Najnowsze

  • 20 listopada 2021
  • wyświetleń: 3824

Zgłaszaj na platformie, gdy ktoś pali to, czego nie wolno

Przypominamy, że od 2020 na terenie gminy Pszczyna działa specjalna platforma www.smog.pszczyna.pl. Za jej pośrednictwem każdy mieszkaniec może zaznaczyć miejsca, w których podejrzewa się, że dochodzi do palenia niedozwolonych paliw. Można też zadzwonić do straży miejskiej. Warto pamiętać, że jesienią zwiększono liczbę kontroli, które weryfikują paleniska, a jednocześnie informują o konieczności wymiany najstarszych kotłów.

Platforma do zgłaszania zagrożeń ekologicznych
Platforma do zgłaszania zagrożeń ekologicznych · fot. UM Pszczyna


Skład ekopatroli zasilili pracownicy Wydziału Ochrony Środowiska, Referatu ds. Jakości Powietrza, a także Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego, co wynika z rekomendacji Śląskiego Związku Gmin i Powiatów. Urzędnicy, którzy towarzyszą strażnikom, wskazują również programy, w ramach których można otrzymać dofinansowania takich inwestycji jak wymiana kotła czy termomodernizacja budynku.

- Chcemy dotrzeć do mieszkańców z informacją jak wymienić piec, jak skorzystać z dofinansowania oraz jak złożyć oświadczenie w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków - mówi komendant SM Artur Krzyżaniak.

Równocześnie apeluje, by strażnikom zgłaszać wszelkie informacje w kwestii nieprawidłowości dotyczących spalania.

- Prosimy kontaktować się pod całodobowym numerem dyżurnego straży miejskiej - 32 2104373. Możecie państwo również zgłaszać takie sytuacje na platformie http://www.smog.pszczyna.pl - zaznacza.

Aby zgłosić potencjalne zagrożenie na platformie http://www.smog.pszczyna.pl wystarczy mieć aktywny adres e-mail i zaznaczyć odpowiedni punkt na mapie. Na adres e-mail osoby zgłaszającej zostanie wysłane potwierdzenie. Za obsługę zgłoszeń odpowiedzialna jest Straż Miejska w Pszczynie. Aplikacja działa także na urządzeniach mobilnych. Z jednego e-maila można wysłać do 6 zgłoszeń w ciągu 72h.

Przypomnijmy też, że zgodnie z uchwałą sejmiku województwa śląskiego najstarsze kotły należy wymienić do końca tego roku. Terminy wymiany kotłów przedstawiają się następująco:

  • do końca 2021 roku - kotły powyżej 10 lat od daty produkcji (instalacje z 2006 r. i starsze oraz bez tabliczki znamionowej),
  • do końca 2023 roku - kotły od 5 do 10 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2007 r. do 2012 r.),
  • do końca 2025 roku - kotły poniżej 5 lat od daty ich produkcji (instalacje z 2013 r. do 31.08.2017 r.),
  • do końca 2027 roku - kotły klasy 3 lub 4 (według normy PN-EN 303-5:2012).

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Smog w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Smog w Pszczynie" podaj