pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Najnowsze

  • 25 czerwca 2021
  • wyświetleń: 1385

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - jak wyglądają formalności?

Materiał partnera:

Upalna pogoda wreszcie do nas dotarła, jednakże słoneczna aura potrafi porządnie rozleniwić i rozmarzyć w tęsknocie za długo wyczekiwanym urlopem. Cóż jednak począć, gdy ma się na głowie rekrutację pracowników z Ukrainy, a urzędowe procedury spędzają sen z powiek? Zobacz jak łatwo możesz zatrudnić pracownika z Ukrainy i przekonaj się, że nie taki diabeł straszny, jak go malują!

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy - jak wyglądają formalności?


Proste formalności dla pracowników z UkrainyPierwsza dobra wiadomość jest taka, że Ukraińcy należą do uprzywilejowanej grupy pracowników z zagranicy, wraz z Rosjanami, Białorusinami, Gruzinami, Mołdawianami i Armeńczykami. Obywateli tych krajów wschodnich obowiązują bowiem uproszczone procedury zatrudniania, oparte na oświadczeniu pracodawcy o zatrudnieniu cudzoziemca. Oznacza to, że same formalności urzędowe nie będą wlekły się długimi miesiącami. To dobra wiadomość dla osób szykujących się do zatrudnienia pracowników w Ukrainy.

Od czego zacząć zatrudnianie Ukraińców?Jak zawsze musisz zacząć od rekrutacji. W Polsce nadal przebywa i pracuje sporo Ukraińców, dlatego masz szansę znaleźć kogoś do pracy od ręki. Kiedy uda Ci się wyłonić spośród kandydatów odpowiednią osobę, wówczas musisz złożyć w swoim Urzędzie Pracy oświadczenie o powierzeniu pracy cudzoziemcowi. Oryginał tego dokumentu, powinien otrzymać także Twój pracownik, aby móc ubiegać się o wizę w celu wykonywania pracy. Po otrzymaniu informacji zwrotnej z UP, możecie podpisywać umowę. Pamiętaj, że zatrudniając obcokrajowca, wszystkie dokumenty powinny być przygotowane w języku, jakim się posługuje (krótko mówiąc - muszą być dla niego zrozumiałe).

Musisz także wiedzieć, że uproszczoną drogą możesz legalnie zatrudniać pracownika z Ukrainy tylko przez 6 miesięcy w roku. Jeśli zależy Ci na pozyskaniu kandydata do pracy na dłużej, wówczas zatrudniając w oparciu o umowę o pracę, możesz już po 3 miesiącach współpracy złożyć wniosek o zezwolenie na pracę (pod warunkiem, że stanowisko pracy nie ulegnie zmianie). Jeśli wspomniane warunki nie będą spełnione, zezwolenie będzie można uzyskać jedynie na drodze normalnej procedury zatrudniania cudzoziemców (z badaniem rynku pracy).

Można inaczej, czyli outsourcing pracowników z UkrainyJeśli uproszczona procedura wcale nie wydaje Ci się prosta, albo nie masz czasu na rekrutacje i bieganie po urzędach, wówczas do wyboru masz jeszcze jedną drogę. Coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem jest outsourcing pracowników, a zatem trójstronna współpraca pomiędzy Twoją firmą, agencją i pracownikiem. W tej konfiguracji nie występujesz de facto w roli pracodawcy, ponieważ przejmuje ją agencja. Oznacza to ściągnięcie z Twojej głowy nie tylko szukania odpowiedniego pracownika z Ukrainy, ale także pominięcie wszystkich urzędowych procedur związanych z zatrudnianiem cudzoziemca. To nie koniec! Nie będąc pracodawcą, nie musisz także zajmować się wszelkimi kwestiami związanymi z kadrami, urlopami czy badaniami lekarskimi. Dostajesz pracownika gotowego do pracy na wyznaczonym stanowisku, który posiada wachlarz oczekiwanych przez Ciebie kompetencji. Czy może być lepiej? 

Artykuł powstał we współpracy z firmą Conquro - specjalistami od outsourcingu pracowniczego.