Najnowsze

  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 3037

Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu - co trzeba zrobić?

Materiał partnera:

Rezygnacja z ubezpieczenia samochodu jest możliwa, ale tylko w sytuacjach określonych w ustawie o obowiązkowych ubezpieczeniach. Osoby planujące przejście do innego towarzystwa powinny o tym pamiętać, gdyż polisa OC jest automatycznie przedłużana, jeżeli kierowca nie złoży wcześniej wypowiedzenia. Służy do tego specjalny dokument, który należy wypełnić i przesłać lub dostarczyć ubezpieczycielowi. O czym trzeba pamiętać przy tym działaniu? 

Kiedy jest możliwa rezygnacja z ubezpieczenia samochodu? 



Ubezpieczenie OC jest obowiązkowe i między innymi z tego względu obowiązuje zasada, zgodnie z którą polisa jest automatycznie przedłużana o kolejny rok w dotychczasowej firmie, jeżeli kierowca nie złoży wcześniej rezygnacji. Jeżeli chce się zatem zmienić towarzystwo ubezpieczeniowe, w którym ubezpieczyło się pojazd, trzeba pamiętać nie tylko o zawarciu nowej umowy u innego podmiotu, ale i złożeniu wypowiedzenia OC w dotychczasowej firmie najpóźniej do dnia przed końcem obowiązywania dotychczasowej ochrony. 
W przypadku spóźnienia z takim działaniem dochodzi do sytuacji tzw. podwójnego ubezpieczenia OC. Wtedy też można wypowiedzieć poprzednią umowę, która została automatycznie przedłużona, choć zapłaci się za czas od przedłużenia do dnia rezygnacji. Zrezygnować z OC można również, gdy kupi się samochód i nie chce się przejmować polisy OC poprzedniego właściciela. Wreszcie wypowiedzenie OC może nastąpić w sytuacji wyrejestrowania pojazdu, choćby w związku z jego sprzedażą za granicę, kradzieżą czy wystąpieniem szkody całkowitej wskutek wypadku drogowego. Po więcej informacji zapraszamy na stronę wypowiadamoc.pl.

Co powinno się znaleźć w wypowiedzeniu OC? 



Nie ma jednolitego wzoru umowy wypowiedzenia OC i zwykle każde towarzystwo ubezpieczeniowe ma swoją własną. Istnieją jednak pewne ramy, a dokładniej rzecz biorąc informacje, które powinny się znaleźć w takim dokumencie. Podstawą jest pełna nazwa ubezpieczyciela i adres jego siedziby oraz imię i nazwisko aktualnego właściciela pojazdu z danymi kontaktowymi do takiej osoby.
W dokumencie nie może zabraknąć numeru rejestracyjnego pojazdu i numeru samej polisy. Wreszcie podaje się też podstawę prawną z powołaniem się na odpowiedni artykuł ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych. Osoby planujące rezygnację z ubezpieczenia nie muszą się przejmować samodzielnym konstruowaniem pisma. Pewne raczej uniwersalne szablony dostępne są internetowo, a najlepiej jest zajrzeć na stronę internetową danej firmy ubezpieczeniowej, gdyż większość z nich publikuje na swoich serwisach gotowy wzór, który trzeba tylko wydrukować i wypełnić. 


Jak i gdzie złożyć wypowiedzenie OC?



Istnieje kilka sposobów na złożenie wypowiedzenia OC, choć zawsze warto upewnić się jakie rozwiązania dopuszcza dany ubezpieczyciel. Najbardziej uniwersalne i sprawdzone metody to wydrukowanie wniosku, jego wypełnienie, odręczne podpisanie i dostarczenie do agenta ubezpieczeniowego, osobiście do placówki firmy lub wysłanie tam dokumentu kurierem bądź pocztą. Jeżeli chce się to zrobić listem poleconym, lecz nie ma się pewności względem dotrzymania terminu, to warto pamiętać, że wyznacznikiem jest data stempla pocztowego, a nie dzień odebrania listu.

Część ubezpieczycieli udostępnia na swoich stronach formularze online do składania wypowiedzeń OC. U wielu innych można natomiast wydrukować i wypełnić wzór dokumentu, a następnie zeskanować go i wysłać e-mailem lub przesłać faksem. Dostępnych rozwiązań jest zatem kilka, lecz trzeba uważać - jeżeli nie wyśle się wypowiedzenia OC do dnia przed końcem obowiązywania ochrony, a samemu wykupywało się polisę OC u ubezpieczyciela, to dojdzie do automatycznego przedłużenia umowy o kolejny rok. Zobacz jeszcze jak wypowiedzieć AC: https://wypowiadamoc.pl/jak-wypowiedziec-ubezpieczenie-ac-samochodu.