pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Najnowsze

  • 21 lipca 2021
  • wyświetleń: 525

Jaki cichy okap podszafkowy wybrać?

Materiał partnera:

Okap kuchenny ma usuwać wilgoć i tłuszcz z kuchni. Wybierając go, zwracamy uwagę na wydajność, tryby pracy i filtry. Równie ważnym parametrem, który czasami umyka naszej uwadze, jest poziom hałasu generowany przez to urządzenie. Coraz częściej mamy kuchnie otwarte na salon, a przecież nie chcemy, żeby głośny okap przeszkadzał nam w odpoczynku po pracy, oglądaniu telewizji czy rozmowie z rodziną.

Whitpress


Cichy, czyli jaki?Może się nam wydawać, że "cichy" jest kategorią subiektywną. Otóż, nie - za ciche uznawane są okapy, które na początkowych biegach wytwarzają hałas o natężeniu mniejszym niż 50 dB. Taki poziom głośności nie będzie uciążliwy dla domowników. Odpowiada mniej więcej normalnej rozmowie lub szumowi w biurze. Ale cichy okap oznacza słabszy silnik, a co za tym mniejszą wydajność - takie myślenie dopada nas przy wyborze okapu. Standardowa definicja "cichości" okapu zakłada, że 50dB hałasu będzie osiągane przy wydajności oczyszczania 200 m3 powietrza na godzinę, co oznacza, że nie jest to problem.

Zazwyczaj producenci podają zakres głośności na każdym z biegów w karcie produktu. Na najwyższych biegach, nawet te teoretycznie ciche okapy, emitują sporo hałasu. Jednak pamiętajmy, że nasz okap będzie rzadko pracował na najwyższych obrotach - głównie, gdy coś się przypali. Zatem należy skupić się na głośności urządzenia na niższych poziomach działania.

Wybierając okap pod kątem hałasu, warto też sprawdzić, z jakiego materiału został wykonany. Dobrej jakości obudowa powinna tłumić hałas emitowany przez silnik. Z tego punktu widzenia, dobrym wyborem będzie okap zrobiony z wysokiej jakości stali nierdzewnej lub lakierowanej, a także ze szkła hartowanego. Z kolei urządzenia zrobione z blachy będą przenosić wibracje silnika na obudowę i przez to zwiększać głośność pracy.


Czym jest okap podszafkowy?Okapy podszafkowe to okapy niewielkich rozmiarów, które montuje się w szafce wiszącej na ścianie nad płytą grzewczą. Jeśli są dobrze dobrane i wkomponowane w zabudowę, to praktycznie ich nie widać. Jeśli nie jesteśmy fanami eksponowania okapu w kuchni lub zwyczajnie mamy w niej niewiele miejsca, to okap podszafkowy będzie dobrym rozwiązaniem. Obecnie jest wielu producentów oferujących takie urządzenia i jest w czym wybierać https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-do-zabudowy.

Jak i gdzie zamontować?Warto podłączyć okap do kanału wentylacji - wtedy będzie pracował w trybie wyciągu i będzie zdecydowanie cichszy. Okap podszafkowy należy poza tym prawidłowo zamontować. Trzeba odpowiednio dobrać rozmiar okapu do rozmiaru szafki, pamiętając, że wkład do zabudowy powinien być minimalnie węższy od szafki, w której od spodu zostanie zamontowany. Dla przykładu, okapy podszafkowe o szerokości 60 cm znajdziesz tu: https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-podszafkowe/szerokosc-cm_60.

Okap powinien wisieć na ścianie z betonu, cegieł lub pustaków. Zamontowanie go na ścianie regipsowej może spowodować efekt pudła rezonansowego przy przenoszeniu drgań silnika. Jeśli uznamy, że nasz okap jest nadal za głośny, możemy zadbać o wyciszenie rury odprowadzającej brudne powietrze i silnika. Zrobimy to np. przy pomocy wełny mineralnej. Istnieją okapy podszafkowe, np. https://www.mediaexpert.pl/agd-do-zabudowy/okapy-podszafkowe, które mają możliwość podłączenia do silnika zewnętrznego. Oznacza to, że turbina okapu nie pracuje wewnątrz obudowy, a wręcz może być przeniesiona do innego pomieszczenia, np. na strych, jeśli mamy taką możliwość. Okap z silnikiem zewnętrznym jest, z punktu widzenia cichości pracy, rozwiązaniem idealnym - pracuje praktycznie bezszelestnie.

Zbyt głośna praca okapu często zniechęca do jego włączania. Zakup cichego okapu podszafkowego sprawi, że częściej i chętniej będziemy go używać, a nasza kuchnia będzie zawsze higieniczna i zadbana.