pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama

Najnowsze

  • 13 września 2021
  • wyświetleń: 316

Czy praca w IT bez doświadczenia jest możliwa?

Materiał partnera:

Doświadczenie zawodowe nie jest niezbędne, aby rozpocząć karierę w IT. Do pracy w tej branży możesz przygotować się dzięki kursom lub szkoleniom, ale nie zapominaj także o wykorzystaniu swojego naturalnego potencjału. Warto zastanowić się nad indywidualnymi predyspozycjami i spróbować przekuć je w atuty niezbędne w branży IT.

Kursy i szkolenia - sposób na zdobycie nowych kompetencjiNawet jeśli wcześniej nie pracowałeś w tej branży, możesz sam wypracować niezbędne kompetencje. Już od paru lat dużą popularnością cieszą się kursy i szkolenia dla osób początkujących. Z ich pomocą można od podstaw nauczyć się na przykład obsługi wybranych języków programowania lub tworzenia sieci zabezpieczających przed utratą danych. Ciekawą alternatywą są także bardziej intensywne bootcampy. Warto zdecydować się na tryb indywidualny, aby pod okiem mentora zdobywać kolejne kompetencje. Realne umiejętności wypracowane podczas kursów, szkoleń czy bootcampów, często są dla pracodawcy cenniejsze od doświadczenia, dlatego ich ukończenie zwiększa szansę na otrzymanie posady.

Indywidualne predyspozycje - jakie warto rozwijać?Wiele osób ma naturalne predyspozycje zawodowe, które okażą się bardzo przydatne w branży IT. Dzięki nim szybciej odnajdą się w nowym środowisku pracy, nawet jeśli nie mają żadnego doświadczenia na podobnym stanowisku. Warto wspomnieć chociażby o wysoko rozwiniętych umiejętnościach komunikacyjnych. Są one niezbędne szczególnie w przypadku pracy w większym zespole lub współpracy z innymi działami IT. Tego typu zdolności można wypracować również podczas innych form aktywności - niekoniecznie związanych z prezentowaną branżą. Przykładem jest uczestnictwo w wolontariatach lub praca sezonowa, chociażby w gastronomii czy w call center. Tym samym dodatkowe doświadczenie zawodowe, nawet jeśli pozornie nie ma nic wspólnego z nowoczesnymi technologiami, może zaprocentować w branży IT.

Oferty dla nowicjuszy - czy warto zostać juniorem?Chociaż kryzys spowodowany pandemią koronawirusa wpłynął na znaczne zmniejszenie ilości ofert dla osób początkujących, nowicjusze wciąż mogą liczyć na wiele intratnych propozycji. Warto podkreślić, że prężnie rozwijające się firmy chętnie inwestują w juniorów. Osoba na tym stanowisku jest dokładnie przygotowywana do pracy w konkretnym zawodzie, na przykład pod okiem doświadczonego mentora. Wiele firm dodatkowo finansuje profesjonalne szkolenia, aby nowy pracownik szybko zdobył niezbędne kompetencje. To doskonałe rozwiązanie dla osób bez doświadczenia, które stawiają pierwsze kroki w tej branży.

Obecnie praca w IT jest możliwa przede wszystkim dla osób, które posiadają konkretne umiejętności. Rekruterzy często sprawdzają posiadane kompetencje podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Niekiedy proponują wykonanie konkretnego zadania, aby na tej podstawie zdecydować o zatrudnieniu na dane stanowisko lub odrzuceniu kandydatury. W tym przypadku doświadczenie w branży staje się mniej istotne od realnych umiejętności.