pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 25 listopada 2021
  • wyświetleń: 388

Co budują lub będą budować w Pawłowicach?

Jakie inwestycje trwają a jakie się szykują na obszarze gminy Pawłowice? O tym między innymi rozmawiano podczas sesji Rady Gminy w dniu 23 listopada. Omówiono inwestycje nie tylko drogowe, ale także takie, jak budowa sceny z zadaszeniem i widownią w Pielgrzymowicach czy budowa wodnego placu zabaw w Osiedlu Pawłowice, na które udało się pozyskać fundusze. Poinformowano też o projektach społecznych i edukacyjnych.

Sesja Rady Gminy Pawłowice - 23.11.2021
Sesja Rady Gminy Pawłowice - 23.11.2021 · fot. UG Pawłowice


Na drogach gminnych trwają prace przy przebudowie ul. Górka i drogi do pól ul. Klonowej w Pawłowicach. Podpisano też umowę z wykonawcą na budowę chodnika przy ul. Osińskiej w Warszowicach. Radni przeznaczyli na ten cel 60 tys. zł.

W starostwie powiatowym złożono wnioski o pozwolenie na na przebudowę ul. Jasnej w Pielgrzymowicach i budowę chodnika przy drodze dojazdowej do szkoły w Pielgrzymowicach. Zakończono też budowę oświetlenia drogowego wzdłuż chodnika przy DW938 na odcinku od ulicy Owocowej do ul. Kwiatowej w Jarząbkowicach wraz z przejściem dla pieszych.

2 listopada odebrano prace przy budowie chodnika przy drodze powiatowej ul. Ligonia w Krzyżowicach. Był to trzeci i ostatni etap dla tej inwestycji. Łączny koszt chodnika o długości 1,1 km budowanego w latach 2020-2021 wyniósł 1 mln 263 tys. zł, z czego gmina udzieliła pomocy finansowej powiatowi pszczyńskiemu w wysokości 495 tys. zł, 238 tys. zł stanowiły środki z budżetu państwa, a pozostałe środki w wysokości 530 tys. zł wniósł powiat. Obecnie trwa projektowanie budowy chodnika przy ul. Wyzwolenia w Pawłowicach nadzorowane przez Powiatowy Zarząd Dróg w Pszczynie. Pomoc finansowa gminy wynosi 42,5 tys. zł, co stanowi 50 % kosztów.

Trwają też prace związane z remontem instalacji elektrycznej w ośrodku zdrowia w Pniówku i realizacja pomnika upamiętniającego Powstania Śląskie w Jarząbkowicach.

W okresie międzysesyjnym gmina podpisała umowę z Urzędem Marszałkowskim na "Budowę sceny z zadaszeniem i widownią w Pielgrzymowicach" (dofinansowanie 120 897,00 zł), gmina otrzymała dofinansowanie Z Urzędu Marszałkowskiego na realizację projektu: "Rozwijamy talenty młodych ludzi" dla Zespołu Szkół Ogólnokształcących (dofinansowanie 272 tys. zł czyli 90,00 % wartości projektu). Gminny Ośrodek Kultury pozyskał środki finansowe z projektu Wzmocnij swoje otoczenie na kwotę 20 tys. zł na zakup laptopów, a biblioteka otrzymała 12 tys. zł na zakup nowości książkowych. Wójt wnioskował też do Ministra Edukacji o dofinansowanie dla szkół w związku ze znacznym wzrostem energii elektrycznej.

W części dotyczącej uchwał radni przegłosowali m.in. zmiany w budżecie na rok 2021. Zwiększyły się dochody w związku z otrzymaniem darowizn z Fundacji JSW na zadania "Budowa sceny z zadaszeniem i widownią w Pielgrzymowicach" (49 000,00 zł), "Budowa Wodnego Placu Zabaw w Osiedlu Pawłowice" (150 000,00 zł), "Innowacyjne przedszkole - wprowadzenie przedszkolaków w świat nowoczesnej technologii" (20 000,00 zł).

Aktualny stan zadłużenia gminy z tytułu pożyczek na likwidację niskiej emisji z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej wynosi 3 mln 529 tys. 793 zł.

Podczas sesji radni przyjęli także uchwałę w sprawie podwyżki dla wójta. Artykuł o podwyżkach dla włodarzy i zwiększeniu diet radnych w gminach wiejskich powiatu pszczyńskiego już niebawem na naszym portalu.

ar / pless.pl
źródło: UG Pawłowice

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.