pless.pl - medium nr 1 w Pszczynie

Reklama - billboard wiadomości

Najnowsze

  • 8 maja 2021
  • wyświetleń: 6774

[ZDJĘCIA] Staw Żebrok w Studzienicach został zrewitalizowany

Lasy Państwowe zrewitalizowały Staw Żebrok w Studzienicach, by nie doprowadzić do całkowitego zarośnięcia zbiornika.

Staw Żebrok w Studzienicach został zrewitalizowany - 04.2021 · fot. Czytelnik


Nadleśnictwo Kobiór jest jednym z najbardziej uwilgotnionych nadleśnictw i jest położone w granicach zlewni Wisły i Odry. Staw "Żebrok" jest jednym z 80 stawów, którymi administruje Nadleśnictwo. Remont zbiornika został wykonany w ramach programu unijnego: "Kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu - mała retencja oraz przeciwdziałanie erozji wodnej na terenach nizinnych". Jest on trzecim obiektem stawowym w ostatnich latach, który został poddany renowacji.

Z upływem lat staw powoli zarastał, wody w nim było niewiele, postępowało jego wypłycanie oraz zarastanie. W perspektywie kilkunastu lat mogłoby dojść do jego całkowitego zarośnięcia. Biorąc pod uwagę zabezpieczenie przeciwpowodziowe, gromadzenie wody, cele przeciwpożarowe Nadleśniczy Marian Pigan podjął decyzję o jego rewitalizacji.

Staw Żebrok w Studzienicach został przebudowany
Staw Żebrok po przebudowie - 04.2021 · fot. Nadleśnictwo Kobiór


Prace planistyczne i przygotowawcze do przebudowy stawu "Żebrok" trwały od 2019 roku i były związane m. in. z wykonaniem opracowania projektów oraz uzyskaniem wymaganych pozwoleń. Od roku 2020 zasadniczo rozpoczęto pierwsze etapy prac budowlanych. Aktualnie na obiekcie stawowym trwają jeszcze prace zakończeniowe oraz rozruch technologiczny. Staw jest stopniowo zalewany wodą w celu jego nasączenia oraz zabezpieczenia przed gwałtownym przyborem wody i uszkodzeniem grobli. Staw pełnił będzie również rolę punktu czerpania wody do celów przeciwpożarowych. Wykonano także remont dojazdów pożarowych.

Staw Żebrok w Studzienicach został przebudowany
Staw Żebrok po przebudowie - 04.2021 · fot. Nadleśnictwo Kobiór


Umowa opiewa na kwotę 897 900 zł i objęta jest dofinansowaniem w wysokości 85% z dotacji unijnych. Całkowity koszt łącznie z opracowaniem programu funkcjonalno-użytkowego, wykonaniem map i nadzorem przyrodniczym itp. zamknie się w kwocie około 1 mln złotych.

Oprócz funkcji przeciwpożarowej i retencyjnej staw będzie miejscem odtworzenia życia ptactwa wodnego, płazów, roślinności i owadów. Nadleśnictwo ma nadzieję, że będzie też świetnym miejscem odpoczynku dla mieszkańców o dużych walorach krajobrazowych. Trzeba podkreślić, że nie jest przewidziany jako miejsce do kąpieli!

Nasz czytelnik przekazał nam fotografie przedstawiające, jak staw wyglądał w 2018 roku i fragment mapy świadczącej o tym, że staw ten istniał już w 1797 roku:

Staw Żebrok w Studzienicach został przebudowany - 04.2021
Staw Żebrok w 2018 roku · fot. Czytelnik


Staw Żebrok w Studzienicach został przebudowany - 04.2021
Mapa Studzienic z 1797 roku · fot. Czytelnik

ar / pless.pl

Reklama - baner pod artykułem

Reklama - link rotacyjny

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.