pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 23 listopada 2021
  • wyświetleń: 3525

Zmarł ksiądz, który założył dom samotnej matki w Wiśle Małej

21 listopada zmarł w Cieszynie ks. Alojzy Wencepel, budowniczy kościoła pw. Dobrego Pasterza w Ustroniu Polanie i proboszcz tamtejszej parafii. Przez 40 lat był związany z ustrońską wspólnotą. Był społecznikiem, pomagał potrzebującym, ubogim i bezdomnym. W Wiśle Małej w gminie Pszczyna uruchomił schronisko Fundacji Dobrego Pasterza dla samotnych matek. Rodzinnie był związany z Tychami. Przez wiele lat na łące nieopodal parkingu na stokach Równicy odprawiał plenerowe msze dla turystów.

Ks. Alojzy Wencepel
Ks. Alojzy Wencepel · fot. Diecezja Bielsko-Żywiecka


Ks. Alojzy Wencepel przeżył 76 lat, z czego 47 jako kapłan. Od 1983 do przejścia na emeryturę w 2015 r. służył jako proboszcz w parafii w Ustroniu Polanie. Urodził się 16 stycznia 1945 roku w Łaziskach Dolnych. Wychowywał się w Starych Tychach.

Znany był ze swego społecznego zaangażowania na rzecz ludzi potrzebujących. Szczególną opieką otaczał bezdomnych, którzy przy parafii nie tylko znaleźli ciepły kąt i strawę, ale także pracę w parafialnym gospodarstwie rolniczym. Podczas powodzi w 1997 r. wysłał w okolice Wrocławia 30 ciężarówek z żywnością i artykułami pierwszej potrzeby. W 2000 r. w czasie suszy na Podlasiu zorganizował pomoc dla tamtejszych rolników, m.in. gościł u siebie matki z dziećmi z tamtego regionu. Parafia dofinansowała także 100 obiadów dla dzieci w szkołach. Uruchomił klub sportowy, Ekumeniczne Dzieło Miłosierdzia i Klub AA. Bezdomni mężczyźni, którzy mieszkali na co dzień w schronisku, angażowali się w życie religijne parafii.

Ks. Wencepel powołał do życia Fundację Dobrego Pasterza, która miała na celu niesienie pomocy osobom w trudnych sytuacjach życiowych. Uruchomił dwa schroniska: w Wiśle Małej dla kobiet z dziećmi i w Wiśle Wielkiej dla bezdomnych niepełnosprawnych. Dziś Fundacja Dobrego Pasterza posiada dwa schroniska dla bezdomnych kobiet i domy dla matek z dziećmi w Wiśle Małej i w Ustroniu.

W 1998 r. ks. Wencepel został wybrany przez Kapitułę Konkursu Wisławy Szymborskiej na Społecznika Roku. Trzy lata później w zorganizowanym przez KAI i Radio Plus konkursie "Proboszcz III Tysiąclecia" ustroński kapłan znalazł się w gronie 12 zgłoszonych do nagrody kandydatów.

Przez wiele lat na łące nieopodal parkingu na stokach Równicy odprawiał plenerowe msze św. dla turystów. Liturgię kończyły specjalne indywidualne błogosławieństwa kapłana. Przed Eucharystią każdy mógł się tu wyspowiadać. Jak tłumaczył, plenerowa liturgia nawiązywała do historii ustrońskiej parafii, gdy w niedzielę 16 października 1977 r. w prywatnym mieszkaniu odprawiono pierwszą w historii tej wspólnoty mszę.

ar / pless.pl
źródło: Diecezja Bielsko-Żywiecka

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.