pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 23 listopada 2021
  • wyświetleń: 672

Przyczepka samochodowa - ile kosztuje jej ubezpieczenie?

Materiał partnera:

Choć każdy użytkownik samochodu wie, że zakup polisy OC jest obowiązkowy, nie wszyscy wiedzą, że dotyczy to również przyczepek samochodowych. Choć przyczepka nie jest pojazdem mechanicznym, ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej również jest obowiązkowe. Ile kosztuje?

Źródło: pixabay.com


Przyczepka samochodowa jest dla wielu osób niezbędna, ponieważ przydaje się podczas przewozu różnego rodzaju przedmiotów, które nie zmieszczą się w samochodzie. Nie każdy jednak zdaje sobie sprawę, że ubezpieczenie przyczepki samochodowej jest obowiązkowe, a jego brak może skutkować nałożeniem przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG) kary, podobnie jak w przypadku braku ubezpieczenia samochodu. Choć przyczepka nie jest pojazdem mechanicznym, a jest tylko ciągnięta przez samochód, może wyrządzić szkody, dlatego ubezpieczenie przyczepy samochodowej jest obowiązkowe.

Ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej – dlaczego jest obowiązkowe?Choć nie jest ona pojazdem mechanicznym, ubezpieczenie OC przyczepki jest obowiązkowe. Wbrew pozorom nie jest to tylko zarabianie na posiadaczach przyczepek, ale ubezpieczenie OC przyczepki samochodowej jest uzasadnione. Dlaczego? Podobnie jak w przypadku ubezpieczenia samochodu, również OC przyczepy ma zapewnić ochronę w przypadku zdarzenia drogowego. Jest bowiem wiele sytuacji, w których przyczepka samochodowa może wyrządzić szkodę, która nie będzie naprawiona z polisy samochodu. 
 
Nietrudno wyobrazić sobie sytuację, gdy przyczepka odłącza się od pojazdu i uderza w inny pojazd lub pieszego. Szkoda może też powstać podczas ręcznego przestawiania przyczepki lub załadunku. Nic więc dziwnego, że konieczne jest posiadanie ważnego ubezpieczenia OC przyczepy. Nie mając ubezpieczenia, właściciel przyczepki samochodowej miałby duży problem w przypadku zdarzenia drogowego. Natomiast zawarcie umowy ubezpieczenia sprawia, że w przypadku szkód wyrządzonych przez przyczepę, odszkodowanie zostanie wypłacone z polisy OC przyczepki.

Ile kosztuje OC przyczepki samochodowej?Bez względu na towarzystwo ubezpieczeniowe zakres ubezpieczenia przyczepki jest taki sam. Określa go ustawa o ubezpieczeniach obowiązkowych, nie jest to więc decyzja konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego. Jednak cena ubezpieczenia OC przyczepki zależy od kilku czynników. Ma na nią wpływ m.in.:
  • ładowność przyczepy - im większa przyczepa, tym większa kwota ubezpieczenia,
  • parametry techniczne przyczepy, marka, rok produkcji oraz data pierwszej rejestracji,
  • wiek, miejsce zamieszkania, data wydania prawa jazdy oraz historia ubezpieczenia właściciela przyczepki


Nie należy jednak obawiać się zbyt wysokich kosztów, ponieważ ubezpieczenie OC przyczepy samochodowej nie jest wysokie i zwykle nie przekracza kwoty 100 zł. Aby wybrać najkorzystniejszą ofertę, warto skorzystać z porównywarki ubezpieczeń, którą można znaleźć między innymi na stronie https://kalkulatorubezpieczen.net.pl/.

W przypadku braku posiadania OC przyczepy UFG może nałożyć na jej posiadacza karę, która jest uzależniona od czasu, przez jaki przyczepa nie była ubezpieczona. Brak ubezpieczenia powyżej 14 dni skutkuje karą 930 zł. W przypadku wyrządzenia szkody koniecznie będzie też pokrycie wyrządzonych szkód z własnej kieszeni.
 
Choć tylko ubezpieczenie OC jest obowiązkowe, warto też rozważyć AC przyczepy, które może okazać się przydatne w wielu sytuacjach, na przykład wtedy, gdy do wypadku dojdzie podczas załadunku lub rozładunku towaru. Koszt ubezpieczenia AC przyczepki nie jest duży, a może być jeszcze mniejszy, jeśli wybierzemy ubezpieczenie OC i AC w pakiecie.