrodniczego - mówi Anita Pala ze stowarzyszenia Pszczyna Miasto Zielone. - Zależy nam na zachowaniu istniejącej zieleni, a jeżeli z różnych względów okaże się to niemożliwe, na jej rzetelnym odbudowaniu - dodaje.

- Bardzo cenimy inicjatywy społeczne, bo wtedy działania, które prowadzimy, mogą przynosić jeszcze lepszy efekty. Realizujemy jako samorządy zadania dla mieszkańców i dobrze, że nasi mieszkańcy chcą się w nie włączać - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska, która podziękowała przedstawicielom stowarzyszenia za to, że widzą w samorządzie powiatowym partnera. - Jestem przekonana, że efektem współpracy będzie jeszcze większa dbałość o przyrodę - dodaje starosta.

Jak wskazali przedstawiciele "Pszczyny Miasta Zielonego", celem zespołu doradczo-inicjatywnego do spraw ochrony dziedzictwa przyrodniczego i zrównoważonego rozwoju przyrodniczego ziemi pszczyńskiej jest:

  • współpraca z lokalnymi władzami w celu wypracowania wspólnej wizji koncepcyjnej i projektowej dla realizowanych w mieście i powiecie inwestycji przebiegających z ingerencją w przyrodę,
  • opiniowanie planowanych inwestycji związanych z wycinką drzew oraz nasadzeniami,
  • doradztwo w zakresie ochrony drzewostanów i gospodarowania nimi,
  • organizowanie konsultacji społecznych,
  • dbanie o aktualny przekaz informacji o wszelkich działaniach instytucjonalnych mających wpływ na warunki przyrodnicze.


Stowarzyszenie złożyło też wniosek o powołanie zespołu w strukturach Urzędu Miejskiego w Pszczynie.

Loading...

ar / pless.pl
źródło: Powiat, Pszczyna Miasto Zielone

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.