pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Najnowsze

  • 21 czerwca 2021
  • wyświetleń: 978

Mur oporowy z gabionów - z czego się składa? Jak wygląda montaż?

Materiał partnera:

Ściany, mury i konstrukcje oporowe to zaraz obok ogrodzeń najpopularniejsze zastosowanie gabionów. Ważnym aspektem jest tutaj trwałość kamienia i jego ciężar. Obok nich istotną kwestią jest siatka, która powinna być wykonana z zabezpieczonego przed korozją drutu.

Mur oporowy z gabionów może pełnić zarówno rolę techniczną, wspierając różnice poziomów terenu i skarpy, jak i estetyczną i ozdobną, co coraz częściej wykorzystują architekci i osoby projektujące przestrzeń okołodomową.

Mury oporowe z gabionów - budowaKosze gabionowe są podstawą murów oporowych. Wykonane są z prętów pionowych, siatki plecionej o 6-kątnym oczku, lub innych gabionów dostępnych na rynku. W każdym przypadku następuje fabryczne zabezpieczenie metalu - najczęściej powłoką ocynku ogniowego, która chroni materiał przed skutkami upływu czasu i warunkami atmosferycznymi.

Pleciona lub zgrzewana siatka może być dodatkowo powleczona powłoką PVC. Stosowanie siatek oraz łączeniowych materiałów, które nie będą posiadały właściwego zabezpieczenia antykorozyjnego, będzie wiązało się z utratą właściwości muru już po kilku latach. Grozi to zawaleniem konstrukcji, co może wiązać się z utratą życia, zdrowia lub zniszczeniem mienia.

Zalety murów oporowych z gabionówDużą zaletą, jaką posiada mur oporowy z gabionów jest efekt całości konstrukcji. Jest obiektem, który idealnie współgra z zielonym otoczeniem i innymi elementami architektury. Ponadto takie konstrukcje charakteryzują się wieloletnią wytrzymałością, jeżeli oczywiście wybierzemy ocynkowany drut, dodatkowo powleczony PVC. Dodatkowym atutem jest solidna konstrukcja odporna na napór ze strony gruntu oraz zmieniające się warunki geologiczne.

Nie można zapominać również o tym, że kosze gabionowe i materace stosowane przy skarpach zbiorników wodnych będą zapobiegały podmywaniu przez wodę. Mury oporowe mogą zabezpieczać także nasypy i skarpy przed zarywaniem i osuwaniem się.

Jak wygląda montaż oporowego muru gabionowego?Podczas budowy konstrukcji najważniejszą kwestią jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Podkład powinien tworzyć żwirową powierzchnię, która musi być zagęszczona i wytrzymała. Dla lepszej stabilizacji można skorzystać z rurek lub stalowych prętów i wbić je dość głęboko do podłoża. Uniemożliwi to przemieszczenia się muru. Jeżeli ściana gabionowa nie będzie wywierała dużego nacisku, to nie istnieje konieczność stosowania dodatkowych zabezpieczeń.

Kosze gabionowe tworzące ścianę nośną montujemy tak, aby uzyskać pożądany efekt końcowy, tworząc konstrukcje wykonaną z sieci, gotową do wypełnienia kamiennym kruszywem.

Jeszcze przed wypełnieniem kosza kruszywem kamiennym za pomocą rurek rusztowych warto wzmocnić sieć, dzięki czemu uzyskamy prostą powierzchnię przedniej ścianki.