pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 13 października 2021
  • 14 października 2021
  • wyświetleń: 2787

Młodzi konstruktorzy w "Samochodówce" zbudowali gokarta

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie" podaj

Artykuł sponsorowany:

W latach 2018-2021 w Powiatowym Zespole Szkół nr 1 w Pszczynie trwały prace związane z realizacją projektu "Ready, Steady, Go!" Programu Erasmus+. W projekcie wzięły udział szkoły z Czech (główny pomysłodawca i koordynator projektu), Rumunii, Grecji oraz reprezentujący Polskę - Powiatowy Zespół Szkół nr 1 w Pszczynie (dawna "Samochodówka"). Celem projektu było zbudowanie przez młodzież, każdej z wyżej wymienionych szkół, gokarta z napędem elektrycznym oraz poznanie przy tym tajników budowy i eksploatacji pojazdów z napędem elektrycznym.Projekt był współfinansowany przez Starostę Pszczyńskiego i Unię Europejską. Początkowo projekt miał trwać dwa lata, jednak pandemia COVID-19 spowodowała, że został on wydłużony o dodatkowy rok.

Wszystkie komponenty użyte do budowy gokarta niczym nie odbiegają od tych stosowanych podczas konwersji samochodów i innych pojazdów na napęd elektryczny. Aby móc przystąpić do realizacji zadania należało wyszukać te zespoły na stronach internetowych.

W tym celu, młodzież wraz z opiekunami zapoznała się z ofertami sprzedażowymi zamieszczonymi na stronach polskich, amerykańskich, francuskich, niemieckich, czeskich oraz litewskich firm specjalizujących się w budowie i konwersji pojazdów na napęd elektryczny. Ostatecznie wybór padł na części kupione w Czechach i na Litwie. Kolejnym krokiem była ciężka, ale niezwykle ekscytująca praca powiązania zakupionych zespołów w jeżdżącą całość. Ostatecznie z sukcesem udało się połączyć ze sobą wszystkie komponenty i bolid PZS nr 1 ruszył na pierwsze próbne "loty".

MŁODZI KONSTRUKTORZY W PZS NR 1 /artykuł sponsorowny/


Równolegle do prac związanych z budową, gokarta odbywały się wyjazdy z młodzieżą na dłuższe spotkania naukowe do Rumunii, do Grecji i Czech. Podczas tych wizyt poznaliśmy warunki nauki i praktyki naszych zagranicznych kolegów i mieliśmy możliwość wymienienia się wieloma doświadczeniami.

Podsumowanie wszystkich prac odbyło się w Czechach. Tam właśnie nastąpiło porównanie osiągów pojazdów wszystkich drużyn. Trudno mówić o zwycięzcy tych zawodów, ponieważ wszystkie konstrukcje były efektem ciężkiej pracy i kreatywności autorów. Pojazd przygotowany przez uczniów i nauczycieli PZS nr 1 osiągnął bardzo dobre, czołowe czasy przejazdu, a cała drużyna została doceniona za umiejętność szybkiej diagnozy usterek i jeszcze szybszego ich usuwania.

Projekt "Ready, Steady, Go!" był ciekawą przygodą, podczas której udało nam się stworzyć wspaniały kreatywny i pełen pasji zespół, potrafiący skutecznie rywalizować z pozostałymi drużynami.

źródło: PZS nr 1